KV.ee blogi

Nipid: kuidas säästlikult kodu sisustada?

Kui kodu on soetatud või üüritud, tundub see tihti teekonna lõpuna. Kui oled aga kolinud möbleerimata korterisse või majja, oled sa tegelikult uue teekonna alguses. Ees seisab veel üks suur, aga kindlasti ka rahuldustpakkuv töö — elamise sisustamine.

Kui oled just teinud sissemakse või koos esimese kuu üüriga ka ettemaksu ära maksnud, võib järjekordne väljaminek mõjuda külma dušina. Korraliku voodi eest tuleb tihti välja käia pea kuupalk, sama kehtib mõnusa nurgadiivani kohta.

Mida teha, kui tuhandeid välja käia ei ole, aga tahaks sellegipoolest elada stiilses kodus?

Anna kõigile teada, et otsid mööblit

Enne kui poodi joosta, võiksid sugulaste ja sõpradega sel teemal vestelda. Räägi oma kolimisest võimalikult paljudele inimestele ning võid positiivselt üllatuda.

Nimelt pole sa päris kindlasti mitte ainus, kel kodusisustamine käsil, ning paljudel inimestel on erinevalt sinust täpselt vastupidine probleem — nad soovivad osta uue köögilaua, kuid ei tea, mida teha vana lauaga.

On ka inimesi, kelle jaoks on kodule värskenduskuuri tegemine lausa hobiks, ning nii mõnelgi on panipaikades hoiul asju, mida nad ise ei kasuta.

Facebooki “annan ära” grupid

Uuri oma piirkonna gruppe — nendes liigub palju tasuta kraami. Heitnud artikli valmimise ajal pilgu ühele taolisele grupile Pärnus, võinuks ilma rahata saada kirjutuslaua, kohvilaua, vannitoaplaadid, söögilaua, tugitooli ja terve komplekti lauanõusid, rääkimata sektsioonikapist või toataimedest.

Tihti näevad asjad välja korralikud. Tehnikaseadmetel aga on sageli juures mõni viga — need sobivad hästi ajutiseks lahenduseks, kuni oled piisavalt raha kõrvale pannud, et uus kodumasin osta.

Julgemad võivad ringi vaadata ka elamurajoonide prügikastide ümbruses — sealt võib samuti vahel huvitavaid asju leida. Reageerima peab aga kiiresti, sest korralikud asjad kaua ei seisa. 

Vanakraamipoodides peab käima iga päev

Vanakraamipoodides on lootusetus kiire tulema. Lähed, käid oma tiirud ära, aga jälle ei midagi. Siin on siiski üks nipp. Nimelt soosib õnn kannatlikke.

Ära plaani vanakraamipoodide külastuseks tervet laupäeva. Selle asemel tee oma lähimas poes tiir ülepäeviti. Paljusid esemeid näed sa sel juhul korduvalt, kuid samas saad ka uuele kaubale esimeste hulgas pilgu peale visata.

Hea silmaga koduomanik võib vanakraamipoodidest leiduvast kokku panna sellise kodu, mida vaadates keegi ei usuks, et see kõik on pärit teise ringi poest.

Kui su kodulähedane pood ikka valikuga ei hiilga, on hea mõte võtta ette ostureis mõnesse maakoha poodi, kuhu satub vähem inimesi ning seega lähevad seal ka asjad aeglasemalt müügiks. 

Ära vaata brändi, vaid stiili

Üks hea nipp, kuidas leida soodsat, kuid stiilset kodukaupa, on enne mõnda kallimasse sisustuspoodi sisse astuda. Jäta meelde, millised on need esemed, mida hing ihkab. Tõenäoliselt võid leida sarnase disainiga eseme ka odavamast mööblipoest.

Teinekord võid stiilset kodukaupa leida lausa suuremast supermarketist. Alati on kasulik ka guugeldada ja vaadata, kus sarnast mööblitükki, lampi või lillepotti kõige parema hinnaga soetada saaks. 

Lisa eksootikat reisilt ostetud tekstiilide ja sisustuselementidega

Väga ilusat käsitööd ja kvaliteetseid asju saab hea raha eest osta välismaalt. Võta puhkusereisil mõnda eksootilisemasse riiki üks päev kohalikel turgudel ja poodides kolamiseks. Marokost vaata vaipu, Indoneesiast imelisi batikkangaid.

Kui kohaliku silmis võib üks kauss olla kõige tüüpilisem ja odavam, siis Eesti kodus mõjub see põneva ja eksootilisena. Tee kardinad Aafrika kangastest või riputa seina Vietnami riisikasvataja kolmnurkne müts ja kodu saab kohe uue hingamise.

Värvimine teeb imesid

Vanakraamipoodides ringi kolades ei tasu ära põlata mööblieset ainuüksi seetõttu, et see on jubedat värvi. Värviprobleemi annab kergesti parandada.

Värvimine aitab ka siis, kui mööblit on raske kokku sobitada. Võõpa näiteks magamistoa mööbel valgeks ja jääbki mulje, nagu oleks tegu komplektiga. 

Võib olla käib sulle närvidele mõni eriti kole pruun kapp — vali mõni vähemtraditsiooniline või isegi hullumeelne värv ja koletise asemel on su elutoas pilkupüüdev mööbliese.

Pea aga meeles, et kui lased mööblit professionaalidel restaureerima hakata, võib soodne kodusisustamine plaanitust kallimaks minna.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.