Volta blogi

Milline võiks olla tänapäevane peresõbralik elukeskkond linnas?

Volta kvartal moodustab omaette tervikliku elukeskkonna.Foto: Laura Oks

Perele kodu valimine on ühest küljest keeruline, teisalt aga põnev otsus: kas osta eluase kesklinna, mõnda muude linnaossa, äärelinna või sootuks kaugemale? Samuti tuleb mõelda, millised kohad ja teenused võiksid kindlasti kodu lähedal olemas olla ning milline linnaosa sobitub kõige paremini pere eelistuste, huvide ja väärtustega. 

Asukoht loeb

Esimene asi, millega arvestada, on see, et kodu asukoht linnas mõjutab seda, kui palju on perel vaba aega ja energiat. Mida vähem aega kulub inimestel tööle, poodi, kooli, huviringi ja koju liiklemiseks, seda rohkem aega jääb perega koos olemiseks. Hea valik on terviklik elukvartal, kus jääb kõik eluks vajalik 10-15-minutilise jalutuskäigu kaugusele. Üheks selliseks on näiteks Kalamaja südamesse kerkiv Volta kvartal.

Kvartali kujundamisel on palju mõeldud just lastega peredele: kvartalis on lai valik kolme-neljatoalisi rõdudega perekortereid nii ajaloolistes taastatud hoonetes kui uusehitistes. Volta kvartali kodud on energiasäästlikud ning toodavad osa energiast päikesepaneelide abil ise, aidates nii hoida kokku kulusid nii suvel kui talvel.

Kvartalis on olulisel kohal ka rohelus ning Volta Galerii Loftide kodude juurde kuulub lausa 100-ruutmeetrine isiklik haljastusega õueala ning terrass, kus saab pere ja sõpradega ühiselt aega veeta, lastega mängida või kevadel ja suvel ise aiasaaduseid kasvatada.

Kvartali keskele rajatakse päris uus kõrghaljastusega park, kuhu tuleb rohkelt erinevaid vaba aja veetmise võimalusi kõigile vanuserühmadele. Pargil on kaks toredat eelist: park on tänava- ja linnamürast eemal ning pakub elanikele privaatsust ja rahu, aga samas on see kujundatud nii, et laste pallimängud ja muud hoogsad tegevused ei hakkaks elanikke segama. 

Parki on plaanis rajada erinevatele vanuserühmadele mõeldud arendavad mänguväljakud, palliplatsid, pinksilauad, petanki ala, treeningala ja lemmikloomadele mõeldud ala. Samuti on parki plaanis istutada viljapuid ja põõsaid.

Kogu parkimine on linnaosa elanike heaolu silmas pidades viidud maa alla ning kvartali tänavad on mõeldud eelkõige jalakäijatele ja kergliiklejatele. Autoliikluse vähendamiseks kaalub linn Põhja-Tallinna ja kesklinna vahele rongiliini avamist ning ühistranspordiühenduse parandamist teiste linnaosadega.

Esimene videoekskursioon Volta kvartalisse

10 minutiga kooli ja lasteaeda

Põhja-Tallinnas on kokku 8 kooli ja 18 lasteaeda, millest kolm jäävad Volta kvartalist 5-10 minuti kaugusele. Kvartalisse luuakse ka päris uus lasteaed, et hoolitseda selle eest, et peredele kodukoha läheduses lasteaiakohti jätkuks. Ka linnal on plaanis rajada Põhja-Tallinnasse elanike arvu tõusuga sammu pidamiseks uusi lasteaedu juurde.

Samuti leiab linnaosast mitmeid põnevaid huviringe ja trenne näiteks Tallinna Kopli huvikoolis ja Sõle spordiväljakul. Ka kõik vanalinna koolid ja huviringid jäävad tulevikus Volta kvartalist kõigest 10-15 minutilise jalutuskäigu kaugusele, sest 2023. aasta augustis valmib uuenenud Vana-Kalamaja tänav, mida mööda saab kvartalist otse vanalinna.

Kuhu lastega minna?

On oluline, et ka kodu ümbruses leiduks piisavalt rohelust ja häid mänguväljakuid, et vanem ei peaks lapsega õues käimiseks võtma ette autosõitu ega jalutama autode vahel mööda linnatänavaid. Volta kvartali vahetus läheduses asub Kalamaja park suure mänguväljakuga ning kaugele ei jää ka mereäär, mida mööda saab pikalt jalutada.

Volta kvartal asub Kalamaja südames ja kesklinna vahetus läheduses, mis tähendab, et 10-minutilise jalutuskäigu kaugusele jäävad nii muuseumid, kinod kui ka teatrid. Näiteks Noblessneris hiljuti avatud kino Sõpruse saal, Proto avastustehas, Energia avastuskeskus, Lennusadam, Salme kultuurikeskus, Kalamaja muuseum ja Fotografiska.

Põhja-Tallinn paistab silma ka mitmekülgsete einestamisvõimaluste poolest: valikus on näiteks  Noblessneri ja Telliskivi söögikohad, Balti jaama toidutänav, mõnusad saiakohvikud Kalamajas ja Pelgulinnas ning Kopli poolsaare tipus asuvad Põhjala tehase kohvikud. 

Jalutuskäigud looduses

Põhja-Tallinn on tervikuna pere- ja lastesõbralik linnaosa, sest siin leidub keskmisest rohkem värskes õhus vaba aja veetmise võimalusi. Volta kvartalist Kopli poolsaare suunda jääb suur looduskaitseala, pikk mereäär, supluskohad, linnuvaatlusala, matkarajad, pankrannik ja šoti mägiveised, kes veedavad juba mitmendat aastat oma kevaded ja suved Paljassaare hoiualal. 

Samuti leidub Põhja-Tallinnas lai valik väga häid mänguväljakuid juhuks, kui lapsed oma koduhoovi platsidest väsivad. Näiteks on Stroomi rannas kokku neli äsja remonditud ja mitmekülgset mänguväljakut ja kaks välijõusaali ja matka- ja terviserajad väikeses metsatukas.

Nii võib näiteks pühapäevahommikune matk alata peaaegu koduuksest ilma, et selleks peaks sõitma auto või bussiga kuskile kaugele linnast välja. 

Volta kvartali kodudele saab pilgu peale visata Volta kodulehel.

Endover on 25-aastase tegutsemiskogemusega Eesti kinnisvaraarendaja, mis loob väärtust linnaruumi ning rajab terviklikke elu- ja ärikeskkondi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.