Neli asja, millele mõelda enne, kui kallimaga kokku kolid

Mida lähemale jõuab sügis, seda enam tekib inimestel isu midagi muuta. Nii mõnelegi tähendab september ülikooli minekut ja sellest tulenevalt ka elukohavahetust.

Kui õpingud viivad kaaslasega samasse linna, tekib paratamatult küsimus — kas poleks lihtsam kahe korteri asemel ühte otsida? Sama küsimuse üle murravad pead ka paarid, kes juba mõnda aega koos olnud. Kaua sa ikka üksteisel külas käid. Kas poleks mõttekam leivad ühte kappi panna? 

Enne kui üürikorterite kuulutusi sirvima hakata, on aga mõistlik mõned asjad enda jaoks selgeks mõelda.

Kas olete selleks sammuks valmis?

Hea oleks, kui teie suhe on enne koos korteri üürimist kestnud vähemalt aasta. Loomulikult on paare, kes kolivad kohe kokku ja kel ei teki mingeid probleeme, kuid üldiselt on parem, kui suhe on jõudnud veidi tõsisemaks areneda. Kes ikka tahaks koos ostetud külmikut ja köögilauda juba mõne kuu pärast taas müüki panna.

Ideaalne oleks, kui teil oleks kokku kolimise ajaks seljataga ka esimene suurem tüli — siis teate, kuidas teine pool kriisiolukorras käitub ja kuidas te ettetulevaid probleeme lahendate. Tõenäoliselt tuleb rohkem tülisid ette just kooselu esimeses, teineteisega kohanemise faasis.

Enneta võimalikke probleeme juba eos

Kõige parem on alustuseks kaaslasega maha istuda ja kõik oma vajadused ja nõudmised üürikorterile läbi rääkida. Eriti oluline on see neile, kes on väga armunud või lihtsalt soovivad oma partnerile meele järele olla.

Oma eelistuste suhtes tuleb olla aus ja avameelne. Et ei juhtuks nii, et teisele meele järgi olla soovides üüritakse liiga kallis korter või peab kokandushuviline leppima pea olematu kööginurgaga. Need asjad võivad hiljem häirima hakata ja probleeme tekitada.

Koos tuleb läbi mõelda ka korteri asukoht, hinnaklass ja asjad, mida te kindlasti oma tulevases kodus vajate, ning asjad, mille suhtes olete nõus järeleandmisi tegema. Ei tee paha enne korteri välja valimist paika panna ka mõned reeglid. Näiteks kes ja millal võib jääda ööseks, mis on need asjad, mida te kohe üldse ei salli, ja kuidas jagate majapidamistööd.

Muidu võib juhtuda, et asjad, mis üksi elades tundusid täiesti normaalsed, muutuvad ühtäkki probleemiks. Näiteks on üks pool harjunud igal nädalavahetusel pidu pidama, aga teine ei taha pidevalt tühje õllepurke koristada ja üle magavate inimeste astuda. Võib-olla ei salli su kaaslane mitte ühtki juuksekarva majas, sina aga ei pane neid enam tähelegi. 

Majapidamistööde tegemiseski on inimestel eri standardid. Mõni kogub nädala nõud kraanikaussi, enne kui neid pesema hakkab, teine aga koristab iga päev ära terve korteri. Oluline on leida sobiv kompromiss. Mõnel juhul toimib hästi näiteks see, kui pannakse paika, millal on koristuspäev, ning seinale graafik infoga, kelle kord on järgmisena koristada. 

Rahaasjad — usalda, aga kontrolli

Mõistlik on paika panna, kes mille eest vastutab ja millised kulud tasub. Jällegi on võimalusi palju. On paare, kus üks maksab üüri ja teine käib poes.

Kõige tavalisem on aga, et üürikulud jagatakse võrdselt. Seda võib korraldada nii, et üks teist vastutab maksmise eest ja teine kannab vajaliku summa igakuiselt arvele. Kui te olete kulutajad, võite avada ka eraldi arveldusarve, kuhu kogutegi ainult üüriraha. Siis ei teki kuu lõpus olukorda, et üüriraha kulus kogemata muudele asjadele ära.

Isegi kui üüri ja arvete maksmine on su kaaslase pärusmaa, tasub asjadel ka ise silm peal hoida. Keegi meist ei alusta ju teadlikult kooselu petturiga, ometi tuleb ette juhuseid, et üüri maksmiseks mõeldud kontolt kaob raha hoopis mujale ning postkasti hakkavad saabuma üürivõla teated, mis sest et sina oled oma osa alati hoolikalt üle kandnud.

Kui teil on ühisarve, siis kindlasti organiseerige see nii, et mõlemal on sellele ligipääs. Kui üüri eest maksab partner — küsi talt vahel, kas üür on makstud.

Hea on mõelda läbi ka see, kas lepingule läheb üks või mõlemad nimed. Kui lepingusse läheb üks nimi, on üüri maksmine ametlikult ühe inimese vastutus. Kui kaks, siis jaguneb vastutus kahe inimese vahel.

Läksime lahku — mis nüüd?

Kindlasti tasub tavapärasest rohkem tähelepanu pöörata lepingu lõpetamisega seonduvale. Kahjuks ei ütle keegi ette, kas ja millal suhe läbi saab.

Kui teil on sõlmitud tähtajatu leping, siis peate üüripinna omanikule väljakolimisest teada andma kolm kuud ette. Selleks perioodiks tuleb ühel teist kas teise tuppa kolida, leida uus üüriline või magada tuttava diivanil. Üür tuleb nende kolme kuu eest ikka ära maksta.

Alati tasub olukorrast rääkida ka üürileandjaga: võib-olla on temal hea lahendust varnast võtta. Mõned paarid on lahkumineku järel üürinud imepisikese stuudio või toa ja selle viimasteks kuudeks ühisele rendisummale lisanud.

Viimaks tuleb läbi mõelda, mida teha asjadega. Kui su ainuke soov on võimalikult kiiresti minema saada, siis võib ühise vara jagamine olla tõeliselt piinarikas. Kui sa oma eksiga mingit tegemist teha ei taha ning oled rahaliselt heas seisus, võid ühiselt ostetud asjad talle jätta.

Enamasti aga jagatakse asjad väljaminekuid arvestades lihtsalt omavahel ära. Oluline on seda teha võimalikult võrdselt ning säilitada eneseväärikus.

Ehk siis lihtsalt kiusu pärast midagi endale kahmata pole ilus. Kui su kaaslane lausa jumaldas teatud tugitooli või oli südamest kiindunud ühiselt soetatud monsterasse, siis kättemaksuks selle endale nõudmine pakub rahuldust vaid õige lühikeseks ajaks. 

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.