Milliste väljaminekutega peaks arvestama kinnisvaramüüja?

Tihtilugu arvatakse, et kinnisvara müümine piirdub vaid notarilepingu tasuga, kuid tegelikult võib väljaminekuid lisanduda veelgi. Millega tasuks müüjal kinnisvaratehingute puhul arvestada, räägib kinnisvaramaakler Mart Oksa.

Professionaal toob edu

“Kui alustada kinnisvara müügiprotsessi, siis kõige esimene otsuse koht on müüjal, milliselt kinnisvarafirmalt tellida teenus enda objekti kvaliteetseks müügiks,” rääkis Mart Oksa.

“Seda valikut on teha lihtne, kui tead head maaklerit, kellel on piisavalt kogemust, aga ka aktiivsust ja taipu, et kinnisvaramüük oleks hästi teostatud,” lisas ta.

Mõnevõrra raskem on siis, kui seda inimest tuleb hakata alles otsima. “Siin soovitan aga alati üht: vali inimest, mitte firmat. Nagu ka igas teises valdkonnas, töötab ka kinnisvara vahenduse ettevõttes inimesi, kellele see töö sobib ja kes teevad seda pühendunult, usaldusväärselt ja aktiivselt, aga on ka vastupidiseid näiteid,” sõnas maakler.

Hind sõltub

Kinnisvara vahendusteenust kasutades tuleb arvestada vahendustasuga ning selle suurus sõltub erinevatest asjaoludest. Sinnahulka võivad kuuluda näiteks kinnisvaraobjekti hinnaklass, keerukus, asukoht, suurus ja palju muud.

“Loomulikult saavad alles ametit õppivad alustavad maaklerid pakkuda vahendusteenust pisut soodsamalt kui professionaalsed maaklerid, kelle müügikogemus ja klientuur on suur ning kes müüb kvaliteetselt ja müüja jaoks headel tingimustel ära iga objekti,” rääkis Oksa.

Parem müügihind

Samuti viitas Mart Oksa ehitussektorile, kus on levinud ütlus, et iga euro, mida kulutatakse heale projekteerijale, toob ehitusprotsessis tagasi mitu eurot. “Kinnisvaramüügis võib tuua sarnase paralleeli: professionaalse maakleri palkamine, kes teeb oma tööd oskuslikult, tähendab lõpptulemusena paremat müügihinda,” selgitas Oksa.

Vahendusteenust saab vajadusel ka vältida. “Müüja võib soovi korral ise müügiga tegeleda, ent professionaali panus toob üldjuhul ka parema hinnaga ostja. Samuti on hea, kui on keegi, kes aitab vaadata, et kõik korrektselt laabuks,” sõnas Mart Oksa.

Samuti jäävad kinnisvarafirmalt müügiteenuse tellides algusprotsessis tegemata hinnastamise ja konsulteerimisega seotud kulutused, sest üldjuhul arvestatakse need vahendustasu sisse.

Mart Oksa sõnul tuleb osadel juhtudel arvestada ka kinnisvara pildistamise kuluga, seda näiteks siis, kui tuleks kaasata eraldi professionaalne fotograaf.

Notaritasust pole pääsu

Edasi algab juba müügiprotsess ning kui ostja olemas, minnakse üheskoos juba notarisse.

Heaks tavaks Eesti kinnisvaraturul on saanud, et ostu-müügilepingu vormistamise notaritasud tasutakse ostja ja müüja vahel pooleks võrdsetes osades. Seega pole müüjal notaritasust pääsu.

“Kui müüdav kinnisvara on koormatud ka hüpoteegiga, mis vajaks kustutamist, tuleb müüjal arvestada ka hüpoteegi kustutamisega seotud notaritasude ja riigilõivuga,” lisas Mart Oksa.

Kui müüja otsustas eelnevalt kaasata protsessi kinnisvarafirma, tuleb pärast notaritehingut tasuda ka eelnevalt kokkulepitud vahendustasu.

Seega on müüjal küll võimalik vältida erinevaid kulusid, ent see võib viia madalama hinnaga müügitehinguni. Seetõttu võiks professionaali abi kinnisvaramaakleri näol kindlasti kasuks tulla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.