KV.ee blogi

Mida tasub tähele panna, enne kui hakkad uut kodu ostma?

Kes meist ei unistaks päris oma kodust? Kui aeg jõuab aga päris oma eluaseme soetamise juurde, siis tasub ideaalse pakkumise leidmiseks silmas pidada mõningaid näpunäiteid.

Kontrolli hoolikalt üle kõik tähtajad

Turg on suur ja lai, mistõttu tasub esmalt silmas pidada õige arendaja valimist. Pikaajalise kogemusega ning tunnustatud kinnisvarafirmad suudavad peaaegu alati projektid lubatud tähtajaks ja korraliku kvaliteediga valmis saada.

Korteri või maja valmimisajaga on sageli seotud ka ostja endise eluaseme müümine, vabastamine või üürileping. Sellepärast on tark aeg-ajalt arendaja käest korteri valmimise ja loovutamise kohta uurida. Nii saavad eelmise eluasemega seonduvad probleemid optimaalsemail viisil lahendatud.

Korteri üleandmiseajale vastandub loomulikult ehituse algusaeg. Kinnisvaraarendajad ei alusta reeglina ehitust, kui planeeritavale hoonele ei leidu potentsiaalseid huvilisi. Seega tasub eluaseme ostmisel tähelepanu pöörata, et kas ehitusega on alustatud või mitte ning millistel tingimustel seda tehakse.

Lepingud vormista ametlikult

Ostu-müügileping tuleb kindlasti sõlmida notariaalses vormis, sest lihtkirjalikud ja suulised lepingud ei pruugi ostjale korteri omandamist garanteerida. Maksmine toimub tavaliselt kahes osas, esmalt makstakse arendajale 10-20% ostetava korteri maksumusest ning ülejäänud 80-90% lisandub lepitud kogusummale eluaseme valmimisel ja asjaõiguslepingu sõlmimisel.

Kindlasti ei tohi kahe silma vahele jätta hoone kasutusloa eksisteerimist. Kui vastvalminud hoonel seda veel ei ole, tuleb lepingusse märkida arendajapoolne kohustus kindlaks tähtajaks see kasutusluba hankida. Samuti tasub jälgida, kas panipaik ning parkimiskoht kuuluvad korteri hinna sisse või tuleb need eluasemele juurde osta. Isegi kui ostuhetkel neid vaja ei tundu minevat, võib see tulevikus kujuneda järgmisele ostjale otsustavaks faktoriks.

Lisaks õiguslikele poolele tasub oma kodu valimisel arvesse võtta ka enda vajadusi, asukohta ning elustiili.

Kui mõnele kaunile kodule on juba silm peale pandud, on mõistlik ka kaaluda alternatiive ning käia koha peal neid vaatamas. Mõni suurem krunt võib tunduda luksuslik, ent nõuab hooldamiseks rohkem aega ja kulusid. Kõige tähtsamaks aspektiks jääbki siinjuures oma vajaduste ülevaatlik kaardistamine ning kinnisvaraarendajatega aktiivne suhtlemine.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.