Millele mõelda enne üürikinnisvarasse investeerimist?

Foto: Shutterstock

Muidugi soetatakse kõige enam kortereid ikka omale koduks. Kuid juba on küllalt palju ka neid, kel on kogunenud nii palju säästusid, et kaalutakse kinnisvarasse investeerimist. Enamasti tähendab see, et ostetakse korter ja antakse see siis üürile. Missugused on aspektid, millele enne ostuotsust sel juhul mõelda?

Mida, kuhu ja miks?

Nagu muidki otsuseid, ei maksa ka üürikinnisvaraga tegelemist ülepeakaela otsustada. Kindlasti peab mõtlema, kui suurt tootlust investeeringult oodatakse ja kas sooviks on anda korter üürile pikaajaliselt või tegelda lühiajalise üüriäriga. Sellest ning muidugi enda rahalistest võimalustest lähtuvalt saab kaaluda, missuguses piirkonnas asuv, kui suur ja millises seisukorras korter soetada.

Kindlasti tuleb erilise hoolega mõelda kinnisvara asukohale. Kehvas koras korteri saab alati ära remontida, maja ise aga on täpselt seal, kus ta on ning liigutada ei ole seda võimalik.

Süvenema peab ka tulevast kinisvara ümbritsevasse infrastruktuuri – kas soetatava korteri läheduses on ühistranspordi peatus, kauplus, kool või lasteaed. See annab eelise, kui üürnikeks saab olema autota inimene või näiteks lastega pere.

Kui suur risk võtta?

Kui üürikorter kavatsetakse osta laenu abil, peab arvestama ka võimalike tagasilangustega. Küsimus, millele enne laenu võtmist vastus olemas peab olema, on – kui suur summa on võimalik pangale tagasi maksta juhul, kui mingil põhjusel enam tööd ja igakuist sissetulekut ei peaks olema. Või mis saab siis, kui kinnisvaraturgu tabab hinnalangus ja seetõttu kahaneb ka üüritulu? Nendel asjadele on hilja mõelda siis, kui krahh on juba käes.

Küsi targematelt nõu

Et võimalikult targalt otsustada ning riske maandada, tasub alati pidada nõu spetsialistidega, kel kinnisvaravaldkonnas kogemused tagataskus. Uuri võimalikult palju turuolukorda ning tutvu prognoosidega. Konsulteeri kinnisvaramaakleritega, kel on hea pilt üüriturul toimuvast. Ning muidugi tuleb laenusoovi korral kuulata, mida on öelda panga esindajail.

Lisaks on korterit ostes oluline pöörata tähelepanu selle ehituskvaliteedile. Kui ehitusest õrna aimugi ei ole, tuleks abi küsida spetsialistilt, kes oskab üle vaadata konsturktsioonid, hinnata seinte helipidavust ning tunneb muid olulisi nüansse.

Üürikorter vajab tegelemist

On aga üks oluline asi, millele enne üürikinnisvara ostmist veel mõelda. Nimelt – korteri rendile andmine ei tähenda sugugi hõlptulu, nagu tihti arvatakse. Üürikorteriga tuleb vastavalt selle seisukorrale ja üürnike iseloomule suuremal või vähemal määral siiski ka tegeleda ning probleemide lahendada, kui need tekkima peaksid. Kui selleks soovi ei ole, ei ole mõtet üüriäri plaani ka pidada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.