Kas tead, mis on üks üllatavalt sage muruniidukite purunemise põhjus?

Viimastel aastatel on kahjujuhtumid muruniidukitega kahekordistunud.Foto: Shutterstock

Viimastel  aastatel on kahjujuhtumid muruniidukitega kahekordistunud. ERGO kindlustuse erakliendi kahjude osakonna juht Taavi Kööts annab alanud niitmishooajaks neli nõuannet, kuidas vältida kõige levinumaid õnnetusi ja tuhandetesse eurodesse ulatuvaid kahjusid.

1. Kontrolli, kas niidukis on õli

Kui tood poest koju uue masina, on selle kütusepaagi täitmine elementaarne, kuid tihti unustatakse lisada õli, eeldades, et see on uues masinas juba olemas. “Nii-öelda kuivalt masina käivitamine võib niiduki kohe katki teha ning sellisel juhul ei saa ka kindlustus aidata,” kirjeldas Kööts üht enimlevinud viga, mis uue muruniidukiga tehakse.

Enne õli valamist on oluline ka kindlaks teha, kas tegemist on nelja- või kahetaktilise mootoriga, et õli ei satuks valesse kohta. “Neljataktilise mootori puhul valatakse õli bensiinist eraldi, kuid kahetaktilise mootori jaoks segatakse bensiin ja õli enne kokku ning valatakse siis samasse paaki,” täpsustas Kööts.  

Kodukindlustuse olemasolul kuuluvad murumasinad küll koduse vara alla ja on aiatehnikana kindlustatud, kuid kahju hüvitamiseks on oluline, et oleks järgitud kasutusjuhendit. “Muidugi on kahju, kui meie poole pöördub murelik klient, kelle uus muruniiduk lakkas töötamast, kuid kui põhjus on õli puudumises või valesse kohta valamises, siis sellisel juhul me seda kahju paraku hüvitada ei saa.”  

2. Vaata koduaed enne niitmist üle

Enne niitmist tasub hoov silmadega üle käia, kuna sinna vedelema jäänud asjad võivad muruniidukile palju kahju teha. Ka murulapi ümbrus tuleb kriitilise pilguga üle vaadata ja kui lähedusse peaks jääma naabrite aknad või pargitud autod, veendu, et muru sisse pole sattunud suuremaid kive. 

“Üks kõige sagedasemaid kahjujuhtumeid on kivikeste lendamine niidumasina alt,” sõnas Kööts ja rõhutas, et ka väike kivi, või isegi käbi, võib põhjustada suure kahju. “Meil on olnud juhtum, kus niiduki alt paiskunud kivi on lennanud hooga vastu autovelge ja veljepõrkest veel naabrite majaakna purustanud. Õnneks oli kliendil vastutuskindlustus, mis hüvitas kolmandatele osapooltele tehtud kahjud ja naabritega suuremat tüli ei tulnud.” 

On olnud ka juhtumeid, kus isegi teadlik hoovi kontrollimine ei aita, kuna eelprogrammeeritud robotniiduk hakkab lihtsalt valel päeval tööle. “Alles eelmisel aastal sõitis üks robotniiduk ennast auto alla kinni ja omanik, kes ei osanud auto alt robotit tähele panna, sõitis sellest lihtsalt üle, tekitades kahju nii niidukile kui ka autole,” rääkis Kööts.  

3. Ära ülehinda robotniiduki iseseisvust

Üldjuhul saavad robotniidukid aias toimetamisega ideaalselt ise hakkama, kuid vajaliku iseseisvuse määrab seadme korrektne ettevalmistus. Pakin soovitab mururobotit ostes valida usaldusväärne partner, kes annab nõu, kuidas masinat õigesti kasutada, ning pakub ka piirdekaabli paigalduse teenust. 

“Hooaja alguses on professionaalsete kaablipaigaldajate juurde tihti pikad järjekorrad ja tekib tahtmine asi ise ära teha, kuid asjakohaste teadmiste puudumisel võib ise kaablit paigaldades palju valesti minna,” selgitas Kööts. “Eelmisel suvel oli meil juhtum, kus robotniiduk lõpetas vigase piirde tõttu naabrite tiigis ja põhjustas üle 3000 euro suuruse kahju.” 

Isegi kui kaabel on korrektselt paigaldatud, soovitab Kööts robotniidukil hooaja esimese tiiru ajal silm peal hoida. “Võib-olla on aeda vahepeal tekkinud näiteks uus lõkkeplats või laste mänguväljak, millega robot ei oska arvestada,” põhjendas Kööts, ja lisas, et lõkkekoha puhul on eriti oluline plats selgelt kividega eraldada, kuna robotil ei ole kuumaandurit ja võib seetõttu otse lõkkesse sõita.  

Samuti peavad robotniidukil olema all maastikule vastavad rehvid, mille peale inimesed ei oska sageli mõeldagi. “Kui maapind on künklik, siis ei pruugi isegi õigesti paigaldatud piirdekaablist või eraldatud aladest kasu olla, sest libedate rehvidega niiduk lihtsalt libiseb nendest läbi,” selgitas Kööts. 

4. Äikese korral eemalda niiduk vooluvõrgust

Peaaegu kolmandikul juhtumitest on kahju tekkinud äikesest ja sellega kaasnevast voolukõikumisest. “Kui tavaliselt jäävad keskmised kahjud ühe kuni kahe tuhande euro vahele, siis eelmise aasta suurim hüvitis oli üle 4700 euro, mille põhjustas niidukisse sisse löönud äike,” ütles Kööts, soovitades kahjude vältimiseks äikese korral niiduki ja selle laadimisjaama vooluvõrgust lahti ühendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.