Millele pöörata tähelepanu, kui hakkad müüma oma esimest kodu?

Lahe Kinnisvara vanemmaakler Andrus Viksi sõnul tuleb vaatamata isiklikele mälestustele kodu müüma hakates emotsioonid kõrvale jätta ning edastada huvilistele vaid täpset ja konkreetset infot.Foto: Shutterstock

Oma esimese kodu ostmine on sageli inimeste jaoks väga suur ja emotsionaalselt oluline samm. Kui aga jõutakse selleni, et soovitakse oma kodu maha müüa, siis tulevad siingi mängu mälestused ja muud emotsionaalsed väärtused. Samas on ostja jaoks tegemist siiski ühega paljudest valikutest ning müüja jaoks olulised asjad ei pruugi ostja jaoks mingisugust rolli mängida. 

Millele pöörata tähelepanu, kui hakata esimest korda oma kinnisvara müüa, räägib lähemalt Lahe Kinnisvara vanempartner Andrus Viks.

Viksi sõnul tuleb vaatamata isiklikele mälestustele kodu müüma hakates emotsioonid kõrvale jätta ning edastada huvilistele vaid täpset ja konkreetset infot. 

Mõned soovitused, mida kodu müümisel ei tohi unustada

  • Kodu olgu koristatud ja puhas. Huvilise esimene emotsioon on väga oluline.
  • Mida vähem asju nähtaval on parem. Kõik väga isiklikud esemed võiks silma alt ära olla
    tõstetud. Rohked nipsasjad, mis riiulitele ära ei mahu, ei mõju hästi, vaid koormavalt ning võivad visuaalselt ruumi väiksemaks teha.
  • Värske õhk. Enne ostjaga kohtumist pole päris mõistlik näiteks vahetult enne kala praadida ja isegi kui midagi praadinud ei ole, toob õhutamine tuppa värskust. Ka värske kurk ja arbuus loovad värskuse tunde.
  • Olge aus ja rääkige muuhulgas ka kõikidest vigadest, millest teadlikud olete. Kui teate ja varjate, võib see hiljem valusalt kätte maksta. Kas vea likvideerimine omal kulul, hinna langetamine või tehingust taganemine. Ma ei tea ühtegi kuulutust, kus oleks mainitud, et naabrid takistavad normaalset elukorraldust ja terroriseerivad oma teisi naabreid. Selliseid naabreid on õnneks pigem vähe, aga ometi on sellised olemas ning kohtulahenditki olemas. Kui teil on sellised naabrid, peate sellest ka ostjale teada andma, et vältida hilisemaid probleeme.

Kas müüa ise või kasutada maaklerit?

Kui rääkida sellest, kas korterit tasub müüa maakleri abiga või ise, siis Andrus Viks soovitab maakleri nõuandeid kasutada. “Mina ei oska leiba küpsetada, autot parandada ega raamatupidamist teha, mistõttu tellin need tööd inimestelt, kes seda oskavad ja igapäevaselt sellega tegelevad,” toob maakler hea näite.

Tema sõnul on aeg, mis selleks igaühel ise kulub, ebamõistlik. “Ka ajal on hind,” toonitab ta. Oma praktikast lähtudes toob ta näite, et kliendid, kes oma kodu müüvad, võtavad endale vaba õhtupooliku ning külastavad mõnd teatrit või kino, kuniks maakler huvilistele nende kodu tutvustab.

“Ka ostjad tunnevad ennast nii kordades paremini ning julgevad rohkem küsida ja uurida,” lisab ta.

Naabri korteri hind ei päde

“Meil kõigil on oma arvamus hinna osas, aga seda arvamust peavad toetama ka numbrid,” kommenteerib Viks rääkides kinnisvara õiglasest hinnastamisest. 

Lähtumine mõttest, et “Mu naabri korteri hind on selline”, ei ole kahjuks Andrus Viksi sõnul alati see kõige õigem arvamus.

Kui reaalsete tehingute ja hinnaootuste käärid on väga suured, siis tuleb reaalsusega leppida. “Kui sellegipoolest kõhklete, on soovitav tellida eksperthinnang, mida tuntakse ka kui hindamisakti,” märgib Viks.

Turgu mõjutab majandusolukord

Kui vaadata, kas turul on mingisuguseid kindlaid aegu, millal koduotsijad aktiivsemad on, siis Viksi sõnul ei saa konkreetselt aastaajalist eelist välja tuua. “Praegune olukord on näidanud, et eelkõige sõltub kinnisvara ostu-müügitehingute arv majandusolukorrast ja finantseerijate ehk pankade poliitikast,” selgitab ta.

Võib näha, et suvemajade ostjad on kevadeti aktiivsemad ning üüriturg elavneb eriliselt sügisel, aga ka siin ei pruugi Viksi sõnul erand alati reeglit kinnitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.