Kinnisvaraturul räägitakse hetkel palju sellest, et inimestel on vaba raha käes rohkem kui kunagi varem. Koduomanikel tasub muuhulgas kaaluda võimalust investeerida vaba raha katuse uuendamisse.
Miks tasub investeerida kvaliteetsesse katusesse, räägib lähemalt Ruukki katusetoodete juht Kristjan Õsso.
Üks olulisemaid investeeringuid kogu maja juures
“Katus on üks olulisemaid investeeringuid üldse kogu maja juures,” räägib Kristjan Õsso, kelle sõnul võib korralikult hooldatud kvaliteetne katus vastu pidada terve inimese eluea. Ruukki katustel on tehnilised garantiid, mis kehtivad kuni 50 aastat ning esteetilised garantiid kehtivad 25 aastat.
“Kui sul on korras ja hooldatud katus, siis tõstab see ka kohe kinnisvara väärtust,” märgib Õsso, kelle sõnul korraliku katuse puhul väärtus ei lange.
Kui aga katust korralikult ei hooldata, siis võib see hakata tekitama probleeme ka mujal. “Kui katus hakkab vett läbi laskma, siis võib see hakata muid maja konstruktsioone hävitama,” selgitab ta.
Õsso sõnul kaitseb katus siiski kogu maja ennast ning kui katusel on tuulutuse puudus või tuul pääseb aluskonstruktsiooni vahele, on soojakadu kohe suurem, mis tõstab ka igapäevast küttekulu.
Võimalus investeerida päikesepaneelidesse
Lisaks on võimalus paigaldada katusele päikesepaneelid, mis võimalus teenida lisatulu. “Elekter muutub iga aastaga üha kallimaks ning võimaluse korral saad elektrit tagasi müüa,” selgitab Õsso. Ruukkil on partner Roofit.solar, kellega koostöös paigaldatakse katusele esteetilise ilmega päikesepaneele.
Roofit.solar pakutavate lahenduse puhul ei ole niinimetatud tavapäraseid päikesepaneele vaid elektrit tootvad elemendid on juba katusematerjali sisse peidetud ning asendavad nii tavapäraseid katusekatte- ja fassaadimaterjale. “Selline lahendus ei muuda maja ilmet ning näeb välja täpselt nagu tavaline katus,” räägib Roofit.solar turundusjuht Meelis Reiman.
Moodulid on toodetud turu parimast Ruukki 50 plus kvaliteediklassiga terasest ning tasub meeles pidada, et neid on saadaval ainult mustas toonis.
Erinevalt paljudest integreeritud päikesepaneelide tootjatest kasutab Roofit.solar väga efektiivseid monokristalseid ränielemente. “Keskmine 10kW katus suudab aastas toota umbes 700 euro eest tasuta elektrit,” märgib Reiman.
Soov kvaliteetse katuse järgi on tõusnud
Kui võrrelda 15 aasta taguse ajaga, kui oli eelmine kinnisvarabuum, siis investeeriti Kristjan Õsso sõnul katustesse üldiselt vähem. “Võeti kõige odavamaid lahendusi, madalamatest kvaliteediklassidest, mille garantii oli lühem,” räägib ta.
Nüüd viimaste aastate jooksul on üldine suhtumine katustesse muutunud. Õsso sõnul näha uut tendentsi, kus soovitakse katuseid, mille garantii oleks pikem. “Nii on tõusnud ka soov katuse pikema eluea ja kauakestva esteetilise välimuse järgi,” lisab ta.
Õsso sõnul võib esmane investeering mõnesse mitte nii kvaliteetsesse katusesse 20-30% madalam, kuid selle eluiga ei pruugi olla sama pikk ning vajab näiteks sageli ülevärvimist, sest esteetiline garantii on madal.
“Madalamate kvaliteediklasside juures võib pinnakate kiiremini päikese käes pleekuda või karmimas keskkonnaklassis näiteks mereäärsetes piirkondades rutem korrodeeruda ning kui pinnakate on kahjustunud või lausa eemaldunud, siis võib mõne aja möödude hakata katus oma funktsionaalsust kaotama ning halvimal juhul läbi laskma,” selgitab Kristjan Õsso, kelle sõnul on katuse ülevärvimise näol tegemist väga kalli teenusega.
Ehk kõrge kvaliteediklassiga katuse puhul on esmane investeering küll veidi kallim, kuid pikas perspektiivis teenib see tagasi ning korrapäraselt hooldades ei pea seda katust enam inimene oma eluea jooksul ümber vahetama.
Mõtle, milliseid töid katuse juures teha on vaja
Ka katuse renoveerimisel tasub rohkem ette mõelda. “Mõned soovivad esteetilise välimuse parandamiseks ainult pealmise kihi välja vahetada ja siis paari aasta möödudes hakatakse mõtlema, et võiks ka näiteks lisasoojustuse lisada,” räägib Õsso juhtumitest, mis võivad vana katuse vahetamisel ette tulla.
Ruukki katusetoodete juht soovitab võimalusel pikemalt ette mõelda, milliseid töid on katuse juures vaja teha. Olgu selleks lisaks pealmise kihi vahetamisele lisasoojustuse lisamine või pööningu väljaehitamine. “Kõiki neid etappe eraldi tehes läheb katuse renoveerimine kordades kallimaks,” märgib ta.
Ära unusta turvavarustuse paigaldust
Täpselt samamoodi tasuks koos katuse paigaldamisega kinnitada ka turvavarustus, rääkimata vihmaveesüsteemidest. “Kui jätta vihmaveesüsteemi paigaldamine hilisemaks, siis võib fassaadile langev vihmavesi kahjustada fassaadi, mida peab siis hiljem korrastama hakkama,” selgitab Kristjan Õsso lisatöödest, mis võivad kaasneda, kui piirduda vaid ühe osaga katuse paigaldamisest.
Tema sõnul tasub mõelda kogu katusekomplekti peale, et oleksid olemas nii turvatooted, mida mööda saab korstnapühkija korstnani ning ka lumetõkked.
“On esinenud olukordi, kus klient võtab Ruukkiga ühendust, et nädala aja pärast on korstnapühkija tulemas, kas oleks võimalust tellida turvatarvikute paigaldust,” märgib katusetoodete juht. Tema sõnul leitakse üldjuhul paigaldaja, kuid hinnapakkumine on nüüd juba palju kõrgem.
“Kogu katuse renoveerimine komplektina tellides tuleb kindlasti soodsam, sest materjalid on odavamad ning tööd järjest tehes kulub ka töötunde vähe,” lisab ta.