Maakler annab nõu: 5 nippi, kuidas jõuda hea kinnisvaratehinguni

Foto:Pixabay.

Kinnisvara ostes soovitakse mõistagi leida kiiresti hea hinnaga unelmate kodu. Head pakkumised ei kuku meile aga lihtsalt sülle. Seega, kuidas hea diil üles leida?

1. Parima pakkumise saab sõbralt või tuttavalt

Nii nagu iga tehinguga, tuleks ka korterit või maja ostes alustada sellest, et uurid, ega juhuslikult keegi sinu tuttavatest just parasjagu eluaset ei müü. Elamispindade maakler Astra Tikas Astra kinnisvarast selgitab, et just nii kõige tõenäolisem saada parim pakkumine.

Kui tuttavatega on räägitud, soovitab kinnisvaramaakler pöörduda kinnisvaraportaalidesse ning hakata neid pidevalt jälgima. Kõige parem on teha seda nii, et saad teavitusi uutest pakkumistest otse postkasti. 

Korterit või maja ostma hakates võiks kinnisvarakuulutustel silma peal hakata hoidma juba varakult — nii hakkab sulle vaikselt pilt silme ette tekkima sellest, mida ja millise hinnaga pakutakse.

Kindlasti aitab Tikase sõnul unistuste kodu leidmisel harjumus kuulutusi igapäevaselt sirvida. Ta soovitab ka spetsialistidega konsulteerida ja küsida julgelt abi. Kasuks tuleb ka hea intuitsioon ning julgus otsustada.

2. Ära keskendu ainult uutele pakkumistele

Tihti võib tunduda, et parima tehinguni viib meid oskus reageerida piisavalt kiiresti turule tulnud pakkumisele. Tegelikult ei tasu aga kahe silma vahele jätta ka juba mõnda aega portaalides rippunud kuulutusi. Nimelt ei jaksa ka müüjad sobivat ostjat igavesti oodata. Kui kuulutus on üleval olnud juba üle kolme kuu, hakkab müüja juba vaikselt masendust tundma. See ei tähenda, et ta aktsepteeriks iga hinda, kuid kindlasti on ta valmis rohkem tingima. 

“Vanemaid kuulutusi vaadates tasub rohkem tingida ja uurida erinevaid võimalusi. Uuemate kuulutuste puhul ei olda veel valmis suurtele kompromissidele minema,” räägib maakler.

3. Leia maakler, kes suudab emotsioonid kontrolli all hoida

Kinnisvaratehingute puhul on tegu suurte rahasummadega kauplemisega. Inimestel, kes igapäevaselt selliseid rahasid ei liiguta, võib selliste tehingute tegemine põhjustada üksjagu stressi ja ärevust. Nii võibki juhtuda, et hea tehing jääb tegemata või ostetakse ja müüakse vastavalt liiga kõrge või madala hinnaga.

Tingimine on äri osa. Tikase sõnul on nii, et mõne projekti puhul pole tingimine küsimusekski. See on siis, kui mõlemale poolele on selge, et tingimisruumi ei ole ning et pakutud tehing on mõistlik. 

Kui aga tingimiseks läheb, on maakleril selle juures väga oluline roll. Maakler on emotsioonide mahatõmbaja ning vahel suudab ta anda mõlemale poolele korraga sellist nõu, et need jõuavad lõpuks tehingusse selliselt, et mõlemad võidavad,” selgitab kinnisvaramaakler. 

Ilma maaklerita võib juhtuda, et tehing jääb ära, sest paljud kliendid võtavad alapakkumist isiklikult. Võidakse solvuda, halvasti öelda või alluda liiga dominantsele tingijale ja kaotada sellega liiga palju raha.

Oma kogemusest meenutab Tikas, kuidas kord näis talle, et ostja oli valmis ostma, kuid omanikul oli hirm, et ostja võtab siiski midagi muud ja lasi hinda 5000 eurot alla. 

“Tajusin selle momendi ära ning otsustasin omaniku eest, et langetame esialgu hinda 2000 eurot,” meenutab Tikas. Sellise hinnaga mindigi tehingusse ning tänu maaklerile õnnestus müüjal raha säästa, ostja aga oli õnnelik, et sai allahindlust. 

“Siiski, me ei oleks jõudnud selle ostjaga tehingusse, kui müüja ning ostja oleksid omavahel asju ajanud, sest seal oli tunda üksjagu negatiivsust mõlema poole peal,” möönab Tikas. 

4. Remonti vajav korter on hea tehing kuldsete kätega ostjale

Paljusid kummitab küsimus, kas hinnaliselt tuleb soodsam osta vana korter ning see ise korda teha või investeerida juba remonditud elamispinda. Maakleri sõnul on remontimata korteri ostmine kasulik siiski vaid kuldsete kätega inimesele, kel on ka aega remondiga tegeleda. 

“Nii saab disainida endale täpselt sellise kodu, nagu on soov ning ägeda lahendusega saab ostja tõsta ka kinnisvara väärtust,” räägib Tikas. 

Kuid kui inimene tunneb, et tegelikult tal siiski pole aega ja jaksu sellega tegeleda, ei soovitaks ta siiski oma närve sellele kulutada. 

“Kodu renoveerimine võib tunduda lõbus, kuid see sobib siiski inimesele, kellel ei ole veel lapsi ning õhtud-nädalavahetused on vabad ehituspoodides šoppamiseks,” räägib Tikas.

5. Ära lase hirmul endast võitu saada

“Kõik saab alguse julgusest teha otsus, lasta elul edasi kulgeda,” räägib maakler. Paljud inimesed tunnevad kinnisvara ostu ja müügi suhtes suurt hirmu — see aga takistab neil lõpuks eluga edasi minna. Tikase sõnul on isegi inimesi, kes müüvad oma maja viis aastat ilma hinda langetamata. Samamoodi on ostjaid, kes otsivad juba viis aastat kodu, aga ei osta midagi. 

Teine asi, mis ei lase inimestel hea tehinguni jõuda, on liigne emotsionaalsus ja isekus. “Tehingute läbirääkimistes ei oska paljud emotsioonivabalt läbi rääkida,” selgitab Tikas. Selleks ongi maakleri sõnul hea kaasata spetsialist— et jõuda parema ja selgema tulemuseni ning lühendada müügi ja ostuprotsessi.

Alahinnata ei tasu Tikase sõnul ka tehingust saadud head emotsiooni. “Koduga seotud tehingud on inimestele tähtsad ning on super, kui sul jääb ostust või müügist soe ja mõnus — õige tunne sisse,” ütleb ta kokkuvõtteks. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.