Absurdne lugu ühes Eesti külas: naabri iga-aastasele terrorile lõppu ei paista

Foto: Pixabay

Heanaaberlikud suhted on eluliselt olulised, sest kui naabriga läbi ei saa, mõjutab see elukvaliteeti päris tugevalt. Aga kui naaber otsustab mingil põhjusel terroriseerima hakata, võid teha ükskõik, mida, kuid lahendust ei tule.

Ühes Eesti külas elab pere, kel sihiks pigem looduslähedasem elustiil: suvel muru joonlaua järgi madalaks ei niideta ja sügisel jääb muist lehti riisumata, et kasulikel putukatel ja väikeloomadel oleks talvitumiskohti. Kõik käib siiski heakorraeeskirja piires ja päris metsistunud aeda ei peeta.

Pere naaber on aga teist tüüpi inimene. Kui suvel saadakse omavahel veel kuidagi läbi, peamiselt teineteist ignoreerides, siis sügisel läheb asi puhta hulluks: nimelt ei talu naabrinaine, et kõrvalasuvast aiast lendab tema aeda puulehti. Ta riisub neid kokku ja loobib teisele krundile tagasi ning kirub peret kõigile, kes kuulata jaksavad.

“See on ühtaegu naljakas ja nõme. Inimene ei suuda taluda puulehti!” räägib leheterrori ohver. Naabrinaisega on korduvalt räägitud, talle selgitatud, et nende pere ei riisu puudelt langevaid lehti iga päev, vaid mõned korrad sügise jooksul, sest sellega lehtede langemise perioodil pidevalt tegeleda ei ole otstarbekas. Kasu pole sellest siiani olnud ja tihti ilmuvad nende aeda üleöö naabri maalapilt kokkukraabitud puulehtede kuhjad.

Ta tahab teada, kas naabril on üldse õigust midagi sellist teha.

Foto: Pixabay

Vastab justiitsministeeriumi pressiesindaja Kristin Rammus:

Asjaõigusseaduse §149 ütleb järgmist:

§ 149. Üle piiri ulatuvad juured, oksad ja viljad

(1) Kinnisasja omanikul on õigus ära lõigata ja endale võtta naaberkinnisasjalt tema kinnisasjale ulatuvad puude ja põõsaste juured, oksad ja viljad, kui need kahjustavad kinnisasja kasutamist ja naaber ei ole neid hoiatusele vaatamata selleks vajaliku aja jooksul kõrvaldanud.

(2) Kui kinnisasja omanik lubab alles jätta tema kinnisasjale ulatuvaid oksi, on tal õigus nende okste viljadele tema kinnisasja piirides oleva oksa ulatuses.

(3) Kinnisasja omanikul on õigus viljadele, mis on kukkunud tema kinnisasjale naaberkinnisasjalt kasvavalt puult või põõsalt.

(4) Kinnisasja piiril kasvava puu vili, samuti puu maharaiumisel või mahalangemisel ka puu ise kuulub naabritele võrdsetes osades.

Selle sätte loogika seisneb selles, et inimesel, kelle aeda ulatuvad naabri kinnisasjal kasvavad puud ja nende viljad (sh lehed, õunad, marjad), on õigus nendele viljadele. Seega, kui inimene soovib, võib ta need nt ära süüa või kuivanud lehed kokku korjata ilma naabri loata (ja talle hüvitist maksmata).

Ühtlasi on inimesel võimalus nõuda, et naaber oksad kõrvaldaks. Kui naaber seda ei tee, võib inimene seda ise teha.

Seda, et inimene võib naabri puult oma aeda kukkunud lehed või õunad naabri aeda tagasi visata, pigem teha ei tohi. Ühelt poolt ei pruugi olla selge, kui palju nt lehti on langenud just nimelt naabri puult. Teisalt, kuna inimesel on õigus soovimatud oksad eemaldada ja ta seda teinud ei ole, siis võib öelda, et ta on justkui leppinud ka sellega, et neist okstest lehti või muid saadusi langeb.

Küll aga rõhutan, et tuleb aga arvestada ka võimalike avalik-õiguslike piirangutega, nt olukorras, kus tegemist on nii ulatusliku kärpega, et selleks on vajalik raieluba kohalikult omavalitsuselt. Kui KOV ei anna luba puu kärpimiseks, siis ei jää midagi muud üle, kui puud (kui ka selle lehti, õunu jm saadusi) taluda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.