Katuse paigaldamine või renoveerimine tuleb igal majaomanikul varem või hiljem ette võtta. Kui aga endal puuduvad teadmised ja oskused, kuidas katus korralikult pea kohale saada, siis tasub uurida ehk saavad katuse paigaldamisega tegeleda oma ala professionaalid.
Kui palju kasutavad inimesed täna katuse paigalduspaketi teenust ning kuidas pärast paigaldust peaks katust hooldama, räägib Ruukki katusetoodete ärivaldkonna juht Kristjan Õsso.
Professionaale usaldatakse üha rohkem
Kristjan Õsso sõnul kasutatakse Ruukki pakutavat katuse paigalduspaketi võimalust aina rohkem. Selleks on rida erinevaid põhjuseid. “Majaomanikel on tekkinud rohkem rahalisi vahendeid, et täispakett sisse osta – enam ei tehta naabrimeestega talgute korras suuremaid ehitustöid,” kommenteerib Õsso.
Teise põhjusena toob katusetoodete ärivaldkonna juht välja muretsemise kvaliteedi osas. “Valede tööriistadega ja võtetega paigaldades võib kaotada garantii, väiksema apsaka tõttu ei pruugi katus enam 100% toimida,” selgitab Õsso, kelle sõnul võivad väiksemate vigadega kaasneda näiteks veelekked, mida katuste puhul kindlasti ükski koduomanik näha ei tahaks.
Katusepaigalduspakett hõlmab endas katuse täislahendust. “Näiteks renoveeritava katuse puhul vana lammutust, prahi utiliseerimist, vajadusel soojustuse lisamist, uue aluskonstruktsiooni ehitust ja uue katusematerjali paigaldust koos lisatarvikutega,” räägib Õsso.
Inimese peamiseks mureks peaks Kristjan Õsso sõnul olema välja mõelda, mis põhjusel soovitakse katus välja vahetada – kas segab esteetiline välimus või ei pea katus enam vett? Õsso soovitab inimestel mõelda ka tulevikule, kas näiteks soovitakse kunagi katusealune välja ehitada. “Kui hetkel on olemasolev eterniit vana, kuid katus ise vettpidav ning näiteks viie aasta pärast on plaanis seda soojustama hakata, siis tasuks oodata ning teha need tööd korraga ära,” selgitab katusetoodete ärivaldkonna juht.
Erinevad materjalid nõuavad kogemusi
Kui küsida, miks üldse võiks kasutama paigalduspaketi võimalust, siis toob Õsso esimese asjana välja oma aja kokku hoidmise. Teise aspektina toob Õsso välja, et ise paigaldamisel tekkinud vigade parandamine võib minna tunduvalt kulukamaks. “Selliseid olukordi kohtame tihti, kus poole töö peale palutakse professionaalide abi,” lisab ta.
Ise katuse paigaldamise korral tuleb arvestada erinevate teguritega. “Esiteks ei saa üksi paigaldada pikki paane. Selle jaoks on vaja 2-3 meest appi,” selgitab Õsso. Tema sõnul on vajalik muretseda ka õigeid tööriistu – materjali lõikamiseks, painutamiseks ja nii edasi. “Erinevad materjalid nõuavad erinevaid kogemusi,” rõhutab Õsso, kelle sõnul ei tähenda, et kunagi paigaldatud eterniitkatuse kogemus on abiks täna kivi- või teraskatuse panekul.
“Iga materjali paigaldus on totaalselt erinev,” toonitab Õsso. Tema sõnul puudub ise katuse paigaldajatel korralik ohutusvarustus ja kogemus antud töid ellu viia.
Ise paigaldades jälgi juhendit
Kristjan Õsso märgib, et katust ise paigaldadades ei muutu garantii kehtetuks, kui järgitakse garantiitingimusi. “Kõige suurem viga, mida tehakse, on valede lõiketööriistade kasutamine terase lõikamisel,” selgitab Kristjan Õsso. Tema sõnul lõigatakse profiili, lisaplekke ja vihmaveesüsteemi niinimetatud relakaga, mille puhul lõikeserv irdub ja võib üsna kiiresti roostetama hakata.
Kõik eelnev muidugi ei tähenda, et kuldsete kätega koduomanik ei tohiks ise katust paigaldada. Kui on olemas õiged tööriistad ja -võtted ning jälgitakse paigaldusjuhendit, siis saab soovi korral koduomanik katuse paigaldamisega kindlasti ise hakkama. Kui tingimused on täidetud, siis ei pea kartma ka garantii pärast. Kõik toimib täpselt nii, nagu siis, kui katuse paigaldaks Ruukki katusemeister.
Kui katuse panekul tekib murekohti või küsimusi, siis on alati võimalik helistada tasuta lühinumbril 1914, kus saab Ruukki spetsialistidelt nõu küsida, et katus kodule kvaliteetselt peale saaks.
Õiged tööriistad ja ohutus
Nii nagu paigaldamisega, saab ehitise omanik hooldusega ise hakkama, kuid ka siin on Kristjan Õsso sõnul olulised taaskord õiged tööriistad ja ohutus. “Katusele on võimalik paigaldada juba alguses korralik turvavarustus katusel liikumiseks, aga risk alla kukkuda jääb alati,” räägib ta.
Katuse hooldamisel tuleb üle käia kindlasti kinnituskruvid, kui on tekkinud sammalt, siis tuleb see eemaldada. Kindlasti ei tasu unustada vihmaveesüsteemi puhastamist ning üle tuleb vaadata turvavarustuse kinnituskohad, et nende poldid ja mutrid poleks end lahti keeranud.
Katuse hooldamisel tehtavatest suurematest vigadest jõuab Kristjan Õsso taaskord õigete tööriistade valimiseni. “Katuse või vihmaveerenni puhastamise kasutatakse liiga tugevat harja või muud kraabitsat, mis kahjustab värvikihti,” näitlikustab Õsso. Lisaks keeratakse tema sõnul kruvide üle pingutamisel need liiga kõvasti kinni, mis rikub omakorda kruvi tihendit.
“Samuti ei jälgita ohutusnõudeid – turvaköie puudumine või äärmisel juhul selle kinnitamine katusele on kindlasti ebapiisav,” rõhutab Õsso. Ta lisab, et sageli kasutatakse teraskatuse puhul valesid jalanõusid või on taldade alla jäänud kivid, mis võivad kahjustada värvipinda.Kui tihti peaks üldse katust hooldama, siis ütleb Õsso, et kord aastas kindlasti, mis ennetab ka suuremaid muresid. “Ilmselt läheb suurem aeg kontrolli peale, kui et midagi on vaja hooldada või kinnitada,” lisab ta.