Katuse vahetamine on sageli pikalt ette planeeritud ettevõtmine ning iga koduomaniku soov on saada endale võimalikult pika elueaga ja kvaliteetne katus. Millele tasub sellisel juhul tähelepanu pöörata?
Katusetoodete vastupidavuse ja pikaealisuse määravad materjali tehnilised omadused, mis on olulised nii katuse tootmis- kui ka paigaldusprotsessis ja samuti hilisemas ekspluatatsioonis. Näiteks ultraviolettkiirguse (UV) taluvus tagab värvitooni säilimise, kriimustuskindlusest sõltub aga värvkatte eluiga.
Ümbritsevast keskkonnast tuleneb vajalik korrosioonikindlus – keskkonna saastatus ja agressiivsus ning niiskus ja sadeveed põhjustavad korrosiooni. Kui kasutada materjali vales keskkonnaklassis, on tagajärjeks katuse eluea vähenemine.
Väga oluline näitaja on katuse valimise temperatuuritaluvus – põhjamaises kliimas on temperatuuri kõikumine väga suur.
Kontrollige katust igal aastal
“Katuse regulaarne kontrollimine ja õigeaegsed hooldustööd tagavad katuse kestmise ja pikendavad selle kasutusiga,” märgib Ruukki tehniline konsultant Ove Erm, kes toob välja, et regulaarne kontroll vähendab katuse tervikkulusid märgatavalt.
“Kontrollige katust igal aastal,” toonitab Erm. Ta soovitab seda teha kevadel, kui on võimalik märgata võimalikke talvel tekkinud kahjustusi. Teist korda soovitab tehniline konsultant vaadata katus üle sügisel pärast sügistorme ja enne lume tulekut.
“Oluline on jälgida, et katus oleks prügist ja mustusest puhas, mis võivad tekitada ummistusi neeludes ja vihmaveesüsteemides,” räägib Ove Erm, kelle sõnul tuleb kontrollida, kas lisaplekkide ja läbiviikude kinnitusvahendid ja tihendid on terved ja korralikult kinnitatud. “Oluline on ka erinevate katuse turvatoodete olukorra iga-aastane järgimine,” lisab ta.
Esialgne kokkuhoid võib hiljem kulukaks osutuda
Ermi sõnul tuleb ehitiste ja hoonete kvaliteediklassi valides arvesse võtta olulisi tegureid, nagu hoone kasutusiga, kliimatingimusi ja muid erinõudeid. “Näiteks 20-aastase plaanitava kasutuseaga kõrvalhoone või kuur ei vaja ilmtingimata 50-aastase elueaga katuseprofiili,” selgitab ta.
“Eluhoonele, mille planeeritav kasutusiga on pikem, tuleks teha tasuvusanalüüs, kas soodsamate ehitusmaterjalide kasutamine on majanduslikult otstarbekas,” märgib Erm. Tema toob välja, et kui võtta arvesse elumaja kogu katuse maksumust, siis esialgne kokkuhoid pinnakattelt võib hilisema ekspluatatsiooni käigus kulukaks osutuda.
Kvaliteediklassid aitavad võrrelda erinevaid tooteid
Ruukki annab oma katusetoodetele kahte tüüpi garantiid – tehnilise ja esteetilise. Tehniline garantii katab toodet läbiva korrosiooni eest, mis tähendab, et garantii ajal ei teki tootesse roostest põhjustatud auke. Lisaks kehtib garantii kõikidele toote pinnakatte kvaliteeti puudutavatele tootmisvigadele. Esteetiline garantii katab toote pinnakatte kestendamise, pragunemise või koorumise ja/või olulise ning ebaühtlase värvimuutuse.
Katuste kvaliteediklassid aitavad valida kliendil õige katuse. Need garanteerivad toodete üldise kvaliteedi ja vastupidavuse. Kvaliteediklassid aitavad kliendil võrrelda erinevaid tooteid ja nende omadusi, tõendavad toodete nõutud kvaliteedi ja vastavust tehnilistele tingimustele ning garanteerivad toote vastupidavuse ekspluatatsiooni käigus.
Kõige populaarsem kvaliteediklass Ruukki klientide hulgas on Ove Ermi sõnul Ruukki 50 Plus kvaliteediklass, kus kasutatakse keskkonnateadlikku biotehnoloogial põhinevat toorainet. “Ruukki 50 Plus pinnakattega katusekate on kõige vastupidavam ja selle keemiline koostis on optimeeritud ka kõige nõudlikumatele ilmastikumõjudele vastupidamiseks,” sõnab Erm. Ruukki 50 Plus kvaliteediklassi kuuluvatel katustel on tema sõnul suurepärased UV-kiirguse ja korrosioonikindlad omadused ning on kindlalt ehitajate seas eelistatuim variant.
Pööra tähelepanu saadaval olevatele kvaliteediklassidele
Ehitisele katuseprofiili valides tasub tähelepanu pöörata ka saadaval olevatele kvaliteediklassidele. “Näiteks moodulprofiilid Ruukki Hyygge ja Finnera on saadaval kvaliteediklassiga Ruukki 40,” räägib tehniline konsultant. Erm lisab, et profiili valikul tasub kindlasti tutvuda toote tehnilise infoga ja küsimuste korral tasub konsulteerida müügiesindajatega.