KV.ee blogi

Vana või uus: millist korterit ostuks eelistada?

Foto: Eesti Meedia/Scanpix.

Osad inimesed teavad väga täpselt, et nad soovivad elada korteris, kus kõik on tuttuus ning kus enne neid pole keegi elanud.

Teised aga unistavad kodust, mille ruumides heljub endiste aegade hõng ning mille seinad ja põrandad jutustavad lugusid eelmiste elanike põnevatest eludest.

Jätame aga hetkeks emotsioonid kõrvale ning vaatame lähemalt, millised on uue ja vana kodu ostmise plussid ja miinused. 

Uusarenduse plussid

Uusarendust eelistatakse tihti lihtsalt sellepärast, et uus korter on ilus ja kaasaegne. Samas on uue korteri suuremad plussid selle tehnilised lahendused.

Energiatõhusus

Vanad eluasemed tulevad turule igas seisukorras. Näiteks võib maja olla soojustamata või on korteris vanad aknad, mille kaudu külm õhk sisse pääseb. Mõlemal juhul tõstab see su küttekulud taevastesse kõrgustesse ning uue kodu nautimise asemel tuleb peatselt ette võtta põhjalikum remont.

Et energiasäästlikkus on tänapäeval oluline teema, on uusarendustes sellele aegsasti mõeldud ning vana korteri probleemid uue korteri ostjat kummitama ei tule. 

Sisustus oma maitse järgi

Kui sul on sisekujundusele väga täpsed nõudmised, on lihtsam, kui otsustad uue korteri kasuks. Nii saad valida köögi, mis just sinu vajadustele kõige paremini sobib, ning ka kõik pisidetailid oma maitse järgi paika panna. 

Helikindel

Kui oled allergiline poole ööni pidutsevate naabrite vastu ja ei taha kuulda igat majanaabri sammu, üles-alla sõitvat lifti, ega majakaaslase klähvivat koera, siis tasub vaadata uusarenduste suunas. 

Heliisolatsioon on neis kindlalt parem kui paneelikates või romantilistes puumajades. Tänavamüra eest kaitsevad aga kolme klaasiga pakettaknad. 

Töötav ventilatsioon

Vanades korterites tuleb tihti ette, et vannituba haiseb nagu naabrite kalasupp ning vanad ventilatsioonisüsteemid on amortiseerunud. Uue kodu kasuks otsustades seda probleemi pole. Kõik seadmed on uued ning seega ka õhk puhtam. 

Head parkimislahendused

Nii armas kui vanalinnakorter ka ei tunduks, puudub selle juures tihtilugu parkimiskoht. Paneelmajarajoonides tuleb parkimiskohtade pärast tihti naabritega vägikaigast vedada või nukralt hilisõhtul autole kohta otsida, kuna iga viimanegi koht on hõivatud.

Uusarenduses on sellele probleemile aegsasti mõeldud ning su uus kodu valmib koos parkimiskohaga.

Vana korteri eelised

Vana korteri kasuks otsustavad inimesed tihti seetõttu, et eluase on odavam. Lisaks hinnale teeb vana korteri ihaldusväärseks ka sellega kaasnev kindlustunne.

Kindlad kommunaalid

Kui uusarenduses võid küttekuludelt säästa, siis tihti on neil toredaid hüvesid, mida on mõnus nautida, kuid mis ka rahakotile oma jälje jätavad.

Näiteks võib keeruliste kütte- ja ventilatsioonisüsteemide või targa maja süsteemide hooldus küttearvelt tekkiva võidu ära süüa.

Hea on teada sedagi, et kui vana korteri ostu puhul võid sa kõik kulud eelmise omaniku üüriarvelt ära näha, siis uusarenduse kulutused küttele ja hooldusele saad teada alles siis, kui oled end sisse seadnud. 

Köögi olemasolu

Üks asi, mis teeb kolimise vanasse korterisse mugavaks, on see, et saad kasvõi kolimispäeval muna praadima asuda, sest reeglina kööki eelmine omanik endaga kaasa ei võta. 

Enne ostmist saad korterit näha

Üks väga suur eelis vana korteri ostmisel on see, et saad tulevast kodu vaatama minnes üsna hea pildi sellest, milline on korteri planeering, kust läheb üks või teine sein ja kui palju ruumi kuskil on. Akendest välja vaadates avanevad sulle samad vaated, mis sisse kolides, ning ebameeldivaid üllatusi tuleb ette vähem.

Uusarendustes pakutakse tihti küll virtuaalset tuuri, kuid lõppkokkuvõttes ei saa sa siiski täiesti kindel olla, et su kodu valmis saades just selline välja näeb, nagu pildil oli. 

Ajalooline väärtus

Teatud hoonetele, näiteks puumajadele, lisab vanus väärtust. Kunagi oma kodu müüma asudes võib inimesi sajaaastane korter rohkemgi huvitada kui 21. sajandil ehitatud uusarendus. 

Asukoht

Vana korter asub enamasti juba väljakujunenud piirkonnas, kus on olemas pargid, haljastus, teed ja mänguväljakud. Vanemate kortermajade lähedal on sageli poed, teenindusasutused, koolid-lasteaiad ja bussipeatused. Uusarenduste puhul seda kõike kohe eeldada ei saa. 

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.