Aed

Eesti aiand on sunnitud põletama pool kilomeetrit viljapuid

Aiand labori tulemusi tõsiseltvõetavaks ei pea

Õunapuud.Foto: Urmas Luik, Pärnu Postimees

Räpina aiandis põletatakse esmaspäeval maha 500 meetri pikkune viljapuurivi, sest põllumajandusamet leidis aiandis väidetavalt viljapuu-bakterpõletiku, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees.

Haigus leiti kloonalustelt, mida kasutati õppemajandis istikute tootmiseks. See tähendab Räpina aiandile õuna- ja pirnipuude tootmises nelja-aastast pausi.

Õppemajandi juht labori uuringu tulemust ei usu. «Esiteks ei usu ma grammivõrdki sellesse, et meie taimed võiksid olla haiged. Puuistikud pole absoluutselt seda nägu,» rääkis Räpina õppemajandi juht Urmas Roht. «Teiseks paneb mind tohutult imestama, miks põllumajandusamet keeldub tegemast teist, täiendavat proovi. Mina labori uuringu tulemustesse ei usu.»

Põllumajandusamet tuvastas Räpina aianduskooli õppemajandi puukoolist septembris viljapuu-bakterpõletiku. Ameti ettekirjutuse järgi kuuluvad taimed nüüd hävitamisele ning puukoolis rakendatakse tõrjeabinõusid. Taimi tuleb hoida kaks aastat karantiinis ning nende puukoolist väljaviimine ja müük on keelatud.

«Meil on väga keeruline olukord: kaheks aastaks pannakse asi karantiini ning me ei tohi ka puid paljundada,» rääkis Roht. «Ja kui kaks aastat läbi saab ning saame taas hakata puid paljundama, kulub veel kaks aastat, enne kui taas taimi saab. Sisuliselt pannakse meil neljaks aastaks pood kinni.»

Õppemajandi juhi sõnul häirib see kõik ka Räpina kooli tööd. «Me ei tohiks puukoolist isegi klassiruumi tuua ühtegi õunapuu- või pirnipuuoksa ega osa,» kirjeldas ta tekkinud olukorda. «Tekib küsimus, kuidas õppimine siis nüüd käima hakkab. Kas see tähendab edaspidi, et õpetajad peavad hakkama oma koduaiast õppimiseks kooli viljapuuoksi tooma?»

«Nukker lugu, aastaid üles ehitatud asi läheb nüüd ühe korraga vussi,» ütles Roht. «Kõige rohkem ärritab, et tegelikult ei ole puudel ilmselt mingit haigust. Vaadates taimi, pole neil näha mingeid haigusnähtusid, ka kohapeal käinud eksperdid ei usu labori tulemusi. Riigiamet ütleb ühe proovi põhjal, et hukake kõik ära – see ei ole õiglane.»

«Mulle kui riigiasutuse esindajale öeldakse lihtsalt, et tee nii, nagu on ette kirjutatud, ning küsitakse, kuidas ma julgen teise riigiasutuse labori tulemuste õigsuses kahelda,» lausus Roht. «Paratamatult tekib küsimus, kas oleme äkki kellelegi jalgu jäänud.»

Õppemajandi juhi sõnul tuuakse Eestisse viljapuid tuhandete kaupa ja valimatult sisse teistest riikidest – piirkondadest, mis ei ole bakterpõletikuvabad. «Seda ei kontrolli absoluutselt mitte keegi,» lisas ta.

Ka Eestis on tema sõnul bakterpõletikku kogu aeg olnud, juba nõukogude ajal. «Kui leiti haige taim, võeti see välja, istutati uued puud asemele ja elu läks edasi. Mitte midagi hullu sellele ei järgnenud,» rääkis mees. Räpina aianduskool on riigiameti ettekirjutuse järgi kohustatud esmaspäeva hommikul likvideerima selle puuistikute rea, kust amet bakteri tuvastas. «Sellega me sisuliselt likvideerime ära ka hilisema võimaliku kontrolli,» rääkis Roht. «Meil ei olegi siis enam neid taimi, millest proovi võtta, sest peame need ära põletama. Peame likvideerima käsu korras ka algallika, et keegi ei saaks enam uusi proove võtta.»

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.