Aed

Eesti aiapidajad nõuavad riigilt lusitaania teeteo tõrjumise talguid

Lusitaania teetigu.Foto: Shutterstock

Aiapidajad nõuavad keskkonnaametilt hiidnälkjatõrjet ja korjamistalguid, sest ärakorjatud teetigude asemele roomavad aedadesse kohe uued ja söövad kõik paljaks, kirjutab Postimees.

«Probleem on väga suur,» kinnitas Tallinna Kopli seltsi juhatuse liige Tiia-Liis Jürgeson. «Tundub mõttetu päevas sadu hiidnälkjaid korjata, kui avalikelt teedelt tuleb neid sama palju tagasi.»

Keskkonnameti liigikaitse peaspetsialist Eike Tammekänd kinnitas, et kaardirakendus teeteo levikuinfo kiireks kogumiseks peaks valmima 20. juuli paiku. «Rakenduses saab igaüks märkida, kus ta teetigu näinud on,» selgitas Tammekänd. «Eelistatult ootame juurde ka pildimaterjali, kuna selle liigi võib kohalike liikidega segamini ajada.»

Levikuandmete põhjal töötab keskkonnaamet talvel välja soovitused, mille järgi järgmisel suvel teotõrjet korraldada. Inimesed nõuavad aga kohe tegutsemist. «Tuleb teha uued «Teeme ära!»-talgud,» kutsuvad aiapidajad sotsiaalmeedias üles. Inimesed juhivad tähelepanu sellele, et limukad roomavad ka kergliikusteedel, terviseradadel ja parkides. Avalikus ruumis ootavad nad organiseeritud teotõrjet.

«Üks talgupäev on abiks ikka, kui juhtub olema vihmane päev. Kui aga on kuiv, on tulemus nigel,» hindas keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Uudo Timm.

 Tegutseda tuleks kiiresti, sest varsti võib tulla suurem katastroof. Kui hiidnälkjate mass hakkab peale aedade ründama köögiviljaistandusi ja aiandeid, on kahju hiiglaslik. «Teistes riikides on majanduslik kahju miljonites eurodes,» hoiatas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.