Viimastel aastatel on koera rattasõidule kaasa võtmine aina enam populaarsust kogunud, ent ohutusnõuete eiramine võib teha karuteene nii endale kui lemmikule. Kuidas liigelda ohutult, nii et aktiivsest liikumisest tunneksid rõõmu nii koer kui peremees?
Ehkki lemmikloomad toovad inimeste ellu palju rõõmu ja väärtust, võivad nad peremehe hooletuse või teadmatuse tõttu põhjustada eredalt meeles püsivaid õnnetuid olukordi. Alates 2022. aasta algusest on ERGO kindlustuses registreeritud 49 õnnetusjuhtumit, mille on põhjustanud kass või koer. Osa neist on juhtunud, kui loomaga koos on mindud rattasõidule.
Riskantsed olukorrad
Ebakorrektselt ratta külge kinnitatud loomaga rattaga sõitmine võib põhjustada pikaajaliste tagajärgedega õnnetusjuhtumi. ERGO kindlustuse kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts rääkis, kuidas eelmisel suvel läks 30-aastane naine rattaga sõitma ja sidus oma paariaastase labradori rihmaga rattaraami külge. Alguses sujus kõik hästi, kuid väiksemale tänavale jõudes nägi koer kassi, kellele järele joosta. „Koera äkilise tõmbe tõttu rattur kukkus ja murdis jalaluu. Koer vigastada ei saanud, aga naine taastus jalaluumurrust pea pool aastat,“ meenutas Lepvalts õnnetusjuhtumit, mille kahju ulatus 6000 euroni.
Veospordi harrastaja Annaliisa Raidjõe hinnangul on jalgrattaga sõites koera kaasavõtmisel suurimaks ohuks see, kui loom kinnitatakse ratta külge ilma spetsiaalse adapterita. „Säärasel juhul võib rihm jalgratta kodaratesse takerduda, mis põhjustab ohtliku olukorra nii koerale kui ka peremehele,” räägib Raidjõe
Adapter ja spetsiaalne veoliin summutavad koera äkktõmbed ja ootamatud suunamuutused ning on oluliseks abivahendiks koera ratta kõrval jooksutamiseks. Kui on soov lasta koeral ratast vedada, tuleb kasutada spetsiaalsed veorakmed.
Sobiv koht ja distants
Kõige turvalisem on koeraga rattaga sõita eraldatumal maastikurajal, õpetades eelnevalt loomale selgeks ka vajalikud käsklused. „Rattaga sõites ei ole võimalik koera rihmast juhtida, mistõttu on oluline lisaks koera füüsise treenimisele ka spetsiaalsed häälkäsklused koerale selgeks teha,“ märkis Raidjõe. Juhul kui omanik aga koera käitumises kindel pole, on turvalisem minemata jätta ning lemmikloomaga muul viisil aktiivselt aega veeta.
Et koera südamele mitte liialt koormust anda, peab lemmikloom olema jooksmiseks ka piisavalt heas füüsilises vormis. Rattaga sõidetud teekond möödub jalutamisega võrreldes kiiresti ning seetõttu on distantsid pahatihti pikemad. Koerale on aga ratta kõrval jooksmine arvestatav treening, mistõttu tuleks sobivas vanuses alustada väiksematest vahemaadest ning järk-järgult distantse ja kiirust suurendada.