Nutika kindlustaja ABC: kuidas käituda, kui vajad reisil olles arstiabi? 

Reisides võib tulla ette mitmesuguseid ootamatusi ja muuhulgas olukordasid, kus vajad kiiresti arstiabi. Seetõttu tasub end juba enne reisile minekut ette valmistada.Foto: Shutterstock

Reisides võib tulla ette mitmesuguseid ootamatusi ja muuhulgas olukordasid, kus vajad kiiresti arstiabi. Seetõttu tasub end juba enne reisile minekut ette valmistada ning uurida, kuidas sel puhul ikkagi käituda ja kuhu pöörduda. 

ERGO kindlustuse kodu- ja reisikindlustuse portfelli juht Annika Mällo jagab soovitusi, millised ravidokumendid ja ravimid välisriiki minnes kaasa võtta ning kuidas terviserikke korral toimida.  

Kuidas valmistuda enne reisi? 

Enne reisile minekut soovitab Mällo uurida, kas sihtriiki sisenemiseks on nõutud vaktsiinid ning vajadusel lasta end kaitsepookida. Nakkushaiguste vastu tuleks vaktsineerida, kui reisid näiteks Aasiasse, Aafrikasse, Kesk- või Lõuna-Ameerikasse. 

Euroopa Liidus reisides võta kindlasti kaasa Euroopa ravikindlustuskaart (EHIC), mille saad vajadusel tellida riigiportaalist Eesti.ee kas enda e-mailile või postkasti. Kui tellida kaart füüsilisel kujul, pead arvestama sellega, et see jõuab sinuni kuni kümne päeva jooksul. 

Kui vajad kaarti kiiremini või viibid väljaspool Eestit mõnes teises EL-i liikmesriigis ja tekib ootamatu vajadus arstiabi järele, kuid Euroopa ravikindlustuskaarti ei ole kaasas, saad haigekassast tellida asendussertifikaadi, mis saadetakse elektrooniliselt sinu e-kirja aadressile (loe täpsemalt siit). Asendussertifikaati näed ka riigiportaalist eesti.ee.

Küll aga tasub teada, et ravikindlustuskaardiga ei pruugi arstiabi olla päris tasuta – endal tuleb tasuda visiiditasud, voodipäevatasu haiglas, meditsiiniline transport ja samuti ei ole ravikindlustuskaardist abi erakliinikutes.

Ravimitest kõneldes soovitab Mällo, et igaks juhuks võiks kohvrisse pakkida nii valuvaigistid kui ka palavikualandajad. Ning muidugi ei tohi maha unustada retseptiravimeid, mida igapäevaselt tarbitakse. Need on soovitatav pakkida käsipagasisse kindlustamaks, et ravimid on sinu juures ka siis, kui pagas läheb kaduma või ei jõua sinuga samal ajal sihtkohta.

Teatud ravimite (näiteks psühhotroopsed ja narkootilised ravimid) välisriiki kaasa võtmiseks on vaja ravimiameti luba ja seda on turvatöötajail lennujaamas õigus sinult ka küsida. Lisaks on ravimitele kehtestatud mõningad koguselised piirangud. Luba taotlemata võib reisile kaasa võtta kuni 10 erinevat nimetust ravimeid või kuni 5 pakki ühte ravimit. Samuti peab osade suuremate pakendite puhul teadma, millistel puhkudel tuleb luba taotleda. 

Täpsema info leiad ravimiameti videost siit.

Kui vajad reisil viibides arstiabi

Kui reisil viibides on vaja kas kiirabiteenust või haiglaravi, tuleks võimalusel võtta ühendust kindlustusseltsiga, kes patsiendi õigesse raviasutusse suunab. Kindlustusselts aitab korraldada välisriigis arstiabi leidmise ja ravikulude tasumise, sealhulgas meditsiinilise transpordi, uuringud, vajalikud operatsioonid ja muu sellise. 

Planeeritud ravi kindlustus ei kata. Lisaks ei hüvita kindlustus üldiselt krooniliste haiguste ravi, välja arvatud erakorralistel juhtudel. Hambaravi hüvitatakse esmaabina kuni 200 euro piires.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.