KV.ee blogi

Maakler vastab: Miks tasub vältida otse omanikult üürimist?

Foto:Pixabay.

Kinnisvaraportaalides- ja gruppides ilmuvad ikka jälle välja mõned kuulutused, kus üürnik otsib korterit otse omanikult või siis pakub viimane sama lahendust. Miks seda tehakse ning miks võib see tulevikus hoopis probleeme põhjustada?

Maakler tunneb kehva üürniku vara ära

“Otse omanikult korterit üürida soovivad isikud võivad mingitel põhjustel vältida maaklereid, kuna maakler kipub küsima erinevaid küsimusi inimese tausta, töökoha ja finantsajaloo ning -võimekuse kohta,” räägib Uusmaa Kinnisvarabüroo maakler Tarmo Mahmastol.Põhjaliku taustauuringu tegemata jätmisel võib hiljem peavalu põhjustada korteri “puuküürinkelt” tagasi saamine.

Kinnisvaramaakleritel on käed-jalad tihti tööd täis ning tänu sellele tekib neil aja jooksul kliendisuhtluses suur kogemustepagas ja oskus inimesi lugeda. “Tänu sellele oskab kogenud maakler juba eos kahtlased kliendid välja praakida,” lisab ta. Ka allikaid taustauuringute tegemiseks on rohkem

Maakleri töö iseloom nõuab ka põhjalikku seaduste tundmist. On tihe juhus, et paljudel korteriomanikel ja üürnikel on just nimetatud teadmised väikesed ja seetõttu võib see tulevikus probleeme põhjustada.

Pealtnäha korralik üürnik võib osutuda õudusunenäoks

Mahmastoli klientidega õnneks siiani probleeme tekkinud pole, ent talle meenub minevikus kuuldud lugu, kus korteriomanik oli ühele pealtnäha korralikule naisterahvale välja üürinud. Esimesed kuud maksti üür ära kenasti, ent ühel hetkel maksed lihtsalt lakkasid. Omaniku kõnedele ega kirjadele ei vastatud.

Korteril olid lukud vahetatud, mistõttu kutsuti appi politsei ning murti uks maha. “Tuli välja, et see pealtnäha korralik inimene oli tõsine korilane. Terve korter oli mingit sodi täis korjatud sedasi, et välisuksest magamistoani viis ainult kitsas rada ning ülejäänud osa oli kõik prügi täis. Korras korterist olid järel vaid riismed,” meenutab maakler.

Naabrite sõnul oli see naisterahvas alati väga korrektse välimusega ning kenasti riides ja viisakas. Keegi ei osanud midagi sellist isegi kahtlustada. Enim kaotas sellest aga korteromanik, kes pidi korraliku remondi tegema.

Maakler teeb elu mitmekordselt lihtsamaks

Mahmastoli sõnul on maakler oma ala spetsialist, kes on kõigele lisaks ka väikestviisi psühholoog. Korteriomanikel tehakse elu kergemaks, sest taustakontrollid, päringud ning lepingukoostamise tööd jäävad kõik maakleri kanda.

Kõikidele osapooltele selgitatakse ka lepingute punkte ja seaduslikku poolt, et hilisemaid probleeme vältida. “Lepingud on sealjuures välja töötanud kogenud juristid,” lisab ta.

Üheks omanikupoolset üürimislahendust otsima panevaks faktoriks on tavaliselt ka maakleritasu. Uusmaa Kinnisvarabüroo esindaja sõnul võib selle osas protesteerimine juba varakult näidata, et hiljem võivad tekkida mured üüri ja kommunaalmaksete tasumisega.

Mahmastol nendib, et paraku ei saa kõiki turul tegutsevaid maaklereid siiski usaldada. Eksisteerivad nn “varrukamaaklerid”, kellel puuduvad pädevad kogemused ning keda pole tavaliselt koolitatud.

“Neist võib tulla tihtipeale pigem kahju kui kasu. Hea maakleri abiga võib aga kindel olla, et kogu protsess sujub tõrgeteta ja kinnisvara läheb väärt kätesse,” ütleb ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.