Mõne aasta pärast saab Kalamaja südames valmis ajalooline Volta kvartal, mis on läbimas põhjalikku uuenduskuuri. Kvartali enam kui 100 aasta pikkuse ajaloo vältel on endiseid tööstushooneid kasutatud väga erinevatel otstarvetel, alustades laevaosadest ja lõpetades maiustustega. Vaatame üle, mida kõike Volta tehases sajandi jooksul valmistatud on.
Elektrimootorid ja valgus
Volta kvartal saavutas 1913. aastal võimekuse toota elektrit ning tänu sellele sai Tallinna linn samal aastal oma esimese tänavavalgustuse, aga tehase kõige muljetavaldavam toode oli kahtlemata Volta kuulus elektrimootor. Volta tehasest oli pärit ligi kümme protsenti idaturu elektrimootoritest möödunud sajandi keskpaigas ning ühe sajandi jooksul suudeti mootoreid toota mitu miljonit. Tehase õitsengu perioodil töötas Voltas kokku pea 3000 inimest, kes jõudsid päevas toota kokku 1200 elektrimootorit.
1990. aasta märtsis täitus tehasel 10 miljonit mootorit ning kullaga kaetud 10 000 000. elektrimootori eksemplari saab täna vaatama minna Tööstuse 47B Volta Loftide fuajeesse.
Vahvlimasinad
Volta tehase üheks suurimaks tõmbenumbriks on tänapäevanigi väga populaarsed Volta vahvlimasinad, mis tulid moodi siis, kui kõik tehasehooned olid lõpuks päris valmis ehitatud ja tootmine oli täies hoos. Vahvlimasinad kujunesid palavalt armastatud hitt-tooteks, mida toodeti ainuüksi 1963. aastal tervelt 2000 tükki.
Volta legendaarne vahvlimasin elab tänapäeval edasi Volta kvartali arhitektuurilises käekirjas ja disainis. Nimelt on kvartali uusehitiste disain inspireeritud just Volta vahvlimasinast: Volta Residentside hoonete üheks erilisemaks elemendiks on just ümarad nurgad, dekoratiivsed rõdupiirded ja ruudustatud maast laeni aknad, mis peegeldavad vahvlimasina mustrit ja kuju.
Parfümeeria ja maiused
Sõda tõi Volta territooriumile tehnika ja masinate tootmise kõrval ka täiesti teiste valdkondade tootjad ja meistrid. Esimene maailmasõda pani Volta tehasehoonetes tootmise pausile tervelt viieks aastaks, mille vältel seisis tehas tühjana. Kogu tootmiseks vajalik varustus oli viidud ühes töötajatega Venemaale ning 1918. aastal palus tehas riigilt uute seadmete ja töö käivitamiseks 15 miljonit marka laenu.
Selleks, et tehases taas elu käima lükata, hakati tühjalt seisnud tehasehooneid hoopis uutele asunikele välja rentima. Üheks selliseks oli näiteks Feivali nimeline parfümeeriatehas, mis sai Voltas tegutseda päris mitu aastat. Teine ebatavalisem asunik oli šokolaadivabrik Kawe, mis täitis tolleaegse tööstusrajooni mitmeks aastaks mõnusa maiustuste ja küpsiste aroomiga.
Laevaosad
Volta tehas mängis olulist rolli ka 19. sajandi esimese poole laevanduses. Sajandi jooksul jõuti Volta tehases valmistada tellimustöödena suures mahus erinevaid laevaosi.
1913. aastal alustas tööd AS Noblessneri laevatehas, mille tarbeks tootis Volta tehas elektriseadmestikke allveelaevadele.
Kodutehnika ja muud seadmed
Tehases valmisid ka transformaatorid, pumbad, ventilaatorid ja küttesüsteemid, aga ka mõningal määral kodutehnikat nagu triikrauad ja radiaatorid, mis läksid käiku nii kohalikul kui välisturul.
Ka täna toodetakse Volta tehases väiksemas mahus alumiiniumvaludetaile, tööstusseadmete automaatikat, LED-valgusteid, tuulegeneraatorite detaile ja palju muud.
Uus elu
Linnaelanike rõõmuks kujuneb endisest tööstuskompleksist lähiaastatel Põhja-Tallinna suurim ja omanäolisem elustiilikeskus. Volta kvartalisse on oodata elama ja töötama enam kui 3000 inimest ja õige pea ka hulganisti uusi ärisid ja ettevõtteid, mis hoolitsevad selle eest, et töö ja elu ajaloolise tehase territooriumil seisma ei jääks.
Volta kvartali arengul saad silma peal hoida kvartali kodulehel.
Endover on 25-aastase tegutsemiskogemusega Eesti kinnisvaraarendaja, mis loob väärtust linnaruumi ning rajab terviklikke elu- ja ärikeskkondi.