Kas tellida kinnisvara müües hindamisakt või piisab hinnangust?

Foto: Pixabay

Kas kinnisvara müüma hakates peab kindlasti tellima hindamisakti? Või piisab ka hinnangust? Ja mis vahe neil kahel üldse on?

Eksperthinnang on vajalik nii müüjale kui ostjale

Domus Kinnisvara Põhja-Eesti regiooni hindamisvaldkonna juht Toomas Vaks ütleb, et enne kinnisvara müümist on soovitatav alati tellida müüdava vara kohta hindamisaruanne ehk eksperthinnang, sest see on kasulik nii müüjale kui ka ostjale. Mõlemad osapooled saavad veenduda vara turutasemele vastavas turuväärtuses ning ei pea muretsema selle üle, kas vara müügipakkumine on õige hinnaga.

Mis on hindamisakt?

Domus Kinnisvara maakler Janis Rimitsans selgitab, et hindamisakti nõuab reeglina ostu finantseeriv pank selleks, et teada kui palju on finantseeritav vara väärt. Akti koostab panga lepinguline koostööpartner ning dokumendis on lisaks vara väärtusele ära märgitud teisigi olulisi nüansse.

Toomas Vaks täiendab, et pangad peavad veenduma, et tagatiseks võetav vara on laenukõlbulik ning varaga seotud andmed on kooskõlas avalike registritega. Näiteks on põhilised puudused varaga seotud dokumentatsiooni seaduslikkuses (ehitus- ja kasutuslubades, pindala andmetes, küttesüsteemides), aga ka juurdepääsuservituutide puudumises, millele juhitakse tähelepanu just eksperthinnangus.

Hindamisakti saab koostada vaid vastavaid õigusi omav spetsialist ehk kinnisvara hindaja.

Mis on hinnang?

Hinnangu all mõeldakse Rimitsansi sõnul tavaliselt vastust küsimusele, kui suur on mingi vara turuväärtus. Seda on vaja, et müügi alustamisel teada vara optimaalset väärtust ja müügiperioodi. Hinnangut saab tellida hindajatelt, kuid adekvaatse vastuse oskab anda ka kogemusega maakler.

Hinnangu andmiseks peab vastav spetsialist, kas hindaja või maakler, vaatama üle kinnisvara objekti ning tegema analüüsi, mille põhjal oskab ta öelda, missugune võiks olla müüdava objekti turuhind ning kui pikk võiks olla müügiperiood. Hinnangu jaoks on vaja teada spetsiifiliselt turusituatsiooni, olla kursis samas piirkonnas tehtud tehingutega ning lisaks peab olema ka n-ö “tunnetust”.

Täpsustame termineid – eksperthinnang või hindamisakt?

Toomas Vaks täpsustab veel, et tegelikult on hindamisakti mõiste ametlikult kasutusel ainult riigivara hindamise raames. Rääkides klassikalisest hindamisest laenu tagatiseks või tehingu nõustamiseks, on tegemist ikkagi eksperthinnanguga, mis on hindamisaruande üks põhivorm.

“Rahvakeeli on see ka hindamisakt, kuid pangad ja suuremad kinnisvarabürood kasutavad ikkagi ametialast sõnastust ja ütlevad selle kohta eksperthinnang. Viimase sünonüümiks saab pidada mõistet hinnang, sest nii hindamisaruande, hindamistulemuse ja hindamistoimingu kohta võib üldistatult öelda hinnang.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.