KV.ee blogi

Mis küsimusi tasuks müüjalt enne uue kodu soetamist kindlasti küsida?

Kui leidsid kinnisvaraportaalist piltilusa ning pealtnäha ideaalse korteri, tasub kindlasti välja uurida, kas see ostja vajadustele ka päriselt vastab. Domus Kinnisvara kutseline maakler Lenne Kontor räägib lähemalt.

Ideaalset pole olemas

Enne korteri ostmist tasuks enesele eelkõige selgeks teha, millised omadused võiksid kinnisvaral olemas olla, et sa selle ostaksid. Selleks võiks Lenne Kontori soovitusel sõnastada enda jaoks kaks-kolm kõige olulisemat asja, mida ostetavalt kinnisvaralt oodata.

Sealjuures tuleks arvestada, et ideaalset pakkumist, kus kõik sinule olulised tingimused täidetud oleks, tõenäoliselt ei leidu.

“Hea on enda jaoks enne kodu või ka investeeringuobjekti otsima hakkamist hetkeks aeg maha võtta ja sõnastada need paar või miks mitte ka ainult üks kõige olulisem väärtus, nii sujub kogu valikuprotsess palju tulemuslikumalt,” rääkis Lenne Kontor.

“Igaühe väärtused ja hetke vajadused on erinevad. Ka selline soovitus, et vaata, et dokumendid oleksid kindlasti korras, ei pruugi olla konkreetse kliendi jaoks üldse asjakohane. Võib-olla on ta valmis selle protsessiga ise tegelema. Küll aga võib näiteks puudulik dokumentatsioon olla takistuseks sobiva laenupakkumise saamisel,” selgitas ta.

Mõtlele sellele, mis on tähtis

Kui sobiv kinnisvara leitud, tasuks ennast kurssi viia kõikide vajalike detailidega. “Tõsiselt huvitava objektiga tasub võimalikult põhjalikult tutvuda, et hilisemaid üllatusi ja nendest tulenevaid vaidlusi vältida,” soovitas Kontor.

Sealjuures tuleb olla kindel, et küsid praegu olemasolevate või varasemalt esinenud probleemide, ümberehituste ja dokumentatsiooni ning ka kõrvalkulude ja teostatud remontide kohta.

Kõige olulisem on Lenne Kontori sõnul siiski uurida selle kohta, mis endale kõige tähtsam on.  “Kui see on ostjale tähtis või ta loodab sealt mingisugust aimu saada sellest, kas ostetaval kinnisvaral võib mingeid probleeme olla, mida kohe ei märka, siis võib küsida, mis põhjusel müüja kinnisvara müüb,” näitlikustas ta.

Ka võib ette tulla, et huvi pakuvad hoopis teemad müstika valdkonnast. “Mõni teine klient võib näiteks küsida, kas majas kummitab. Muide, sel põhjusel on minu teada ühel korral ostja müüja vastu hiljem nõude esitanud,” rääkis Kontor.

Kui küsimused on ebamugavad

Ehkki korterit vaatama minnes tasuks ära küsida kõik huvipakkuvad küsimused, ei saa siiski garanteerida, et hiljem ei või ilmneda varjatud puuduseid.

Probleemidest ei pruugi teadlik olla ka korteri praegune omanik ning kui neid peaks ilmnema, vastutab eelmine omanik nende ilmnemise eest veel kolm aastat pärast müügilepingu sõlmimist.

“Kui näiteks ostetakse vana puitmaja, siis võib ostja kaasata spetsialisti, kes teeb ehitusekspertiisi, et välistada näiteks erinevate puidu seenkahjustuste olemasolu. Sellega väheneb muidugi müüja vastutus, kui ostja objekti eksperte kaasates läbi uurib, ent tegelikult ei ole hilisem kahjude nõudmise kohtutee kuidagi meeldivam ega ilmselt ka kellegi eesmärk,” sõnas ta.

Sellegipoolest tasuks endale olulisi tunduvaid küsimusi siiski küsida. “Kindlasti tuleks aga küsida nii: kas korteris on midagi, mis ei tööta, kas kunagi varasemalt on korteris mingi probleem olnud, näiteks läbijooks või on naaber uputanud vms, kuidas naabreid iseloomustatakse, kas midagi vajaks lähemas tulevikus remonti, kas on tehtud ümberehitusi ja missuguseid dokumente ja registrikandeid need tööd vajavad?” tõi Kontor välja.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.