Mõte uhiuuest korterist kaunis uuselamurajoonis võib esmapilgul tunduda igati ahvatlev. Ent ka vanemal korteril võib tuttuue ees mitu eelist olla. Kinnisvaramaakler Mart Oksa jagab häid soovitusi.
Eelistused, vajadused ja võimalused
Enne kinnisvara soetamist tuleks endale selgeks teha, mida sa täpsemalt otsid: millised on sinu eelistused, vajadused ja võimalused. Kas sa soovid olla korteri esimene elanik või otsid ajaloohõngu? Kas tahad, et kõik eluks vajalik oleks jalutuskäigu kaugusel või unistad elada lähemal loodusele? Seejärel joonistub juba välja, millist korterit inimene otsib ning enesele võimaldada saab.
Vana korteri võlu ja valu
Vanema korteri suureks eeliseks on ümbruskonnas juba väljaarendatud infrastruktuur – tõenäoliselt asub kõik eluks vajalik juba käe-jala juures ning toimib nagu kellavärk. Ära ei saa unustada ka vanale asjale omast ajaloohõngu ja eripära, mida oma maitse järgi kujundada saab.
„Sellise mõtteviisiga inimesi, kes tahaksid korteri täielikult oma näo järgi kujundada, on väga palju,“ ütles Mart Oksa. Tema sõnul otsib järjest enam inimesi kortereid eesti- või Stalini-aegsetesse korterelamutesse, kuna vanemas majas elamine pakub inimesele erilist tunnet. „See on omaette kaif, kui sul on kinnisvaraobjekt, millel on ajaloo maitse küljes,“ ütles ta.
Samuti sobib vanem korter hästi investeerimiseks: valmiskorteri puhul on võimalik saada paremat tootlust kui uue puhul, kuna neid leiab ka soodsamas hinnaklassis ning saab värskendusremondi järel ka juba edukalt välja üürida.
Vanema korteri kahjuks tõi Mart Oksa välja sealse elanikkonnaga seotud teemad. „Vanemas majas võib olla eluaegseid elanikke, kes pahandavad, kui pargid oma auto naabri parkimiskohale, ja siis võib olla ka selliseid inimesi, kes on vastu igasugustele uuendustele,“ ütles ta.
Samuti võib päevane ja õhtune aeg korteris väga erineda – kui päevasel ajal ülevaatamisel käies valitses korteris vaikus, siis õhtusel ajal võib olla kuulda, mida naaber telekast vaatab.
Head ja vead uue korteri puhul
Kõik uus võib esialgu paista ilus ja hea. Kui soovid osta kodu uuselamurajooni, pead arvestama, et soetad korteri ainult piltide ja plaanil oleva jutu põhjal.
„Plaani pealt ostetav korter on kõige riskantsem ostmise vorm – võid vaid aimata, mille sa päriselt ostad. Küll aga ei tasu seda karta, kuna arendajad on sunnitud järjest rohkem ehitusstandardite järgi tegutsema, kuna seadused räägivad suuresti ostja kasuks,“ rääkis Oksa.
Samuti tuleb uuselamurajooni puhul olla kannatlik: piirkonnas ei pruugi infrastruktuur olla veel täielikult välja arendatud ning selleks võib minna aega. Seega ei pruugi vähemalt esialgu asuda läheduses vajalikke bussipeatuseid, poode või tänavaid.
Et ohte vältida, tasub tähele panna, kes on uuselamurajooni arendaja ning milline on tema eelnev taust. Samuti tasub tähelepanu pöörata ehitusega seotud detailidele: milliseid materjale kasutatakse, milline on maja küttesüsteem ja energiaklass.
„Kõige suurem risk plaani pealt korterit ostes on, kas on kellegi poole pöörduda, kui ilmnevad näiteks ehitusvead, või seda ettevõtet, kellelt sa korteri ostsid, polegi enam olemas,“ tõi Mart Oksa välja.
Kui aga kõik läheb hästi, pakub uuselamurajoon ka palju head, võimaldades olla oma kodu esimene elanik ning täiel rinnal nautida uhiuue elamise võlusid, sealjuures vältides otsekohe värskendusremondi alustamist.
Suuresti sõltub korterivalik ikka inimesest endast – millised on tema soovid ja vajadused elu täiel rinnal elamiseks ning kas ta seda endale ka võimaldada saab.