Endale uut kodu soetades ei taha keegi meist avastada sisse kolides ootamatuid üllatusi, mis seonduvad vigase elektrisüsteemi või vananenud juhtmestikuga.
Juhtmestik on üks koht, millega võib tõesti aeg-ajalt probleeme ette tulla. Vanemates majades, kus on eri aegadel tubasid renoveeritud ja elektrisüsteemi iseseisvalt mitmeid kordi ümber ehitatud, esineb probleeme muidugi rohkem. “Näiteks võib mõni pistikupesa voolu mitte anda või ei jõuda elekter mõne lambini,” nendib Ruutmeetrid Kinnisvara kinnisvaramaakler Jorma Liivalaid, kuid see ei viita kohta varjatud probleemile.
Probleeme võib esineda ka uutel objektidel, aga need probleemid avastatakse ning kõrvaldatakse juba garantii käigus.
Millist informatsiooni on jagatud?
“Puuduste või objekti tehniliste aspektide puhul loeb väga palju, millist informatsiooni on ostjatele müügiprotsessi vältel jagatud,” selgitab Liivalaid. Kui kuulutuses on kirjas, korteris on juhtmestik on vahetamata, aga ostja seda tähele ei pannud ja alles mõnda aega hiljem seda avastab, siis varjatud puudusele apelleerimiseks väga põhjust pole. “Müüja saab väga väikese vaevaga tõendada, et see informatsioon oli ostjale juba antud,” märgib Liivalaid.
Kui müügiprotsessis on lubatud uut juhtmestikku ja kolides selgub, et seda seal ei ole, siis on tegu varjatud puudusega ja ostja tekib nõudeõigus müüja vastu.
Kõik tasub lepingusse kirja panna
Samas võib eeldada, et vanas majas võib olla vana juhtmestik — kuni objekt ei ole ohtlik või ei ole arusaadavalt probleemne elektrisüsteem, siis ei ole ka varjatud puudust. “Reaalsete puuduste korral on soovitus müüjale kõik ostu-müügilepingusse kirja panna,” annab Liivalaid head nõu. Üldjuhul kinnitatakse lepingus ka seda, et ostja on korteri üle vaadanud, aga ei kasutanud selleks eksperdi abi, ehk ei eeldata ehitustehniliste puuduste avastamist ja probleemid, mis objektil esinevad, aga müüja ostjale ei avaldanud, on varjatud puudused.
Puuduste eemaldamise nõue on aktiivsel turul keeruline
Kui on soov ebameeldivaid kogemusi vältida või ei taha ootamatute remonttöödega teeleda, siis on võimalik Jorma Liivalaiu sõnul tellida objekti ülevaatusele lisaks ehitusekspertiis, mille käigus peaks ekspert puudused avastama ja saab need enne tehingut paluda omanikul kõrvaldada või hinda alandada. “Aktiivsel turul ei pruugi see muidugi kõige lihtsam olla,” nendib Liivalaid.