Maakler räägib: 6 viga, mida kodu ostmisel tehakse

Kodulaenud, isiklikud säästud ja suurte rahade liigutamine – ainuüksi mõte kinnisvara ostmisest tekitab paljudele stressi. Kodu hankimine on tõsine elumuutus, mille juures võiks ostja iga sammu hoolega läbi mõelda.

Makstakse üle

Eluasememaakler Astra Tikas Astra kinnisvarast räägib, et üks viga, mida tehakse, on objekti eest liiga kõrge hinna pakkumine. Ülemaksmist esineb maakleri sõnul eelkõige nende tehingute juures, kus inimesed otsivad endale kodu ja mitte investeerimisobjekti.

Nende jaoks polegi sageli hind kõige tähtsam, pigem vaadatakse sisekujundust või uue kodu vastavust mõnele väga spetsiifilisele nõudmisele. 

“Kui kõik klapib, siis soov osta on suur ja ollakse valmis üle maksma,” räägib Tikas. Kusjuures siin pole isegi tegu teadmatuse, vaid teadliku ülemaksmisega. 

Üldiselt aga on teadmatusest ülemaksmise juhud pigem harvad. “Pangad on kliente harinud, sest kõige peale enam laenu ei anta. Ka vanematel inimestel on alati keegi noorem ja teadlikum inimene asjaga tegelemas,” räägib maakler. 

Ei arvestata lisakuludega

Kinnisvara ostmiseks ei piisa vaid kuulutusel olevast summast mõtlemisest. Peab teadma, et sellele lisadnuvad ka notaritasud ning kodulaenu võttes ka hindamisakti kulu ning kohustuslik kodukindlustus.

Tikase sõnul uurivad üha rohkemad kliendid tänapäeval juba enne ostu-müügi tehingut välja, millised kohustused kinnisvara ostmisega kaasnevad. 

“Üllatusena tulevad ehk need kulutused, mis võivad kaasneda ümberehituste, legaliseerimise soovi, kasutusloa taotlemise või mõne liitumisega (vesi, elekter, kanalisatsioon) seoses,” mainib Tikas. 

Keskendutakse liigselt teiste arvamusele

Kõigil meist on mõni valjuhäälne sõber või tuttav, kes annab nõu ja jagab soovitusi. Ning kui üldjuhul on koduostu puhul kogenenumatega asja läbiarutamine kasulik, siis kindlasti ei tasu sellega liiale minna.

Inimeste isiklikud eelistused ja vajadused lähevad sageli lahku ning kinnisvara ostu korral võiks lähtuda eelkõige enda vajadusest ja soovidest, sest lõppkokkuvõttes oled see ju sina, kes ühes või teises kohas elama hakkab, mitte su sõber või sugulane. 

Ollakse liiga emotsionaalsed

Elamispindade maakler soovitab kinnisvara ostmisesse suhtuda võimalikult väheste emotsioonidega. 

“Tegemist ei ole uue suhtega, vaid investeeringuga,” selgitab ta ning lisab, et inimesed võiksid enne selle sammu astumist olla pisut teadlikumad.

Ei piisa sellest, kui oled finantsiliselt valmis eluasemelaenu võtma ja üürikorteri asemele midagi ostma. Enne kui lähed kortereid vaatama soovitab Tikas välja mõelda, mis see “midagi” siis olla võiks, mida otsima lähete.

Ebakindlus ostmisel

Kui koduotsingud on väldanud juba mõnda aega, tekib nii mõnelgi ostjal soov lihtsalt valik ära teha, isegi siis, kui ta ei tunne, et koht talle 100% meeldiks. 

Kui sa tunned kõhkulust ning oled ostu pärast pigem mures kui põnevil, siis on parim mõista, et see koht pole sulle ning otsingutega jätkata.

Tikas sõnab, et ebakindluse puhul üldiselt ostu ei sooritata. Kindluse saamiseks küsitakse nõu muuhulgas oma lähedastelt, mõnelt tuttavalt maaklerilt, kinnisvara hindajalt, ehitusspetsialistilt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.