Loovjuht Maarja-Linda Taur: Volta Galerii Loftides on peidus üks kvartali kõige põnevam osa ajaloost

Endoveri loovjuht Maarja-Linda TaurFoto: Egert Kamenik

Jaanuari viimasel nädalal sai nurgakivi Volta kvartali uusima arendusetapi esimene hoone ehk eelmise sajandi algusest sajandist pärit 172 meetri pikkune paekivimaja. Ehitustöö käib ning uude hoonesse planeeritud elu- ja äripinnad valmivad juba selle aasta suveks.

Endoveri loovdirektor ja Volta Galerii Loftide sisearhitekt Maarja-Linda Taur rääkis lähemalt sellest, kui palju õnnestub elu- ja äripindade kujundamisel säilitada ajalugu ja kuidas hakkavad välja nägema Volta Galerii Loftide omanäolised korterid. 

Projekt aastast 1912

Galerii Loftide näol on tegemist endise Volta tehase tööstushoonega, kus valmistati sajandi vältel elektrimootoreid ja muud masinavärki. Hoone täpset ehitusaega ei ole suudetud paika panna, aga arhiivimaterjalide põhjal võib öelda, et tõenäoliselt valmis maja juba aastal 1912. 

Ajalooliste hoonete rekonstrueerimisega kaasneb rida väljakutseid, aga kvartali üks olulisemaid märksõnu on Tauri sõnul jätkusuutlikkus. “Kõige säästlikum on just vanade või ajalooliste hoonete rekonstrueerimine, mitte nullist uue ehitamine,” kinnitas Taur. “Ma ei ütleks, et vana hoone kordategemine on keerulisem, küll aga seab hoone ajalugu ja säilitatavad konstruktsioonid arhitektidele teatavad piirangud, mille raames toimida.”

Endisesse tehasehoonesse on projekteeritud suured ja avarad läbi kolme korruse planeeringutega townhouse– ja lofti-tüüpi korterid ning äripinnad. Ruum elu ja äri vahel jaguneb enam-vähem pooleks – 25 korterit ja 30 äripinda. “Tegelikult koosneb Volta Galerii Loftid kahest hoonest: üks pikk tänavaäärne hoone ja selle taha jääv väiksem kõrvalhoone,” rääkis Taur, “algselt kahelööviline hoonestus on nüüd jaotatud kaheks eraldiseisvaks ehitiseks.”

Kvartali kõige erilisem osa on juba olemas

Niivõrd pika ajalooga tööstuskompleksi puhul on oluline väärtustada kõike, mis on olemas ammu enne seda, kui ehitusmeeskond platsile jõuab. “Selliste projektide puhul on oluline olla lugupidav algse arhitektuuri ja ajaloo suhtes,” rääkis Taur. “Volta Galerii Loftide kallal töötanud APEX Arhitektuuribüroo on sellega suurepäraselt toime tulnud, pidades silmas ja säilitades hoone autentsed elemendid, nagu paekivist fassaad ja lummavad ruudustatud kaaraknad, ning lisades juurde kergeid ja õhulisi aktsente suurte klaaspindade näol.”

“Oleme kogu Volta kvartali senise arendusprotsessi jooksul püüdnud igas rekonstrueeritavas majas säilitada midagi, mis on pärit algsest hoonest,” rääkis Taur. “47B Loftide puhul säilitasime Volta tehases valminud elektrimootori, mis ilutseb kuldses värvitoonis nüüd hoone fuajees, Volta Loftide eluhoones säilis aga hoone all asunud pommivarjendi uks, mis on leidnud fuajees uue funktsiooni stiilse kunstiobjektina.”

Volta Galerii Loftide puhul lähevad säilitamisele lagede all rippunud algupärased tööstusvalgustid, mis koostöös Eesti valgustidisainer Tõnis Vellamaga restaureeritakse ning võetakse uuesti kasutusele hoone üldaladel.

Foto: Tõnu Tunnel

Nii palju ruumi!

