Aed

Eriti osav: Eesti pere soetas uue kasvuhoone kõigest paarikümne euroga

Isetehtud kasvuhoone.Foto: Mairika Valge

Ütlemine, et ühe vana on teise uus kehtib selle kasvuhoone loo puhul kohe eriti hästi. Nimelt võttis üks Eesti paar kätte ja otsis järelturult välja detailid, millest pandi kokku korralik kasvuhoone. Projekti hinnaks kujunes paarkümmend eurot.

Mairika Valge ütleb, et taaskasutamine on nende perele omane. Ta on veendunud, et pole vaja tingimata osta uut ja kallist asja, kui pisut otsides ja ise tegutsedes on võimalik leida palju odavamaid lahendusi.

Nii sattus ta ühel hetkel Facebookis kuulutusele, kus anti ära vana kasvuhoone alumiiniumist karkass. “Oli teine kõver ja väsinud, aga meie nägime potentsiaali,” ütleb Mairika.

Toorik oli seega olemas, aga vaja läks materjali, mille abil pisut juba aegu näinud karkassi tugevdada ja toestada. Siinkohal oli abi ettevõttest, kust pere puidumaterjali ostmas on käinud: seal jääb sageli üle ja on tasuta saadaval toodangu toestamiseks kasutatavaid puidulippe ja -prusse, mis nüüd täpselt kasvuhoone kõpitsemiseks ära kulusid.

Raha ei kulunud seega projektile sisuliselt üldse. “Kogu kasvuhoone maksumuseks saigi üks ring prusse raami alla ja kaks rulli kilet. Kokku paarkümmend eurot,” räägib Mairika.

Ka ajakulu oli üsna minimaalne, kogu töö jaoks läks neli päeva. “Esimesel panime kohale toodud raami kokku tagasi. Pidime selle transpordiks lahti võtma. Teisel päeval paigaldasime jämedamad lipid alumiiniumist raami külge ning kolmandal panime kile. Neljas päev kohendasime ja korrigeerisime siit-sealt,” räägib naine.

Omajagu aega kulus nuputamisele, kuidas panna kile raamile nii, et metallosad seda rebestama ei hakkaks. “Algselt oli see kasvuhoone mõeldud klaasidega kasvuhooneks ja eemaldasime klaaside klambrid. Ning osad teravamad metallnurgad tuli maha saagida,” selgitab Mairika.

Kasvuhoone sai piisavalt ruumikas, mõõtudeks ühtpidi 2,5 ja teistpidi neli meetrit. Juba on Mairika jõudnud ka kasvuhoone asustada: mulda on pandud naise elu esimesed isiklikud tomatitaimed.

Mairika pere tegemistest ja teistest projektidest saab rohkem lugeda tema blogist.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.