Aed

Amet hoiatab: aiajäätmeid ei või metsa sokutada

Aiaprahti ei tohi metsa viia.Foto: Shutterstock

Kevadiste aiatööde ajal kipuvad inimesed endiselt aiaprahti metsa viima, kuigi seda üldse teha ei tohi. Keskkonnaamet meenutab, miks see nii on ja mida jäätmetega ette võtta tuleks.

Keskkonnaamet kirjutab oma Facebooki-postituses, et olmejäätmeid ei tohi lõkkes põletada, sest see rikub enda ja naabrite tervist. Samuti ei tohi aiaprahti loodusesse viia, sest nii satuvad sinna meie elusloodust ohustavad võõrliigid.

Täpsemalt:

  • Aiaprügi metsa alla viimisega on inimesed tahtmatult loodusesse levitanud võõrliike, mis mõjutavad looduslikku tasakaalu ja võtavad ära meie oma liikide elupaiku. Lõpuks võivad nad hakata ohustama ka inimeste vara ja tervist.
  • Peenardelt ja aiast koristatud aiapraht sobib hästi kompostimiseks.
  • Enne aiajäätmete põletamist uuri, millised reeglid on kohalik omavalitsus seadnud. Kui lõkke tegemine on lubatud, siis ära viska sinna olmejäätmeid. Lõkkes tohib põletada ainult kuiva puitu ja oksi, immutamata puitu, paberit ning kiletamata pappi.
  • Olmejäätmete põletamine on keelatud seetõttu, et see kahjustab nii Sinu kui ka naabrite tervist. Jäätmete põletamisel vabanevad mürgised ained, mis saastavad õhku ja ladestuvad maapinnale, kust need satuvad ka aiasaadustesse ja põhjavette. Nõnda ohustavad saasteained nii läheduses elavate inimese tervist kui ka muud elusloodust.
  • Kui märkad naabruses jäätmetega lõket või jäätmetega ettevalmistatud lõkkekohta, siis anna sellest teada riigiinfo telefonil 1247.
  • Vaata, kuhu eri liiki jäätmeid viia veebilehelt https://kuhuviia.ee/.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.