Volta blogi

VAATA JÄRELE: Avalikkusele näidati esimest korda, milline näeb välja Volta megaarendus Põhja-Tallinnas

Lähiaastatel kerkib kvartalisse 26 uut hoonet ja elukoht 3000 inimesele

Foto: Endover

Endover tutvustas täna avalikkusele oma seni suurima arenduse, 142 000 m² suuruse uue Volta elu- ja ärikvartaliga seotud plaane. Üritus algas kell 12.10 ning selle otseülekannet sai vaadata Geeniuse lehelt.

Ajaloolist ja uut arhitektuuri siduva Volta kvartali üle 11 hektari suurusele alale kerkib lähiaastatel 26 uut hoonet ja 1 lasteaed.

Kvartali ja Põhja-Tallinna linnaosa arengust rääkisid lähemalt Endoveri tegevjuht Robert Laud, Tallinna abilinnapea Andrei Novikov, KOKO arhitektuuribüroo arhitekt Andrus Kõresaar ning ettevõtja ja arhitekt Juhan Kangilaski.

120-aastasest tööstusalast saab tõmbekeskus

Üle 11 hektari suurune ajalooline Volta tööstuspiirkond Kalamaja mereäärses osas saab uue elu, sest kinnisvaraarendaja Endover rajab sinna vana ja uut arhitektuuri siduva kaasaegse ja keskkonnasõbraliku elu- ja ärikvartali. Tallinnale esimese tänavavalguse andnud Volta tehase territooriumile kerkib tervikliku mikroinfrastruktuuri ja 29 hoonega kvartal.

„Põhja-Tallinnas toimuvad lähiaastatel Tallinna suurimad arengud ning Volta kvartalist saab üks mereäärse Kalamaja tõmbekeskuseid. Põhja-Tallinnal on potentsiaal kujuneda Läänemere-äärseks Silicon Valleyks arvestades lähima 10 aasta jooksul siia lisanduvaid arendusmahtusid, tehnoloogiasektori huvi siin nii elamise kui töötamise vastu ning logistiliselt head ja populaarset asukohta,“ ütles Endoveri juhatuse liige Robert Laud. „Väga oluline on seejuures ka infrastruktuuri ja transpordilahenduste kaasajastamine. Endover pooldab tugevalt Ülemiste-kesklinn-Põhja-Tallinn rööbastranspordi rajamist.“ 

„Voltas hakkab elu uuesti õitsema nagu 100 aastat tagasi esimese Eesti Vabariigi ajal. Volta kvartali juured ulatuvad aastasse 1899 ning siinsete tehaste peamiseks toodanguks on olnud elektrimootorid. Tänu Volta tehasele sai Tallinn oma esimese tänavavalgustuse. Tuntuim toodang, mis siit territooriumilt inimeste kodudesse jõudis, on loomulikult legendaarne Volta vahvlimasin,“ sõnas Laud, kelle sõnul plaanitakse taastada piirkonna kunagine elurütm, kuid seda tänapäevases võtmes.

„Rajame Volta kvartalisse oma mikroinfrastruktuuri, kust elanik saab nii-öelda viie minuti kaugusel kodust kätte kogu oma päevaringiks vajaliku. Nagu vanasti, kui päevasel ajal töötati tehases ja õhtusel ajal sai aega veeta territooriumil asuvas klubihoones, loome kvartalisse lisaks elu- ja äripindadele ka vaba aja veetmise võimalusi, pargialad ja lasteaia,“ lausus Robert Laud.

Kvartalis saab olema oma supermarket ja pagarikoda, disainitänav ja lemmikloomapood, spordiklubi ja perearstikeskus. Järgime arendamisel maailmas aktuaalset 15-minuti naabruskonna planeerimise põhimõtet, tõstame linnaelu kvaliteeti tagades kogukonnale mugavama, mitmekülgsema ja kaasavama elu- ja töökeskkonna.

Kvartal on justkui mini-linn, kus on kõik vajalik mõne minuti kaugusel olemas.

WoHo kvartalid ehk terviklikud elu- ja ärikvartalid on üha kasvav trend, mis mujalt maailmast on Eestisse jõudmas. Kodukontori ja dünaamilise töötamise arengusse on sügava jälje jätnud COVID ning sellest kriisist tingitud vajadus seniseid elamise ja töötamise tavasid muuta. „Äripindasid nähakse taas üha enam ka investeeringuna ning Volta kvartalisse on planeeritud hulga tänapäevasid büroo-, kaubandus- ja teeninduspindasid,“ märkis Laud.

