Elektrihindade pidevalt uuenenud rekordite mõju on tundnud pea iga Eesti koduomanik. Kas uutesse kõrgustesse tõusnud hinnad on pannud inimesi kodu valides rohkem küttesüsteemidele tähelepanu pöörama?
Lisaküttena hinnatakse kaminahju
„Viimaste kuude valguses pööratakse kindlasti rohkem tähelepanu küttesüsteemidele kui varem,“ räägib Lahe Kinnisvara pikaajalise kogemusega Viljandi maakler Ülle Mainsoo ja jätkab, et elektrikütet enam üldse ei soovita. Juhul kui on elamises olemas näiteks õhk-vesi soojuspump, tahetakse ikka dubleerivat kütet. “Kõige rohkem hinnatakse praegu lisaküttena kaminahju,” lisab ta.
Eramajades on kindlasti ahikütte olemasolu eraldi müügiargument. “Sellegipoolest võiks lisaks olla ka õhksoojuspump, et kodust pikemaks ajaks lahkudes oleks majas siiski plusskraadid,” selgitab Mainsoo.
Kõige populaarsem on tsentraalne keskküte
Kui vaadata üldse, milliseid küttesüsteeme inimesed eelistavad, siis on Mainsoo sõnul kõige populaarsem lahendus tsentraalne keskküte – see on mugav ja odav. “Tänastel ostuhuvilistel on esimene küsimus ikka, kui suur on elektriarve. Isegi kui on öeldud, et kütteks on maaküte. Ka nendes majades võib olla suurte numbritega elektriarveid,” nendib Mainsoo.
Mainsoo sõnul sellist tendentsi ei ole siiski näha, et kõrged elektrihinnad paneksid inimesi mõtlema väiksemale pinnale. “Ikka soovitakse suurt kodu, kus igaühel on oma nurgake,” märgib Mainsoo. Väikese krundiga eramaju tema sõnul väga ei soovita. “Eelistatakse linnalähedast piirkonda, kus maad on vähemalt kaks hektarit,” räägib Mainsoo Viljandi kogemusele tuginedes.