Kinnisvara müügikuulutuse juures on fotod väga olulised. Need annavad võimalikule ostjale esimese emotsiooni ning tekitavad huvi korteri või maja vastu. Head pildid püüavad kindlasti palju rohkem huvilisi, kelle hulgast lõpuks kinnisvara ostja võiks leiduda. Millele tasub fotosid tehes tähelepanu pöörata, räägib lähemalt Domus Kinnisvara kutseline maakler Viljo Pettinen.
Hästi tehtud fotod võivad viia enampakkumiseni
Pettinenil on tuua kohe üks hea näide kliendist, kes otsis uut elukohta ning leidis omaniku poolt tehtud piltidega kinnisvarakuulutuse. Esialgu tundus see olevat kehvapoolne elamine, mida ei söandanud isegi vaatama minna.
“Mõni aeg hiljem oli konkureeriva büroo maakler sama objekti müügikuulutuse uuesti välja pannud, aga pildid oli teinud fotograaf ning kõik tundus palju atraktiivsem,” näitlikustab Pettinen, kuidas head pildid äratavad ostjates rohkem huvi.
Kuigi klient sai korterit kiiresti vaatama minna ja oli nõus ka müüjaga käed lööma, siis oli müüjal kokku lepitud juba kliendipäev, kus oli juba kolm huvilist kirjas. “Lõpuks läks objektiga kliendipäeval ülepakkumiseks ning korter läks kaubaks oluliselt kõrgema hinnaga juba kellelegi teisele,” märgib Pettinen. Nii tuleb arvestada, et head pildid võivad kutsuda kohale väga palju huvilisi, mis võib lõpuks viia enampakkumiseni.
Fotosid tehes loevad väikesed detailid
Kinnisvarast saab kõige paremad pildid, kui selleks on tehtud piisavalt ettevalmistusi. Loevad ka väikesed detailid. “Kodu peaks olema koristatud, aknaklaasid pestud, kõik valgustite pirnid ja torud vahetatud ja üleliigsed vedelevad asjad ära tõstetud,” toonitab maakler.
Enamasti kolitakse lahtiseid asju pildistamise ajal ühest toast teise, kui tasub meeles pidada, et veel parem on, kui need vedelevad asjad ei oleks ka siis nähtavalt, kui huvilised objektiga tutvuma tulevad.
“Hoonete väliskülgedest saab paremad fotod siis, kui pildistada päevasel ajal ilma sademeteta,” märgib Pettinen.
Suvisel ajal tasuks tähelepanu pöörata, et väljas oleks muru niidetud ja hekk pügatud. Kui objekti on vaja pildistada kõrgemalt drooniga, siis peab meeles pidama, et drooni ei saa lennutada vihmase ilma ja tugeva tuulega, samuti peab olema lennuluba nõutavas piirkonnas taotletud eelnevalt ka lennuluba.
Puudujääkidest tasub ostjale teada anda
Kui mõelda, kas fotodesse panustades on võimalik peita kinnisvara puudujääke, siis on alati võimalik valida, mis nurga alt pildistada. “Mõnikord on ühe toa sein veel värvimata ja siis tuleb pildistada nii, et see sein ei jääkski pildile,” kommenteerib Pettinen.
Samamoodi on võimalik ka välisfassaadil jätta pildistamata küljed, kuhu on näiteks aerosoolvärviga tekst kirjutatud või midagi joonistatud. “Võib juhtuda, et selleks ajaks kui huviline objektiga tutvuma tuleb, on see kole koht juba likvideeritud ja ei tekigi mingit halba eelarvamust aga kui soditud või katkine detail on kohe näha, siis võib see huvilisel valiku tegemisel määravaks saada,” lisab maakler.
Kui üldmulje on majast või korterist aga hea, siis tuleb kõikidest teadaolevatest puudujääkidest ostjale siiski teada anda ja veel parem on kui müüjale teadaolevad puudujäägid on notariaalses müügilepingus ka kirja pandud. “Sellisel juhul ei saa ostja hiljem nõuda varjatud puudustele tuginedes kahju hüvitamist või hinna alandamist,” rõhutab Pettinen.