Aed

Eesti aiapidajate seas tekitab vaimustust nipp, mis lihtsustab kasvuhoone hooldamist kordades

Foto: Shutterstock

Eestlased on avastanud ühe väga tõhusa nipi, mis lihtsustab kordades kasvuhoones toimetamise vaeva ja vähendab aega, mis seal kulutada tuleb.

Nimelt kasutatakse kasvuhoonesse istutatud taimede ümber justkui multšina lambavilla. Üks neist, kes lambavillaga katsetab, on aiapidaja Sigrid Kivimaa, kes kuulis säärasest võimalusest eelmisel aastal oma õe kaudu.

“Siis ma veel ei olnud valmis katsetama, ju pidasin natuke imelikuks. Sel aastal küsis naabrinaine, kellele olin ka villa kasutamisest kasvuhoones rääkinud, et kas ta mäletab õigesti, et meil oli eelmisel suvel jutuks lambavill kasvuhoones. Otsisin lingi uuesti välja ja saatsin talle edasi. Ta arvas, et katsetaks äkki. Ütlesin, et katsetagu jah ja andku mulle ka siis teada, kuidas mõjus, et äkki proovin oma kasvuhoones siis järgmisel aastal. Aga enam mõte mulle rahu ei andnud ja otsustasin, et võin ju ka juba sel aastal proovida,” räägib ta.

Nii jõudiski vill juba sel kevadel Sigridi kasvuhoonesse. Lambavilla hankimine talle erilist peavalu ei valmistanud, sest tal endal on kaks lammast, lisaks on lambad naabritel ja ühel tema tuttaval. Kel lambaid käepärast ei ole, neil siiski meelt heita ei tasu: lambakasvatajatega kontakti võttes on seda võimalik üsna hõlpsalt soetada.

Taimed lambavillas. Foto: Sigrid Kivimaa

Lambavilla kasutegur taimede ümber peaks olema see, et see hoiab taimed soojas, vähendab vajadust neid kasta (vill ei lase niiskusel aurustuda) ja läbi villa kastmine viib mulda palju vajalikke mineraalaineid, mis taimi turgutavad. Samuti ei anna vill võimalust umbrohul vohama hakata.

Miinuspoolena on mõni välja toonud, et tomatitele näiteks võib külge jääda lambavilla lõhn, aga teised jälle midagi sellist täheldanud ei ole, nii et üheselt seda väita siiski ei saa.

Mis Sigridi kasutatavast lambavillast edasi saab, ta esialgu veel öelda ei oska. “Ideeliselt peaks seda saama vähemalt kaks aastat kasutada enne kui ära laguneb. Kui katsetuse tulemused on head, taimed tugevad ja saak ilus, siis läheb vill kevadel uuesti käiku,” sõnab ta.

Sigrid on ideed ka sotsiaalmeedias jaganud ja tagasiside on üsna tormiline ja positiivne. Nii mõnigi kinnitab, et on sama nõksu juba varasematel hooaegadel kasutanud ja tulemused on suurepärased.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.