KV.ee blogi

Mis võtab kinnisvara ostmisel kõige rohkem aega?

Kinnisvara soetamine võib pealtnäha tunduda kui igati lihtne ja loogiline protsess. Küll aga kipuvad ostjad tihtilugu alahindama erinevateks vajalikeks sammudeks kuluvat aega.

Millised on koduostmise kõige olulisemad etapid ning kui palju nendeks aega kulub, räägib lähemalt Arco Vara maakler Sandra Alliksaar.

Tahe ja võimalused

Sandra Alliksaare sõnul on kõige olulisemateks etappideks eesmärkide seadmine, võimaluste leidmine, sobiva kinnisvara leidmine, selle broneerimine, ost ja notari juures käik.

“Sa pead olema kindel, et oled valmis kinnisvara soetamisse panustama ning tegeled sellega järjepidevalt. Seega peaksid enda jaoks välja mõtlema, miks sa seda teed,” rääkis ta.

Järgmisena tuleks aru saada, kas ja millises väärtuses kinnisvara on sul võimalik soetada. “Selleks tuleks vaadata üle enda tulud, kulud ning võtta ühendust pankadega, et saada teada nii enda laenuvõimekus kui ka erinevate pankade pakkumiseks,” rääkis Alliksaar ning ennustas, et nende tegevuste jaoks läheb tavaliselt aega maksimaalselt kaks nädalat.

Küll aga saab seda protsessi kiirendada, kui teha neid tegevusi läbi kinnisvarabüroo. “Tänu heale koostööle pankadega saame vastused üldiselt kolme tööpäeva või maksimaalselt nädalaga,” kirjeldas Arco Vara maakler.

Samuti võib aega võtta vajaliku sissemaksu kogumine. “Omapoolset sissemaksu ootavad pangad üldjuhul vähemalt 20% laenusummast,” rääkis Alliksaar. Kui vajalik summa selleks puudub, võib just see etapp kõikidest kõige rohkem aega võtta.

Sobiva kinnisvara leidmine

Järgmiseks oluliseks etapiks on eelarvele vastavalt sobiva kinnisvara otsimine ja leidmine. Sandra Alliksaar ei soovita aga hakata kinnisvara vaatama enne, kui selleks rahaline võimekus on kindlalt olemas. “Kahjuks raiskab see vaid närve ning mitmete müüjate aega, kui käite kinnisvara vaatamas, aga tegelikult veel seda osta ei saa,” rääkis ta.

Samuti on kurb, kui ostja leiab unistuste kinnisvara, kuid selle ostmise võimekus puudub ja teised huvilised jõuavad ette. “Et aega säästa, soovitan võtta kinnisvara ostmise abistamiseks maakleri, kes küsib täpselt, mida osta soovite, ning näitab teile vaid neid objekte, mis vastavad teie soovidele,” soovitas Alliksaar. Sellega võib ostja samuti palju vajalikku aega säästa.

Tasub broneerida

Et sobiva kinnisvara leidmisel see mõne teise ostja poolt ära ei napsataks, tasub teha müüjaga broneerimisleping. “Sellega saavutatakse kokkulepe, et rohkem seda kinnisvara kellelegi ei näidata. Samuti saab samal ajal heatahtlikult tegutseda, et võimalikult sujuvalt ning kiirelt rattad notari suunas veerema panna,” rääkis maakler.

Kui sobiv kinnisvara on leitud, tuleb esitada kinnisvara eksperthinnang ehk hindamisakt. “Selle koostamiseks läheb hindajal üldjuhul vähemalt nädal,” ütles Alliksaar. Seejärel saadetakse dokument panka, mille järel kinnitatakse laenutaotlus, mis võib võtta umbes nädala, ja allkirjastatakse laenuleping.

Viimaseks etapiks on notar, kelle juurde pannakse aeg kinni kohe, kui laenuleping allkirjastatud saab. “Üldjuhul paneb ostja pank ise notarisse aja ning üldiselt lubavad nende püsiajad tehingu ära teha juba järgmise kahe töönädala sees,” kirjeldas Alliksaar.

Mis võtab kõige rohkem aega?

Nagu järeldada võib, võivad erinevad etapid võtta erinevas pikkuses aega. Sandra Alliksaare hinnangul läheb kõige rohkem aega tavaliselt just sobiva kinnisvara leidmisele: mida ostja kinnisvarast tegelikult soovib, milline see olema peab ning milline talle kõige paremini sobiks.

Maakleri sõnul kipuvad kliendid alahindama ka kogu üleüldist ostuprotsessi. “Arvatakse, et protsess on vaid nädal pikk ja raskuseid ei esine. Tegelikult on kodu ostmine võimalik teha väga nauditavaks, aga selle jaoks tuleks ennast eelkõige kurssi viia kõikide etappidega, et ebameeldivaid üllatusi vältida,” selgitas Alliksaar.

Kui kõik ostmisega seonduvad etapid on selged ja arusaadavad, läheb Arco Vara maakleri sõnul edasine juba igati sujuvalt ja suurepäraselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.