KV.ee blogi

Kinnisvaramaakler: inimeste laenuvõimekus ei ole muutunud, kuid sama hinna eest saab neljatoalise asemel kolmetoalise korteri

Pealinna piirkondadest on endiselt väga nõutud Kalamaja asum. Samuti on tõusuteel kogu Põhja-Tallinna tagumine ots.Foto: Shutterstock

Kinnisvaraturul toimuv korterite pidev hinnatõus on pannud nii mõnegi kliendi mõtlema, kas talle üldse laenu antakse? Kinnisvara hinnad tõusevad ju praegu kiiremini kui inimeste palgad.

Kui kerge või keeruline on tänastes tingimustes laenu saada, räägib Uus Maa City kinnisvaramaakler Tarmo Mahmastol.

Üldine laenuvõimekus ei ole muutunud

Mahmastoli sõnul ei ole hindade kasv mõjutanud inimeste üldist laenuvõimekust. “Muidugi tuleb nentida, et kui enne vaadati 120 000 € eest neljatoalist tüüpkorterit, siis täna saab sama raha eest lubada kolmetoalise,” märgib kinnisvaramaakler muudatusi, mida hindade tõus endaga siiski kaasa toonud on.

Enne otsinguid tehakse pangaga selgeks, mis on hetkel inimese võimalused ja selle põhjalt hakatakse vastavatele kriteeriumitele sobivaid objekte valima. See tähendab, et kliendi ülesandeks jääb vaid leida see õige objekt, millele panga lõplik kinnitus saada.

“Päris paljudel on korralik osa omavahendeid sissemaksuks olemas ja nende inimestega pankadel tavaliselt probleeme ei ole,” räägib Mahmastol. Tema kogemuse põhjal ei ole ka keegi pangast eitavat vastust saanud juhul kui objekt on panga jaoks sobilik. “Sissemakseks kasutatakse nii kogutud omavahendeid kui vajadusel ka lisatagatisi,” lisab ta.

Korterid ostetakse ikka vajaduspõhiselt

Kui vaadata, millised korterid on populaarsed, siis jagub turul huvi igas suuruses korteritele – neid ostetakse siiski vajaduspõhiselt. Mõni vahetab väiksema suurema vastu, sest pere kasvanud, mõni aga soovib väiksemat, kuna näiteks lapsed välja kolinud. Mõni soovib lihtsalt vanemast majast uuemasse kolida.

Teine huvigrupp on investorid, kes soovivad osta korterid eesmärgiga neil välja üürida. “Nemad panustavad pigem väiksematesse korteritesse, kuna sealt tuleb soetushind mõistlik ja samas tekib ka tootlikkus,” märgib Mahmastol, kelle sõnul kehtib reegel, et mida suurem ja kallim on korter, seda madalam on sageli ka üüritootluse protsent.

Piirkondadest on pealinnas väga nõutud endiselt Kalamaja. Samuti on tõusuteel kogu Põhja-Tallinna tagumine ots. Üldiselt aga paistab, et hetkel ostetakse kõike. “Kliendi rahalised võimalused mängivad siin olulist rolli: kas ostetakse vanemasse või uuemasse majja, kas väiksem või suurem korter,” lisab Mahmastol.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.