KV.ee blogi

Kas uued korterid võivad kinnisvaraturul otsa saada?

Kinnisvaraturul käib igapäevaselt vilgas töö. Huvi vaba kinnisvara järgi on meeletu ning saadaval olevaid kortereid on tunduvalt vähem kui varasemalt.

Mis on põhjustanud kinnisvaraturul korterite põua, räägib Endover Kinnisvara müügi projektijuht Sandra Alliksaar.

Turg on aktiivne

“Kinnisvaraturg on praegu aktiivsem, kui analüütikud prognoosisid,” räägib Alliksaar viidates praegusele olukorrale kinnisvaramaastikul. Tema sõnul on selle taga mitmeid põhjuseid. Üks oluline aspekt on see, et nii ostjad kui ka arendajad lükkasid eelmise aasta jooksul oma otsuseid edasi. “Esimese koroonalaine ajal sai seda tugevalt tunda,” kommenteerib Alliksaar.

Kinnisvaramaakler tõi ostuotsuste edasilükkamise põhjusena välja ostjate ebakindluse. Alliksaar nendib, et palju tehinguid pidi edasi lükkama saadud toetuste pärast, mistõttu tuli hiljem pankadele uuesti enda võimekust tõestada.

Valik on piiratud

“Nüüd on inimesed tunnetanud, et elu läheb edasi ja muutunud olukorraga tuleb kohaneda,” räägib Alliksaar, kelle sõnul on nüüd nii ostjad kui arendajad uuesti tegutsema hakanud ja see on tekitanud olukorra, kus nõudlus on väga kõrge.

Maakleri sõnul on uute projektide juurdetulekust tekkinud paus põhjustanud nüüd olukorra, kus nõudlus on ületamas pakkumist. “Nii jätkudes võiks tõepoolest tekkida olukord, kus uusarenduste korterid saavad lihtsalt otsa,” lisab ta.

Ta märgib aga, et paljud arendajad on tänaseks siiski uusi projekte käivitanud ning täielikku kauba otsa lõppemist me siiski ei näe. Kindlasti aga on valik piiratud ning kes ees, see mees. 

Alliksaare sõnul on ka Endoveris hetkel sellist olukorda tunda. Ta viitab, et Rocca Toweri esimesest kõrghoonest on enamus kortereid juba enne ehituse valmimist müüdud ja ka uutele ehitistele on juba mitmeid eelregistreerunud huvilisi, kes müügi algust ootavad.

Varasemast parem teadlikkus

“Mis mind eriti rõõmustab, on inimeste kasvanud teadlikkus,” märgib Sandra Alliksaar, kelle sõnul on turu tänast olukorda tugevalt mõjutanud see, et inimestel on rohkem vaba aega. Inimesed loevad rohkem ja mõtlevad, kuidas oma tulevikku paremini planeerida ja sellega on kaasnenud ka suurenenud huvi investeerimise vastu.

“Nagu ka analüütikud on öelnud – eestlaste pangakontodel ei ole kunagi olnud nii palju raha kui praegu,” toob Alliksaar välja erinevaid põhjuseid, miks inimesed kinnisvaraturul nii aktiivselt toimetavad.

“Käies igapäevaselt ostuhuvilistega kohtumas, siis viidatakse tihti inflatsioonile ja rahatrükile,” räägib Alliksaar põhjustest, mille tõttu inimesed soovivad raha kinnisvarasse paigutada.

Kõik eelnev omakorda tingib tema sõnul selle, et kinnisvara hinnad on jätkuvas tõusutrendis. Seega on hetkel väga hea aeg koduostuks või investeeringuks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.