KV.ee blogi

Millega peab arvestama, kui soetada endale korter nõukogudeaegsesse paneelmajja?

Kõige suuremaks probleemiks vanemate kortermajade juures on kindlasti parkimine, kuna aastakümneid tagasi ei olnud autosid veel nii paljudel korteriomanikel kui täna ning parkimiskohtade loomisel ei ole sellega lihtsalt arvestatud.Foto: Shutterstock

Uusarenduste kõrval on kinnisvaraturul endiselt täiesti omal kohal ka vanemad nõukogude ajal ehitatud paneelmajad. Millega peab arvestama ostest endale kinnisvara vanemasse kortermajja, räägib lähemalt Uus Maa Kinnisvarabüroo maakler Egon Juhanson.

Täna näitavad endiselt kinnisvaratehingud, et müük on väga aktiivne, mis on omakorda tõstnud hinnad uutesse kõrgustesse. Kui 2020. aasta kevadel, kui koroonaviirus meie jõudis, oli turg Egon Juhansoni sõnul pigem vaikne, siis sügisel said kinnivaratehingud hoo sisse ning käesoleva aasta kevad oli juba väga kuum. Kui lihtne on uusarenduste kõrval asuvaid vanemaid kortereid müüa?

Soodsam kui uusarendus

“Peamiselt ostavad endale kodu vanemasse majja need inimesed, kes ei saa endale uusarendust lubada,” räägib Juhanson kliendist, kes nõukogudeaegsesse paneelmajja endale elamist otsib.

Samas toob ta välja, et leidub ka neid niinimetatud paneelmajade fänne või inimesi, kes on väga asukohatruud ning eelistavad samas piirkonnas edasi elada.

Probleemiks on parkimine

Kõige suuremaks probleemiks vanemate kortermajade juures on kindlasti parkimine, kuna aastakümneid tagasi ei olnud autosid veel nii paljudel korteriomanikel kui täna ning parkimiskohtade loomisel ei ole sellega lihtsalt arvestatud. Juhansoni sõnul on kohati parkimisprobleemile lahendusi leitud, aga üldiselt valitseb majade hoovides siiski kaos. 

“Renoveerimata majade puhul võib kohata muidugi ka tehnilisi probleeme nagu hallitus, külmasilad jms,” räägib Juhanson, kelle sõnul peab iga vanemasse majja korterit ostev inimene selliste võimalike murekohtadega arvestama.

Õiglase hinnaga on lihtne ostjat leida

Rääkides sellest, kui lihtne on näiteks oma paneelmajas asuvat korterit müüa, siis on maakleri sõnul tänasel päevall õige hinnaga korterile väga lihtne ostjat leida. “Paneelmaja korter vastab üldiselt tavainimese laenuvõimekusele,” selgitab ta.

Teisalt toob Egon Juhanson välja, et selliste korterite puhul on hind väga oluline. “Hind peab vastama korteri asukohale ja seisukorrale,” selgitab Johanson. Suurelt ülehinnatud korteritd jäävad tema sõnul pigem seisma.

Väga oluline on Uus Maa Kinnisvarabüroo maakleri sõnul jälgida ka maja hingeelu. “Korterit saab seest ise iga kell muuta, kuid ühise osa puhul peab alati ka naabritega arvestama,” toonitab Juhanson.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.