Aed

Aiapidaja selgitab: küünaldega öökülma vastu võitlemine on vähetõhus ja elektriküttest kulukam

Küünlalahendus on kallis, tahmane ja vähetõhus.Foto: Shutterstock

Paljud kasutavad külma maikuuga külmaõrnade taimede kaitsmiseks kasvuhoones teeküünaldega soojendatud savipotte lootuses, et nii saab asi tõhusam kui lihtsalt küünalde põletamisel ja on odavam ka kui elektriküte. See ei ole aga tõsi.

Anonüümsust palunud aiapidaja selgitab:

Paljud kasutavad teeküünlaid savipoti all lootuses rohkem sooja saada. Kahjuks nii see pole. Teeküünla leegi võimus on ca 30w (info pärit Google´ist) ja savipott selle peal võimust ei suurenda.

Ainus positiivne efekt on see, et see soojus salvestatakse aegamisi savipotti ja antakse ära hiljem. Rohkem sooja ei saa, kui tõestad vastupidist, siis on Nobeli preemia praktiliselt käes.

Ehk, et õhtul paned teeküünla potti soojendama – leek põleb umbes 4-6 tundi ning selleks ajaks on välistemperatuur ka juba langenud ja pott annab aegamisi leegilt saadud soojuse ära. Toimib. Sooja juurde nii aga ei saa.

Kallis on see lahendus ka. 100 teeküünalt põlemisajaga kuus tundi maksab umbes kuus senti tükk. Kui veebilehel https://elekter.pere-eelarve.eu/ sisestada 30w, kruttida elektrihind veidi kõrgemaks seal pakutavast ja sisestada ajaks kuus tundi, tuleb elektrikulu maksumuseks neli senti. Ehk asendades 30w teeküünla 30W hõõgpirniga oleks kulu väiksem. Jah, ka hõõgpirn tuleb osta, aga tihtipeale vedeleb neid vanu pirne kodus niigi pärast LEDidele üleminekut.

Et elektri kasutamine oleks veelgi efektiivsem, tuleks soetada ka termostaat, mis lülitab küttekeha (hõõgpirn, küttekaabel, õhupuhur jne)sisse/välja just nii nagu vaja. Odava termostaadi saab tellida hiinast ca 12€ eest. Mul on neid neli ja toimivad – temperatuuri valetavad vahest paar kraadi mööda, aga sellega arvestades saab kenasti hakkama.

Eesti kaubanduses on saadaval ka lausa wifi ühendusega ja nutitelefoni teel juhitavad andurid, millele tuleb osta juurde temperatuuri ja niiskuse andur.
Ise kasutan hetkel vanas lagunenud kasvuhoones, mis puhub läbi 60w küttekaablit, mille sisse ehitatud termostaat lülitub sisse +5c ja välja +8c. See väike kaabel on aitanud kõik öökülmad üle elada 30 paprika, chilli ja jalapeno taimel, millel on veel omakorda katteloor peal.

Kui kaabel töötab täisvõimsusel 12 tundi ööpäevas, siis kuluks on seitse senti ööpäevas. Ei mingit küünaldega mässamist, ei mingit tahma. Lülitub sisse just siis, kui temperatuur langeb alla viie kraadi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.