Aed

Ettevaatust: suure karulauguvaimustusega kaasneb mitu väga tõsist probleemi

Foto: Keskkonnaamet

Soe talv ja üsna varajane kevad on karulaugu juba välja meelitanud ja inimesed hulluvad seda kogudes. Karulauguga kaasneb aga mitu riski, millest endale sageli aru ei anta.

Esiteks: karulauku on väga lihtne segamini ajada mürgiste taimedega ja sageli seda tehaksegi. Terviseameti andmetel esineb igal aastal juhtumeid, kus karulaugu pähe on korjatud söödud hoopis piibelehte või mürgist sügislille. Halva õnne korral on kahest viimasest tekkinud mürgistus suisa eluohtlik.

“Enne taimede korjamist ja nende söömist tuleb kindlasti täpsemalt uurida nende välimust ja toimeid. Mürgistuskahtluse korral tuleks helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662,” meenutab amet.

Teiseks probleemkohaks on see, et inimesed kaevavad laugumättaid loodusest välja ja istutavad oma koduaedadesse või käivad seda loodusest müügiks korjamas.

Keskkonnaamet tuletab meelde, et karulauk kuulub III kategooria looduskaitsealuste liikide hulka, mis tähendab, et seda tohib korjata vaid vähesel määral.

“Oluline on meeles pidada, et enamik karulaugu taimedest peavad konkreetses looduslikus kasvukohas jääma puutumata, et kasvukohta ja liiki mitte kahjustada. Karulauku on lubatud loodusest korjata vaid enda tarbeks, seda ei tohi osta ega müüa. Vajadusel peab suutma müüja tõestada Keskkonnainspektsioonile, et tema poolt müüdav karulauk on kasvatatud aias või põllumaal ja mitte korjatud loodusest,” hoiatab amet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.