Miks tuleb enne talve tulekut majakatust kontrollida?

Iga katus vajab hooldust, et see pikki aastaid vastu peaks.Foto: Ruukki

Sügis toob kaasa heitlikud ilmad, puudelt langeb lehti ja tuulgi võib pahandust teha. Seetõttu on oluline enne talve ja lume saabumist üle vaadata oma katuse seisukord – kas on vaja midagi puhastada või uuendada.

Katust tuleks kontrollida igal aastal, eriti hea oleks, kui seda tehtaks koguni kaks korda aastas. Kuigi võib tunduda, et iga-aastane hooldus on kulukas, vähendab regulaarne kontroll katuse tervikkulusid märgatavalt. Esimest korda tasub katusele pilk peale visata kevadel, et avastada kiirelt talvel lume ja temperatuurikõikumistega tekkinud kahjustused. Teist korda tasub katust kontrollida just praegu, enne talve ja lume tulekut.

Sügisel on oluline jälgida, et katus oleks prügist ja mustusest puhas. Vastasel korral tekivad neeludes ja vihmaveesüsteemides tülikad ummistused, mis võivad hakata uusi probleeme tekitama. Lisaks tuleb kontrollida lisaplekkide ja läbiviikude kinnitusvahendeid ja tihendeid, et need oleksid terved ja täidaks oma ülesannet. Muidugi on oluline kontrollida iga-aastaselt ka erinevate katuse turvatoodete olukorda. 

Katusel käimine võib olla väga ohtlik, mistõttu tuleb kasutada korralikku ohutusvarustust.Foto: Ruukki

Kasutada tuleb õigeid tööriistu ja ohutusvarustust

Katuse hooldamisel on oluline kasutada selleks mõeldud tööriistu. Sageli tuleb ette, et katuse või vihmaveerenni puhastamiseks kasutatakse liiga tugevat harja või mõnd kraabitsat, mis kahjustab värvikihti. Samamoodi tuleb olla ettevaatlik kruvide pingutamisel, et liiga kõvasti keeramisel ei rikuks kruvi tihendit.

Teraskatuste hooldamisel tuleb mõelda ka jalanõudele – valed jalatsid või talla alla jäänud kivid võivad kahjustada katuse värvipinda.

Katuse hooldamine ei ole naljaasi ning ohutusnõudeid ei tohi eirata – katusele ronides peab olema sinna roniv inimene nõuetekohaselt kinnitatud, kindlasti ei tohi ronida katusele ilma korrektselt kinnitamata turvaköieta. 

Ka uut katust tuleb kontrollida

Kontrollida tuleb ka uue katuse ja selle turvatarvikute olukorda. Uue katuse puhul peab mõne aja möödudes kindlasti kontrollima, kas kinnitused on piisavalt pingul. Seda seetõttu, et värskes roovituses puit esimestel kuudel veel kuivab ja see mõjutab ka kinnitusi.

Kui katusele on kasvanud sammalt, siis tuleb see eemaldada. Vihmaveesüsteemi puhastamisel tuleb üle vaadata turvavarustuse kinnituskohad, et nende poldid ja mutrid poleks end lahti keeranud.

Katusemeister on professionaal.Foto: Ruukki

Kõige targem on appi kutsuda professionaalne katusemeister, kes vaatab üle kõik vajalikud kohad, ka need, millele sina koduomanikuna ei pruugi osata tähelepanu pöörata, kuid mille pidevalt kahe silma vahele jätmine võib lõpuks tuua kaasa üsna tülikaid probleeme.

Hooldamiseks on vaja turvalist ligipääsu

Selleks, et katust saaks ohutult puhastada, on oluline tagada turvaline katusele saamine ja seal liikumine. Majaomanikuna pead tagama ligipääsu katuseharjale, korstnale, katuseluukidele ja kõikidele teistele hooldatavatele kohtadele.

Juba 2017. aastast on koduomaniku kohustus tagada uute majade puhul juurdepääs korstnale statsionaarsete ühendusteede ja/või redeliga, vastasel juhul ei saa maja kasutuslubagi.

Ruukki valikust leiad turvalised ja elegantsed katuseredelid ja -sillad, mis tagavad turvalise juurdepääsu katusele. Mõelda tasub ka evakuatsiooniredelitele. Need võivad algul tunduda üleliigse väljaminekuga, mille järele pole vajadust, sest miks ikka juhtuda saab, aga õnnetus ei hüüa tulles ja kui tulekahju korral on sul vaja evakueeruda, siis see investeering ongi end kuhjaga ära tasunud ning patsutad end õlale, et tegid selle ostu.

Talv on tulekul, mistõttu on viimane aeg katus üle kontrollida.Foto: Ruukki

Talvel võib lumi ohtlikuks muutuda

Talviti sajab meie laiuskraadil ka omajagu lund, mida võib katusele vahel liiga palju koguneda. Eriti ohtlikuks muutub olukord, kui lumi soojemate ilmadega sulama hakkab – sulalumi võib katuse all liikujatele kaela variseda. Seetõttu tasub investeerida ka lumetõketesse, mis on tõhus viis turvalisuse tagamiseks. Lumetõkked aitavad kaitsta ka teie lillepeenraid ja takistavad lume kukkumist hoone sissepääsude juures. Soovitatav on paigaldada lumetõke kogu hoone perimeetris, et ükski pereliige lume ja/või jää sulades ohtu ei satuks. 

Kui tegemist on kõrgema hoonega, siis tuleb paigaldada ka turva- ehk katusepiirded, mis takistavad inimest katuselt alla kukkumast, näiteks katuse hooldustööde ja/või lumekoristuse ajal. Kui hoone katus nõuab nii lumetõkkeid kui ka turvapiirdeid, on Ruukkil pakkuda kaks-ühes-lahendust, et katus näeks esteetiliselt meeldivam välja. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.