KV.ee blogi

Maakler annab nõu: kuidas leida raha oma esimese kodu sissemakseks?

Oma esimese kodu soetamise juures on pea alati kõige kriitilisem küsimus, kuidas leida raha korteri sissemakseks.Foto: Shutterstock

“Sissemakseks raha kogumine paneb proovile sinu finantsplaneerimise oskused,” rõhutab Ruutmeetrid Kinnisvara maakler Jorma Liivalaid. Oma esimese kodu soetamise juures on pea alati kõige kriitilisem küsimus, kuidas leida raha korteri sissemakseks. Igakuised sissetulekud lubaksid juba kinnisvara soetamisele mõelda, kuid selleks esimeseks sammuks veel kogusumma puudub.

Kõrge inflatsioon soosib laenuvõtjat

Ruutmeetrid Kinnisvara maakleri Jorma Liivalaiu sõnul on järelturult korteri ostmisel minimaalseks sissemakse suuruseks 20 protsenti ostetava kinnisvara hinnast, uusarendustes võib see sageli olla ka 15, mõnikord koguni 10 protsenti.

Oma esimese kodu ostjatel on tihti võimalik sissemakse suurus 10 protsendi peale tuua kasutades Kredexi käendust kuuludes noore pere, noore spetsialisti või energiatõhusa eluaseme ostja sihtgruppi. 

Veel üks võimalus nõutava sissemakse suuruse vähendamiseks on Jorma Liivalaiu sõnul pakkuda pangale lisatagatist. “Üldjuhul peaks lisatagatis sellisel juhul kuuluma sinu vanematele ja olema laenuvaba,” selgitab Liivalaid. 

“Tänasel kasvavate hindadega kinnisvaraturul annab lisatagatist üsna edukalt kasutada, aga täpsemaid tingimusi tasub kindlasti juba laenuandjalt küsida,” märgib Liivalaid.

Esimese kodu finantseerimisele mõeldes ei pea tänastes inflatsiooni tingimustes maakleri sõnul sissemakse võimalikult madalaks viimist kartma – kõrge inflatsioon soosib laenuvõtjat, sest laenusumma, mis kodu ostmiseks võetakse, on fikseeritud. “Sa võtad selle tänases vääringus välja ja ostad selle eest kinnisvara – raha väärtus, millega laenu tagasi maksad, hakkab aga ajas kahanema,” selgitab Jorma Liivalaid.

Kogumine paneb proovile finantsplaneerimise oskused

“Sissemakseks raha kogumine paneb proovile sinu finantsplaneerimise oskused,” rõhutab Jorma Liivalaid. Tema sõnul tulevad kasuks näiteks mitme konto süsteemi kasutamine, mis tähendab, et on loodud eraldi kontod, mis on mõeldud söögikulutusteks, üürimakseteks, transpordikuludeks ja kindlasti esimese kodu sissemakse kogumiseks. “Raha kogumisel on kindlasti igaühel omad nipid,” lisab maakler.

Üks fakt, millele tasub tähelepanu pöörata on Jorma Liivalaiu sõnul see, et laenuvõimekus sõltub otseselt tuludest-kuludest. “Laenuhaldur küsib laenu taotlemisel sinu viimase poole aasta pangakonto väljavõtet, millelt nähtuvad sinu sissetulekud ja sinu kulutused,” märgib maakler. Ta lisab, et kõikuva sissetuleku kõrval vaadatakse pikaajalist keskmist ning kaastaotleja korral liidetakse elukaaslaste tulud. 

“Üldjuhul tahab pank hoida sinu tulevase laenumakse kulu 40 protsendi piires sinu sissetulekust,” räägib Liivalaid. Nii arvutatakse vabast sissetulekust maha ka laenukulud, mis tuleb ka edaspidi tasuda. “Nii tasub vaadata, kas on mõningaid laene võimalik kinni panna, et nende igakuine kulu laenuvõimekuse kalkulatsioonist välja võtta – näiteks autoliising ” räägib maakler.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.