KV.ee blogi

Maakler selgitab: kindlustada tasub nii oma kodu kui ka üürikinnisvara

Kodu kindlustamine ja sellega seonduvate tingimuste lugemine tundub niivõrd keeruline ettevõtmine, et lihtsam on see tegemata jätta. Seda enam, kui kinnisvara kindlustamine on iga koduomaniku enda otsustada.

Kui oluline on kinnisvara kindlustamine ja miks seda tasuks teha, aitab lahti seletada Uus Maa Central Kinnisvarabüroo partner ja kutseline maakler Eve Kaunis.

Soodne moodus riskide maandamiseks

“Paljud kliendid ei ole seda vajalikuks pidanud, kuid kodu kindlustamine on soodne moodus oma riskide maandamiseks,” räägib Kaunis. Tema sõnul on omanikul kohustus kinnisvara kindlustada siis, kui korter soetatakse pangalaenuga. Sellisel juhul peab kehtiv kindlustus olema kuni laenu tasumiseni.

“Näitena võib tuua, et 50m² korteri kindlustuskulud on aastas kuskil 50 eurot ning 200m² maja puhul ca 200 eurot,” toob kinnisvaramaakler üldistuse summadest, mis kodu kindlustamisega kaasnevad. “Võttes arvesse võimaliku õnnetusjuhtumi puhul kogu kahju suurust ei ole tegemist suure summaga.”

Kindlustus võiks kehtida kogu aeg

Kaunise sõnul võiks kinnisvara kindlustus kehtida kogu aeg. “Kindlustus võiks kehtida täpselt selle hetkeni, mil omanik on selle uuele ostjale üle andnud. Ja antud hetkest võiks ostja selle omakorda kindlustada.”

Korteri kindlustamise juures tasub Eve Kaunise sõnul tähele panna seda, et kindlustus kataks ka võimalikud naabritele tekkivad kahjud.

Kindlustada tasub ka üürikinnisvara

“Soovitan alati üürikinnisvara omanikel vara kindlustada,” räägib kinnisvaramaakler. Ta toonitab, et kunagi ei tea, millal õnnetus võib juhtuda ning nii tunnevad ka üürnikud ennast turvalisemalt.

Täna on erinevad kindlustusseltsid Kaunise sõnul turule toonud kodukindlustuse tooteid, mis annavad võimaluse saada kindlustuskatet ka üürilevõtja poolt tahtlikult tekitatud kahjude korral.

Üürikodu puhul on kinnisvaramaakleri sõnul mõistlik uurida ka lemmikloomade kindlustuskaitset, kui üürnikul on koeri-kasse. 

“Üürikodu kindlustamisel tuleb kindlustusandjat alati teavitada, et tegu on üürile antava varaga,” märgib Uus Maa Central Kinnisvarabüroo partner Eve Kaunis. Ta lisab, et kindlasti tuleb täpsustada, kas tegu on lühi- või pikaajalise üüriga. See mõjutab objekti riskiastet, seega veidi ka kindlustusmakset.

Kindlustada saab sisuliselt kõike

Kaunis ütleb, et kindlustada saab sisuliselt kõike, mille kahjustumise või hävinemise korral on kindlustusseltsil võimalik taastada kahjueelne olukord. Mida erilisem, kallim, eksklusiivsem või riskirohkem on kindlustatav ese, seda suurem on kindlustusmakse. Kindlustusseltsil aga on alati õigus riski mittesobivusel selle kandmisest keelduda.

Kinnisvaramaakler toob näite, et kui soovitakse kindlustada hoovis kasvavat kahesaja aasta vanust tamme, siis seda riski kindlustus arvatavasti enda kanda ei võtaks, sest puu hävimise korral oleks kahjueelse olukorra taastamine võimatu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.