Jätkusuutlik arendus ja rohealad

„Eks säästlikuim ja jätkusuutlikuim arendus on taastada vana, mitte ehitada nullist uut. Volta arendamisel tunneme suurt vastutust, et luua väärikas ja jätkusuutlik vana ja uue arhitektuuri kombinatsioon ning hoonete ja pargialade sümbioos. Kvartalisse kerkivate uusehitiste energiaklass on A, hoonete katustel on päikesepaneelid ning tagatud on elektrisõidukite laadimisvõimalused ning planeerimisel on ka autojagamispunkt,“ rääkis Robert Laud.

„Kalamaja populaarsus toob lisaks inimestele sellesse piirkonda kaasa ka palju sõidukeid ning nende koht kvartalis on tulevikus väga kindlas kohas – need paigutame silma alt ära ehk maa alla, kuhu loome ligi 1400 parkimiskoha,“ märkis Laud, kelle sõnul loob piirkonna unikaalsuse läbimõeldud rekreatsiooni- ja rohealad.

Kvartalisse rajatakse rohkelt kõrghaljastust, ehitatakse välja kvartalisisesed teed, rattaparkla ja valgustus, luuakse mängualad, rularajad, pikniku- ja puhkealad.

Kvartali üheks märksõnaks on rohelus.

Volta kvartal asub jalutuskäigu kaugusel vanalinnast ja selle igapäevane toimimine on tihedalt seotud ka Kalamaja pargi, Noblessneri sadamaala ning südalinna viiva mereäärse promenaadiga.

Mis seis praegu on?

Tänaseks on kvartali arendamine jõudnud kolmandasse ja seni mahukaimasse etappi. Ehitustööd on alanud ja juba 2022. aastal valmivad 6 uut industriaalse arhitektuuriga kortermaja ning rekonstrueeritakse 1912. aastast pärit unikaalne paekivifassaadiga elu- ja ärihoone, milles on kuni 6 meetri kõrguste lagedega loft-tüüpi ja isikliku murualaga ridaelamud Volta Galerii Loftid.

Kvartali arendamise järgmistes etappides rajatakse täiendavalt ca 400 korterit, rekonstrueeritakse eksklusiivseteks elamispindadeks 1900. aastal ehitatud Volta peamaja. Hilisemas etapis ehitatakse valmis lasteaed ja pargialad ning Volta elustiilikeskus, kus ajalooliste paekivihoonete juurde rajatakse kuni 14-korruselised kõrghooned korterite ja äripindadega.

Varasemalt on Endoveril Voltas valminud kaks loft-tüüpi korteritega hoonet. Neist esimene, endine Volta tehase klubihoone, valmis 2017. aastal ja kannab nime 47B Loftid. Teine, Volta Loftid, valmis 2019. aastal.

Elukoht 3000 inimesele

Arendaja plaanide järgi elab ja töötab 2025. aastaks Volta kvartalis umbes 3000 inimest ja hulk ärisid. Piirkonnast saab Põhja-Tallinna oluline tõmbekeskus, kus on kombineeritud nii elu kui äri, meelelahutus ja kultuur, ajalooline kui uus. Arendaja nägemuse järgi võiks tulevikus Põhja-Tallinna piirkonda teenindada ka rong. 

Volta kvartal asub Tallinna kuumimas kinnisvarapiirkonnas, Kalamaja mereäärses pooles, kus kinnisvarahinnad on püstitanud viimastel aastatel aina uusi rekordeid ning kasvu raugemise märke seal ei paista. Käesoleva arendusetapi korterite ruutmeetri hind jääb vahemikku 3000-7900 eurot.

Kvartali arendamisse panustab pikaajalise kogemusega tipptegijate meeskond. Käivitunud etapi hoonete arhitektuuri loovad tunnustatud arhitektuuribüroode KOKO, Apex ja ARS arhitektid. Ruumide planeeringute täiustamise taga on sisearhitekt Aet Piel ning kogu kvartali arendab tervikuks Eesti üks juhtivaid kinnisvaraarendajaid Endover. Kvartali käesolevate etappide finantseerimisse panustavad LHV Pank, Coop Pank ja Bigbank. 

Volta kvartal piirneb Tööstuse, Volta, rajatava Kalaranna tänava pikenduse ning Krulli kvartaliga. Lisaks rajatakse kvartali sisse kaks uut tänavat, Uus-Volta ja Mootori tänav. „Piirkonna uus tähendus sobib hästi kokku tehasele ja kvartalile nime andnud elektripatarei leiutaja ja metaani avastaja, itaalia füüsiku Alessandro Volta leidliku ja energilise vaimuga,“ märkis Robert Laud.

Volta kvartali arengul saad silma peal hoida kvartali kodulehel.

Endover on 25 aastase tegutsemiskogemusega Eesti kinnisvaraarendaja, mis loob väärtust linnaruumi ning rajab terviklikke elu- ja ärikeskkondasid. Ettevõtte portfellist leiab 70 maja, 2840 korterit kogupinnaga 368 000 m2.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.