KV.ee blogi

Kas üürida korter üksi või korterikaaslastega?

Kui Eestis on korterikaaslastega elamine teemaks eelkõike tudengipõlves, siis Euroopa suurlinnades on üürihinnad loonud olukorra, kus ka kolmekümneaastased edukad tööinimesed elavad mitmekesi koos.

Ühest küljest on see suurepärane variant vähendada üürile kuluvat raha, teisest küljest on sul nii oma kodus vähem privaatsust. Vaatamegi nüüd lähemalt, millega peaksid otsuse langetamisel arvestama.

Aeg iseendale

Oluline on teada, kas oled pigem introvert või ekstravert. Kui inimesed annavad sulle energiat ning suhtlemine teeb rõõmu, siis korterikaaslastega variant tõenäoliselt sobib sulle.

Nii on sul lõbus seltskond kohe varnast võtta, ükskõik kas tekib tahtmine spontaanselt filmiõhtu korraldada või on sul tuju koos süüa teha. Muidugi peab siinjuures arvestama, et kolides kokku võõraste inimestega, võid sattuda ka omaette hoidvate tegelaste otsa.

Introverdina võiksid aga korterikaaslaste ideed pisut seedida. Nimelt pead sa tõenäoliselt olema valmis suhtlemiseks ka hetkedel, kui sa parema meelega üksindust naudiksid.

Lärm ja segajad

Üksi elades võid rahulikult kardinad ette tõmmata ja magama heita või süvenemist vajava tööülesande koju kaasa võtta. Elades korterikaaslastega, ei saa sa aga vaikuses mitte kunagi päris kindel olla.

Võib-olla on korterikaaslasel külalised või peetakse köögis pidu just siis, kui sul pea valutab. Inimestel on omad harjumused — kes käib kesköösel duši all või tõstab varahommikul kangi. Kõik see võib su tavapärase elurütmi sassi lüüa.

Üliõpilast võib korterikaaslaste juures segama hakata ka üks liigne ahvatlus — on ju palju mõnusam nendega juttu puhuda kui igavasse loengumaterjali süveneda.

Oma tuba, oma luba

Kui üürid korteri üksinda, oled oma kodu peremees. Võid kodus ringi käia auklikes dressipükstes, julgelt südaööl popkorni teha või varahommikul pesu pesema hakata. Sa ei pea muretsema selle pärast, et keegi on liiga kaua vannitoas, või tundma ebamugavust, kui soovid nädala keskel peo korraldada. Viska kasvõi koridoris saltot — kedagi ei huvita.

Korterikaaslastega elades oled veidi piiratum. Riideid vahetades võiks toa uks kinni olla ning su harjumused on alati kõigile näha ja arvustada.

Koristamine

Jällegi, kui oled üksi, võid koristada kasvõi kord kuus ja kedagi ei huvita. Mitmekesi elades on aga oluline läbi rääkida, mismoodi käib ühisruumide koristamine, prügi välja viimine ning kui kauaks võivad mustad nõud kraanikaussi jääda.

Tihti tõuseb just pesemata nõudest või otsa saanud vetsupaberist tüli, mis lööb mõra ka kõige paremasse sõprussuhtesse. Seepärast ongi hea mitmekesi kokku kolides kõik kodu korrashoiu teemad läbi arutada ja vajadusel kasvõi koristusgraafiku seinale panna.

Hind

Hind on kindlasti üks põhjus, miks kokku kolitakse. Nimelt on suure korteri mitme peale üürimine tihti odavam kui stuudio- või ühetoalise korteri rentimine. Kui sa korterikaaslastega hästi klapid, võid kodukulusid veelgi vähendada, näiteks koos süüa tehes.

Üksindus

Üksi elama asudes kogeme tihti rõõmu täielikust iseseisvusest ja lõputust privaatsusest. Üksindusele ei mõtle me enne, kui mõnel novembriõhtul tujutult pimedasse ja tühja koju jõuame ning nukralt telekast sobivat seriaali otsime.

Ehkki mõte mõnusast õhtust kellegi seltsis tundub ahvatlevana, ei kipu me enam pimedasse ja külma. Vahel ei viitsi isegi telefonis kellegagi suhelda. 

Korterit mitme peale üürides on enamasti ikka keegi kodus või koju tulemas. Aurava teetassi taga üksteise seikluste kohta pärides või lihtsalt muljeid vahetades muutub ka kõige mõttetum päev pisut paremaks.

Kaks pead on ikka kaks pead

Kas vetsupott uputab, lõhkusid nõusid pestes taldriku nii õnnetult, et käsi on verine, või läks mõni kodumasin katki? Kui elad üksi, oled sina see, kes olukorra lahendama peab. Tihtilugu võib see isegi olla imeväike asi — võib-olla oled haige, aga pakiautomaati jäänud pakk tuleb ära tuua. 

Kui sul on korterikaaslane, siis on üsna loogiline, et üksteist hädas aidatakse või probleemi tekkimisel pead kokku pannakse ja mõeldakse, mida edasi teha. Pealekauba ei tea ju kunagi, mis varjatud anded su korterikaaslastel on. Võib-olla oskab üks kergemaid elektritöid, teine aga katkist kätt siduda.

Jagatud kodutööd

Olgem ausad, mõnikord on ikka ütlemata tore, kui keegi teine vannitoa ära koristab või paki vetsupaberit koju toob. Kui elad üksi, siis tuleb sul kogu majapidamisega ise hakkama saada.

Mitmekesi elades saate üksteise elu lihtsamaks teha. Siin on aga alati risk kokku kolida lohaka inimesega. Sellisel juhul jäävad kodutööd ikka sinu kaela ning pesemata nõude hunnik kraanikausis muudkui kasvab.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.