KV.ee blogi

Kodu ehitusjärgus majja: loe, millele enne lepingu sõlmimist mõelda

Foto: Pixabay

Kui kodu on otsustatud osta alles ehitatavasse kortermajja, peab kindlasti uurima kinnisvaraarendaja tausta – kas ehitaja on usaldusväärne, teeb kvaliteetset tööd ning viib hoone ehitamise kindlasti lõpule? Olulisi asju, millega arvestada, on loomulikult veelgi.

Ruumilahendust saab muuta

Nii-öelda paberil kodu ostmisel, nagu kõigel muulgi, on omad plussid ja ka miinused. Alustame positiivsest – kui seinad ei ole veel püsti, saab tulevane omanik planeeringut muuta. Kui võimalik, võetakse soovid ruumilahenduse ja seinte paigutuse kohta enamasti ka arvesse.

Sama kehtib elektriprojekti kohta – kui piisavalt vara oma soovidest teada anda, saab valgustuse ning pistikute asukohad enamasti ümber planeerida.

Kas maja saab valmis?

Lisaks plussidele on vajalik arvestada ka võimalike ohtudega. Kui kodu on otsustatud soetada alles ehitusjärgus majja, tuleb kindlasti uurida arendaja tausta.

Üldiselt on tavaks, et ehitusjärgus olevat kodu soetades tuleb maksta arendajale 10–20% ettemaksu. Enne makse tegemist on mõistlik veenduda arendaja usaldusväärsuses.

Võimaluste piires peab veenduma, kas ehitus saab kindlasti lõpule viidud ja kui kvaliteetset tööd arendaja varem on teinud? Kas lubatud garantiitööd saavad tulevikus tehtud?

Üldiselt tasub rohkem usaldada ettevõtteid, mis on tegutsenud pikemaajaliselt, mitte ei ole n-ö ühe-arenduse-ehitajad.

Lubatu olgu lepingus kirjas

Tulevase kodu dokumentidesse ning plaanidesse peab kindlasti hoolega süvenema. Kui neis on palutud muudatusi teha, tuleb suusõnal läbi räägitu lasta ka lepingusse kirja panna. Nõnda ei ole ohtu, et mõni sein ehitatakse siiski kogemata algse projekti järgi valesse kohta või jääb vajalik elektrikaabel vedamata.

Lisaks – kui tekib vaidlusküsimusi, mille lahendamiseks on vajalik ehitusjärelvalve spetsialisti või juristi abi, on detailselt sõlmitud leping hea lähtedokument probleemide lahendamisel.

Vaata üle detailplaneering

Sageli juthub, et suure hurraaga ostetakse enesele merevaatega korter või kodu metsatuka serval. Paari aasta pärast aga ollakse hämmingus, kui naabruses lüüakse kopp maasse ning merevaadet hakkab varjama uus kortermaja. Või mets võetakse maha ja asemele kerkib moodne elurajoon.

Selliste üllatuste vätlimiseks on soovitatav alati enne ostuotsuse tegemist vaadata üle piirkonna detailplaneering.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.