Enne katusekattematerjali valimist tuleb majaomanikul veenduda, mis seisukorras vana katus on, kuidas on ajale vastu pidanud roovitus, sarikad ja kõik muu sellega seonduv. Alles pärast seda tasub liikuda katusekattematerjalide juurde ning hakata valima oma kodule sobivaimat.
Ruukki katusetoodete müügiesindaja Toomas Velleste annab nõu, mida silmas pidada, kui valid ehitisele katusekattematerjali?
Teraskatuse eeliseks on kergus
Kõige levinumate katusekattematerjalide hulka kuuluvad plekk- ja kivikatused millele järgnevad bituumen- ning eterniitkatused. Ruukki katusetoodete müügiesindaja Toomas Velleste sõnul on plekkkatused klientide hulgas üha populaarsemad.
Plekk- ehk teraskatuste puhul tasub tähele panna, et need on ligi kümme korda kergemad kui näiteks kivikatused. Seetõttu ei pea teraskatuste puhul katuse kandekonstruktsioonid olema nii tugevad, roovmaterjali kulu on väiksem, töö vähem aeganõudev ning paigaldaminegi lihtsam.
Katuse kergus mängib eriti olulist rolli renoveeritavate hoonete juures, mille kandekonstruktsioonid on küll heas korras, kuid ei pruugi olla enam samaväärsed uusehitistega. See on hea põhjus, miks pöörata oma vanemate majade katuse vahetamise juures oma pilgud teraskatuste poole.
Lisaks sellele on teraskatused hooldusvabamad. See ei lase orgaanilistel jäätmetel (sammal, oksad jne) nii kergesti katusele koguneda ja selle pinda kahjustada. Ka talvine lumi libiseb oma raskuse toimel ise katuselt alla. Tänu sellele on teraskatust lihtne hooldada ja katuse eluiga pikeneb märgatavalt.
Teraskatuseid saab taaskasutada peaaegu 100%
Teraskatuse puhul tasub välja tuua see, et Maailma Teraseühingu (WTA) tehtud uuringud on selgeks teinud, et pika tööeaga kvaliteetsetel katustel on teiste katustega võrreldes kliimale väikseim mõju – kuni 60% madalam kui teistel katusetüüpidel.
Kvaliteetsed teraskatused on keskkonnasõbralikumad peamiselt tänu nende kasutuselt kõrvaldamisega kaasnevate eelistega – eelkõige ringlussevõtu võimalus ja vähene hooldusvajadus. Teraskatuseid saab taaskasutada ja ringlusse suunata peaaegu 100%.
Usaldusväärsus ja loodussõbralikkus
Kui hoolid loodusest, on üheks argumendiks kindlasti taaskasutus. Kõige loodussõbralikum valik on katus, mille tootmisel on keskkonnaga arvestatud. Seega ei tee paha, kui uurid lähemalt ka teraskatuse tootja tausta ning veendud, et tegemist on pakkujaga, kes jääb nii materjalide päritolu, tootmisprotsesside kui ka kvaliteedi osas 100% läbipaistvaks.
Lähitulevikus saab Ruukki kontsernis kasutatava terase tootmine olema fossiilkütuste vaba. 2026. aastal on Ruukki esimesena maailmas valmis pakkuma fossiilkütuste vabast terasest toodetud katuseid ja terasel põhinevaid ehitustooteid. Nende toodete süsinikdioksiidi heitkogus on väiksem umbes 90% võrra.
Kvaliteedis ei saa teha järeleandmisi
Katuse kattematerjali valides ei saa teha järeleandmisi. Otsustavaks saab hinna ja kvaliteedi suhe. Ruukki katusetoodete müügiesindaja Toomas Velleste toonitab, et oluline on katuse valimisel jälgida kindlasti kvaliteediklassi. “Tihti kiputakse katust valima ruutmeetri hinna järgi, jättes arvestamata hilisemad väljaminekud,” märgib Ruukki müügiesindaja veakohti, kus kliendid tahavad esmapilgul vaadates kokkuhoidu saavutada. Lisaks tuleb arvestada ka lisamaterjalide ja töö maksumusega.
Teraskatust hankides on soovituslik kasutada juba tehases värvitud materjali, millele tootja annab ka mitmekümne aastase garantii. Toomas Velleste toob näite, kus klient soovib osta tsinkplekist katust, mis on esmapilgul mõnevõrra odavam, kuid hiljem selgub, et seda tuleb iga 4-5 aasta tagant üle värvida. “Ja see on kohe lisakulu,” lisab ta.
Võrdlusena toob müügiesindaja välja Ruukki 50 Plus kvaliteediklassi, millel on 50-aastane tehniline garantii ning 25-aastane esteetiline garantii. See katus on juba värvkattega ning antud juhul jääb 4-5 värvimise korda selle katuse puhul ära. “Alati ei ole esmane hind määrav, vaid oluliseks saavad hilisemad peidetud kulud ja garantiide tingimused,” räägib Velleste.
Jälgida tuleb muinsuskaitse aluseid piirkondi
Kattematerjali valides tasub tähelepanu pöörata ka sellele, et ega ehitamisel või renoveerimisel olev hoone ei asuks mõnes muinsuskaitse all olevas piirkonnas. Velleste sõnul selliseid probleeme aga sageli esinenud ei ole. “Kui klient on jõudnud juba katuseprofiili valikuni, siis me küsime üle, kus piirkonnas see hoone on, et selliseid probleeme vältida,” räägib ta.
Innovatsiooni tippklassi kuuluv Ruukki Classic profiil
Katuseprofiili valides on Velleste sõnul oluline jälgida katuse kaldenurka. “Väiksema kaldega katuste puhul sobivad näiteks käsivaltsprofiil ning Classic,” räägib ta ning lisab, et suurema kaldega katuste juures võib ka kiviprofiili kasutada.
Kliendid eelistavad Velleste sõnul peamiselt Ruukki Classic profiili, mis imiteerib käsivaltsprofiili, kuid on juba tehases eeltöödeldud lukustussüsteemiga ja seetõttu kergem paigaldada. Classic profiil sobib lihtsamate vormidega hoonetele, mis on iseloomulikud ka tänastele arhitektuuritrendidele. Sarnane profiil on paljudel katusetootjatel, kuid erinevus tuleb sisse väikestes tehnoloogilistes innovatsioonides, mis kõik kokku pikendavad katuse eluiga märgatavalt.
“Muidugi valivad inimesed ka värvkatte, mis on neile kõige südamelähedasem,” räägib ta, tuues väljas, et kõige trendikam värvitoon on antratsiithall. “Aga ka punaseid katuseid on päris palju,” lisab Velleste.