Kinnisvara soetamisel tõuseb üheks suuremaks arutelukohaks hind. Kas ja kuidas tasuks kinnisvarahinnaga üldse tingida, räägib Uus Maa Central kutseline kinnisvaramaakler Janely Buht.
Tingitakse palju
Janely Buhti kogemuse põhjal teevad omapoolseid pakkumisi ja tingimisi enamik ostuhuvilistest ning seda erinevatel põhjustel.
“Osade klientide jaoks on see põhimõtte küsimus, et alati võib hinnapakkumisi teha. Paljud tuginevad pakkumisi tehes kindlatele põhjustele: tuuakse välja objekti puuduseid või lubatakse kiiret tehingut ainult omafinantseeringuga ehk tehingusse pole vaja kaasata panka,” selgitas kinnisvaramaakler.
Kas müüja ostja poolt tehtud pakkumise aktsepteerib, sõltub suuresti asjaoludest: kui suur on huviliste hulk ning kui kiire parasjagu kinnisvara müümisega on.
“Tihtipeale ei saa hinda alandada juba seepärast, et järgmiseks investeeringuks ei pruugi müüjal niiviisi raha jätkuda,” ütles Buht. “Kui müügiga on kiire ja rohkem tõsiseid huvilisi pole, siis enamjaolt saavutatakse hinnas siiski kokkulepe,” lisas ta.
Millest sõltub turuväärtus?
Palju mängib hinna kujunemisel rolli ka kinnisvara turuväärtus, mis arvestatakse viimaste kuude jooksul sarnaste objektidega tehtud tehingutest.
Nii teeb ka kinnisvaramaakler Janely Buht igapäevaselt koostööd hindajatega, ent lähtub hinna määramisel ka omaniku soovist ja tema kinnisvaraga konkureerivatest objektidest.
“Kui tellitakse hindamisakt, siis turuväärtust tehingu osapooled ise mõjutada ei saa,” sõnas Buht.
Kui hind on liiga kallis
Kui kinnisvarahind ületab hindamisaktis sisalduva hinna, võivad ostja jaoks kõne alla tulla näiteks lisatagatise vajalikkus, kaastaotleja olemasolu või suurem omafinantseering. Kui neid tingimusi pole võimalik täita, võib kinnisvara soetamata jääda.
Sellisel juhul tuleks Janely Buhti hinnangul selgitada müüjale konkreetset turusituatsiooni: nõudlust, pakkumist ning milliste tingimustega viimased selles piirkonnas tehtud tehingud on toimunud. Sealjuures on maakleri sõnul tähtis anda müüjale tagasisidet ka põhjuste kohta, miks ostjad tema kinnisvara pole valinud.
“Oluline on siiski teha tehing, kus mõlemad pooled, nii ostja kui müüja, rahule jäävad,” rääkis ta.