Spikker loomaomanikust üürnikele: kuidas vältida lemmiku tekitatavaid kahjusid?

Foto: Unsplash

Lemmikloom aitab üksindustunnet vähendada ning stressi maandada. Teisalt – loom võib kodule kahju tekitada ja eriti suur mure on see üürikorteri otsijaile. Tutvu lihtsate nõuannetega, kuidas korteriomaniku usaldust väärida ja muuta kodu võimalikult lemmikloomakindlaks.

Vaipade asemel puhas põrand

Vaipadega saab kodu suurepäraselt hubaseks muuta, kuid lemmikloom ja vaibad ei ole just parim kombinatsioon. Loom jätab vaipadele karvu ning plekke ja mõni armastab vaibanurkasid koguni närida. Seetõttu ära vali koduks korterit, kus põrandal on vaipkatted, mida ei saa eemaldada. Kui põrand on siiski pehme kattega, jälgi, et looma küünised oleksid alati korralikult lõigatud ning et vaibad saaksid regulaarselt näiteks aurupuhastiga hooldatud.

Lisakaitse mööblile

Kasse on küüntega kraapimisest ja ronimisest võõrutada pea et võimatu. Kuid üht-teist on võimalik mööbli säästmiseks siiski ära teha. Kui sul on õnnestunud leida korter, kuhu lubatakse kass allüürnikuks võtta, soeta mööbli säästmiseks kindlasti korralik kraapimispuu. Aseta see kohta, kus kassil on mõnus olla.

Pehme mööbel kata küüniste eest kaitsmiseks katetega. Näiteks laua- või toolijalgadele võid aga kleepida (kahepoolse) teibi. Teip on kas ebameeldivalt libe või kleepuv ja ilmselt loobub kass varsti selle kraapimisest.

Muidugi pead enne teipimist veenduma, et hiljem saaksid teibi mööblilt seda kahjustamata eemaldada.

Kasuta ebameeldivaid lõhnasid

Lemmikloomad ei talu üldiselt intensiivseid lõhnasid, see tähendab, et üks võimalus loomad teatud paikadest (mööblist või ka ruumidest, kuhu nad ei tohiks pääseda) eemal hoida, on spetsiaalsete pihustatavate vedelike kasutamine.

Paiguta kergesti purunevad asjad kõrgele

Kõik, mida saab kergesti lõhkuda või ümber ajada, tuleks lemmikloomadega majapidamises paigutada kõrgetele riiulitele. Kassiomanikel tuleb seejuures muidugi meeles pidada, et kassid suudavad hüpata üsna kõrgele. See tähendab, et soovitatavalt võiks kergesti purunevad asjad olla kinnistes kappides.

Riiulid tuleb kinnitada seina külge ning veenduda, et kõik juba seina küljes olevad esemed oleksid kinnitatud korralikult.

Pane kaablid peitu

Kaablid võivad ahvatleda loomi hambaid teritama, seega peab omanik veenduma, et need oleksid turvaliselt karbikutes, mööbli või liistude taha kinnitatud.

Lahtiselt rippuvad kaablid on ohtlikud mitte ainult seetõttu, et lemmikloomad saavad nende külge kinnitatud seadmeid enda järel ringi lohistada ja ära lõhkuda, vaid loomad võivad end ka ise kaablitega vigastada.

Hoia loom tegevuses

Palju lemmikloomakahjustusi tekib seetõttu, et loomal hakkab peremehe äraolekul üksi lihtsalt igav. Seepärast veendu enne kodust lahkumist, et lemmikul oleks olemas mõni mängusasi, millega igavust peletada. Kui tegemist on näiteks äreva loomaga, võib talle seltsiks jätta peremehe kampsuni või eseme, millel on omaniku lõhn. Siis tunneb loom end üksioleku ajal turvalisemalt, ega kipu end mööbli või vaipade närimisega rahustama.

Vajadusel kasuta puuri

Selle üle, kas kassi või koera võib pere äraoleku ajaks puuri kinni panna, on vaieldud üsna tuliselt. Loomakaitsjaile tundub see julm. Teisest küljest aga võib tuttav ja piisavalt suur puur hädaolukorras olla veidikeseks ajaks lahendus. See pakub lemmikule hoomatava suurusega turvalist ruumi ning kui omanik on kodust eemal vaid mõne tunni, võib sellist lahendust kaaluda.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.