Tehasehooneid ja laiemalt industriaalarhitektuuri iseloomustab valgus, avarus, ülikõrged laed ja suured aknad. Tauri sõnul on kvartalisse kavandatud elupinnad Eesti kontekstis ainulaadsed ja veidi isegi ebatüüpilise planeeringuga. “Palju ruumi ja kõrged laed võimaldasid väga põnevaid plaanilahendusi ning enamik kortereid on projekteeritud läbi kolme tasapinna,” selgitas Taur. “Plaanilahenduste välja töötamiseks kaasasime Eesti ühe tunnustatuima sisearhitekti Aet Piel, kellega koostöös on põhjalikult läbi käidud kõigi korterite sisearhitektuur.”

Korterite kolmandale korrusele on planeeritud eraldi duširuumidega lastetoad, teine korrus on privaatne tsoon vanematele uhke magamistoa, mille juurde kuulub avar vannituba ning walk-in-garderoob. Esimesele korrusele tulevad avar elutuba ja köök, mis on mõeldud ühiselt aja veetmiseks ja külaliste vastuvõtmiseks. Kõik elutoad avanevad seejuures otse sisehoovi, kus on igal korteril oma isiklik terrass ja haljastatud hooviala, kuhu on mõnusaks olemiseks planeeritud puud, hooajalist õieilu pakkuvad taimekastid ja hekk.

Vaade ajaloole

Elutoast ja terrassilt avaneb tulevastel elanikel unikaalne vaade Volta Galerii Loftide enam kui 110 aasta tagusele ajaloole. “Volta Galerii Loftide sisehoov on selle projekti üks huvitavamaid elemente,” sõnas Taur. “Kuna algupäraselt oli tegemist kahelöövilise majaga, on kogu sisehoov tegelikult ehitatud kunagise tööstushoone sisemusse, millest säilib hoovi tagaosas kaaravadega paekivist fassaad.”

Praegu on paekiviseina kaaraknad kinni kaetud, aga müür on plaanis säilitada nii, et endised kaaraknad saavad taas avatuks.

Samuti säilitatakse algupärasel kujul paekivihoone tänavapoolses fassaadis 4,2-meetri kõrgused kaaraknad. Sisehoovi poolsele küljele on plaanis luua üle 5 meetri kõrgused ruudustatud aknad. “See kõik on võimalik tänu hoone algsele tohutule kubatuurile” selgitas Taur. “Selline avarus on tõepoolest erakordne ja kujutan ette, et üle 6-meetri kõrgused laed tekitavad korraliku vau-efekti nii tulevastele elanikele ning päris kindlasti kõigile külalistele.”

Siseviimistluse võtmesõnadeks on rahu ja kvaliteet

Korterid on täielikult siseviimistletud, väiksemad 120 ruutmeetrit ja suuremad kuni 160 ruutmeetrit, millele lisandub veel 20-ruutmeetrine terrass ja 60-ruutmeetrine sisehoovi osa. “Arendajana on meie eesmärk on luua korteritesse neutraalne taust, kuhu saavad kliendid oma isikupära sisse tuua,” ütles Taur. “Pealegi, ruumide tohutu avarus ja valgusküllasus ning efektsed ruudustatud aknapinnad räägivad juba enda eest.”

Ajaloolisele hoonele sobivalt on kõigis korterites kalasabamustris põrandad ning siseviimistlusest leiab marmori kui ka terrazzo mustreid. “Valisin võimalikult ajatult klassikalise ja rahuliku siseviimistluse, mis arvestaks hoone ajalooga ja mõjuks väärika ning kvaliteetsena ka paljude aastate möödudes,” rääkis Taur. Volta Galerii Loftide kodudele lisavad luksust maailma ühe tunnustatuima tootja AXORi sanitaartehnika, Laufeni sanitaarkeraamika ja Itaalia tootjate keraamilised plaadid. Lisamugavust loob klientidele integreeritud jahutussüsteem.

Volta kvartal valmib tervikuna juba 2025. aastal.

Volta kvartali arengul saad silma peal hoida Volta kodulehel.

Endover on 25 aastase tegutsemiskogemusega Eesti kinnisvaraarendaja, mis loob väärtust linnaruumi ning rajab terviklikke elu- ja ärikeskkondasid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.