Väldi kodu müües neid vigu!

Foto: Unsplash

Oma kodu müümine võib olla üllatavalt aeganõudev ja emotsionaalselt keeruline asi. Kui varasem kodu müümise kogemus puudub, on lihtne müügiprotsessis vigu teha. Missuguseid vigu peab kinnisvara müües kindlasti vältima, et saada oma kodu eest parim võimalik hind?

Liigne emotsionaalsus

Kindlasti on oma kodu kullast kallim, sest selle loomisse on pandud tükike hinge ja hulk raha. Liigne emotsionaalsus aga ei tule kodu müües kindlasti kasuks. Kui kodu on otsustatud maha müüa, peaks püüdma sellest mõelda kui ärilisest objektist, mitte ainult kodust.

Maakleriga lepingu sõlmimine on kinnisvara müües nii või teisiti mõistlik, eriti tasub seda aga kaaluda siis, kui tunded kipuvad mõistusest üle käima. Kui tunded kipuvad üle epa kokku lööma, suudab maakler anda head nõu ning aidata teha ratsionaalseid otsuseid.

Ebareaalne müügihind

Ükskõik, kas müümisel on otsustatud kasutada maakleri abi või tegeletakse müügiga omal käel – turuolukord tuleb enesele selgeks teha.

Kinnisvarale ei saa hinda määrata uisapäisa. Enne tuleb uurida, missuguse hinnaga on hiljuti müüdud kinnisvara piirkonnas, kus kodu asub. Samuti peab olema teada info praegu turul olevate objektide kohta. Vaid nii saab määrata atraktiivse müügihinna.

Kodu omanikule võib ju tunduda, et kodu on rohkem väärt, kui turuseis lubab, kuid ebareaalne müügihind ei tule kindlasti kasuks. Küsitav summa peab siiski olema realistlik ja võrreldav samas piirkonnas pakutavate objektide hinnaga, siis on lootust majast või kroterist ka lahti saada.

Hinnaläbirääkimistest keeldumine

Muidugi tuleb objektile määrata realistlik hind, samas peab veidi jätma ruumi ka hinna alandamiseks. Iga tark ostja soovib hinna üle veidi kaubelda. Seega – kui on soov müügiga ühelepoole saada, tuleb ka läbirääkimisteks valmis olla.

See, kui suure summa võrra hinda lõpuks alandada tuleb, sõltub aga vaid iseenda (või maakleri) läbirääkimisoskustest.

Kehvade fotodega müügikuulutus

Tänapäeval alustatakse kodu otsimist enamasti internetilehti läbi vaadates. See tähendab, et väga tähtis on kvaliteetsete piltide olemasolu. Selelga, et fotosid on vähe või need on kehvad, teeb kodumüüja endale tõelise karuteene.

Pildid olgu selged, soovitatavalt tehtud päevasel ajal, mil on piisavalt loomulikku valgust ning muidugi peab pildigalerii esile tooma kodu parimad küljed.

Võimalusel võiks fotografeerimiseks kasutada lainurkobjektiivi – see annab potentsiaalsetele ostjatele hea ettekujutuse ruumidest. Eriti ideaalne, kui pildid teeb professionaalne kinnisvarafotograaf.

Ülevaate täiustamiseks võiks kaaluda ka videosalvestuse või 360kraadise vaate lisamist müügikuulutsele.

Vigade varjamine

Kui kinnisvaral on probleemkohti, tuleb need ausalt välja tuua. Varjamine ning vassimine ei vii kusagile, sest kõik probleemid tulevad lõpuks nagunii välja.

Probleemidega tegelemiseks on kaks võimalust – kas lahendada need enne müüki või müüa kinnisvara probleemsena. Viimasel juhul tuleb arvestada sellega, et müük võib toimuda turuväärtusest pisut väiksema hinnaga.

Hooldamata kodu müük

Müügiks tuleb pisut ka valmistuda. Eelkõige tähendab see korralikku suurpuhastust ja ehk ka väikseid remonditöid. Need tuleb ette võtta, et ostjaile jääks tulevasest kodust võimalikult hubane mulje. Logisevad uksekäepidemed, seinal lopendav tapeediriba, räpased vaibad ning läppunud õhk ei ole kindlasti asjad, mis ostusoovi tekitavad.

Hea, kui käepärast on sõber või miks mitte maakler, kes kodule kõrvalseisja pilguga saab peale vaadata ning suunata, missuguste puuduste likvideerimine kindlasti vajalik on, et müügiprotsess edukas oleks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.