Tasub teada: kas pigem üürida või pigem osta?

Korter Kalamajas.Foto: KV.EE

Kui noor on tudengipõlve seljataha jätnud ning oma esimesele erialasele töökohale maandunud, hakkab ta tõenäoliselt ühel hetkel unistama oma korteri ostmisest.

Ning tõepoolest, võib tunduda tobe maksta kuust kuuse üüri, kui selle asemel võiks tasuda pangalaenu korteri eest, mis ühel hetkel on sinu oma.

Sellist sammu ei tasu siiski ülepeakaela ette võtta.

4 asja, mis näitavad, et oled korteri ostmiseks valmis

Korteriost ning laenu võtmine nõuavad inimeselt distsipliini ja vastutust. Vähemtähtsad pole ka su rahalised võimalused ja valmisolek end pikemaks ajaks ühte kohta sisse seada. 

Sa oled valmis pikemaks paigale jääma

Võib-olla oled armunud piirkonda, kus praegu korterit üürid ega tahakski sealt enam ära kolida? Võib-olla aga tunned lihtsalt vajadust stabiilsema elukorralduse järele? Mõlemad on märgid sellest, et võid müügikuulutused ette võtta.

Su rahaasjad on korras

“Kõige olulisem on välja selgitada oma finantsvõimalused, siinjuures on pangad heaks abiks, kuid esmase info leiab ka internetist,” ütleb Lahe Kinnisvara konsultant-maakler Sirli Nurm.

Ning tõepoolest — korteri ostust saab mõtlema hakata alles siis, kui on olemas vahendid omafinantseeringuks. Nii ongi stabiilne sissetulek Nurme sõnul alles esimene samm oma korterini. Järgmise sammuna peaks noor hakkama plaani pidama, kuidas koguda sissemaksuks vajalik raha, ning alles seejärel hakkama uurima kinnisvarakuulutusi sobivas piirkonnas. 

Oled valmis võtma vastutust

Ehkki nii mõnelegi tundub, et maksab üürileandjale iga kuu kopsaka summa, mis kaob kui õhku, on fakt see, et selle raha eest ei üüri me mitte ainult elamispinda, vaid saame abi ka kõigi probleemide korral, mis ette võivad tulla.

Kui sul on mure, saad helistada omanikule, kes olukorda lahendama hakkab. Korteriomanikuna sul säärast luksust enam ei ole ning ning kõik parandustööd, kulutused ja suhtlemised kindlustusega jäävad sinu kanda.

Sul on säästud

Ehkki nii mõnelegi noorele tundub, et kõik, mis nad korteriostuks vajavad, on sissemakse, siis tegelikult on hea, kui sa ei paneks oma viimast senti korteri alla. Kasulik oleks koguda vedi ka hädaolukordadeks ja esmasteks parandustöödeks.

3 asja, mis näitavad, et sulle sobiks paremini korteri üürimine

“Üüripinnale võiks mõelda siis, kui on oluline olla kindlas piirkonnas lühikest aega ning pikemad plaanid on seotud muu piirkonnaga,” räägib Nurm ja lisab, et üürimine on parem ka siis, kui inimesel polegi veel plaani, kuhu edasi, või puuduvad vahendid korteriostu omafinantseeringuks. 

Sa alles sead oma rahaasju korda

Kui sa maksad alles õppelaenu või sul on väga priiskav elustiil, kus eladki palgapäevast palgapäevani, siis pole sa tõenäoliselt veel selliseks sammuks valmis. 

Ehk on sul olnud raskusi liisingute maksmisega või oled võtnud kiirlaenu? Sellisel juhul võib sul olla keeruline pangast laenu saada. Parem oleks hoopis üürida ja võtta aega selleks, et kõik rahaasjad kenasti joonde seada. Nii on sul tulevikus ka julgem sammud panka seada. 

Sa pole oma tulevikuplaanides kindel

Ostmine ei sobi sulle, kui oled alles ennast ja maailma avastamas. Ehk ei tea sa veel täpselt, kas elaksid meelsamini suuremas või väiksemas linnas? Võib-olla pole sa päris kindel, kas tahad sellel töökohal pikemalt töötada.

Võib ka juhtuda, et sul on soov hoopis mõneks ajaks välismaale kolida. Mõnel inimesel on ka töö selline, mis nõuab ühest linnast teise kolimist. Kui sa end nendes näidetes ära tunned, siis sobib üürimine sinu elustiiliga paremini.

Ei viitsi tegeleda remondi ja hooldusega

Kui oled inimene, kes armastab mugavust ja ei viitsi esile kerkivate probleemidega tegeleda, siis võiksid samuti pigem korterit üürida.

Nagu näha, sõltub see, kas üürida või osta, nii su rahalistest võimalustest, mugavusest kui ka elustiilist. Arvesse peaks võtma sedagi, et üürikorteri lepingu saab vajadusel lõpetada. Kinnisvara ostes pead aga makseraskuste korral panka pöörduma. 

“Töökoha kaotuse puhul peaks kindlasti teavitama panka, kui kodu on ostetud laenuga. Võimalik on taotleda maksepuhkust kuni uue töökoha leidmiseni,” räägib konsultant-maakler, kuidas käituda raskes olukorras.

Tema sõnul tuleb ette ka seda, et korterile on parem ostja leida, kuid see sõltub juba asjaoludest ning inimestest. “Soovitan alati nõu pidada oma ala spetsialistiga,” ütleb Nurm. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.