Peep Sooman: paarismaja või ridaelamuboksi ostes tasub kontrollida kasutuskorra olemasolu

Foto: Shutterstock

Kasutuskorrata ridaelamuboksi või paarismaja poole ostmist ei pea tingimata vältima, kuid võimalusel võiks siiski soetada elukoha, millele on seatud kasutuskord. Miks see nii on, selgitab Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.

Kasutuskord hoiab ära omavolitsemise

Sooman viitab, et paarismajja ja ridaelamuboksi või ka väga väiksesse, oma terrassialaga kortermajja korteriomandit soetama hakates peaks tingimata uurima, kas ja kuidas on kokku lepitud kasutuskord.

99% juhtudel on notariaalse kasutuskorra vormistanud juba arendaja ja sellel on väga lihtne põhjus – kui notariaalset kasutuskorda ei ole tehtud, võivad majaelanikud kasutada oma suva järgi tervet kinnistut.

„Võib tekkida anarhia ja konfliktid, eriti kui majja on elama sattunud erineva elustiili ja kodukorraga inimesed. Näiteks ridamaja puhul, kui kasutuskord on seadmata, võib juhtuda, et ühe pere lapsed mängivad teiste perede terrasside ees kasvõi jalgpalli,“ toob Sooman näite.

Suusõnaline kokkulepe alati ei pea

Sooman nendib, et kuigi seaduse järgi on ka suusõnaline leping leping, siis paraku praktikas sellistest kokkulepetest sageli kahjuks kinni ei peeta.

Kui kasutuskord on notariaalselt kinnitatud ja piltlikult öeldes jooned maha tõmmatud, teab igaüks täpselt, missugune ala on tema kasutada. Üldjuhul hoitakse reegleid ka au sees ja kui ka ei peeta, on kasutuskorrale viidates võimalik kergelt patustajat korrale kutsuda.

Kasutuskord loob turvatunde

Kasutuskorra puudumisest tekkinud tülisid või ebameeldivusi on Sooman kinnisvarasektoris tegutsedes näinud küll ja seetõttu soovitab ta enne ostu-müügilepingu sõlmimist kindlasti kontrollida, kas ja kuidas kord on kokku lepitud.

„Isegi kui kaks sõpra ehitavad koos paarismaja, on mõistlik kasutuskord notariaalselt ära määrata,“ suunab ta. JA põhjendab, et ka sõbrad võivad tülli minna või tekib ühel neist näiteks soov oma vara müüa. Kasutuskorra puudumine võib osutuda müüki pidurdavaks teguriks.

„Ostjale on naaber võõras inimene, aga koos koduga ostetakse ju ka turvatunnet. Kasutuskord loob kindluse, et see on minu tükk ja võin siin toimetada oma soovide järgi ja et naabrid ei kipu ummistama oma pidude või koduloomadega tulevase kodu terrassiesist.“

Kui kasutuskorda ei ole, selgita välja põhjus

Kui kasutuskorda ei ole, soovitab Sooman välja uurida, miks see nõnda on.
Ta toob näite, et on erikujulisi ridamajasid, mille projekt ei võimaldagi luua n-ö ühtlast, võrdset kasutuskorda. Näiteks jääks siis mõnele korterile kasutada vaid ruutmeetrike maad, mis loob ebavõrdse olukorra ja siis on kasutuskorra puudumine mõistetav.

Sel juhul tasub veenduda, et lepped tõepoolest ka peavad ja lähtuma suusõnalistest kokkulepetest. Ning püüdma naabritega hästi läbi saada.

Kui kasutuskorra puudumist aga adekvaatselt selgitada ei suudeta, tasuks ost kindlasti väga kriitiliselt läbi mõelda. Ning võimalusel soovitab Sooman siiski soetada samaväärne, aga notariaalselt kinnitatud kasutuskorraga omand.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.