Aed

Järgmise nädala lõpus võetakse Tartus mõõtu vikatiga niitmises

Foto: Shutterstock

Tartus toimub 12. juulil teist korda Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ja Eesti Rahva Muuseumi (ERM) koostöös niitmisvõistlus ning pärimuspäev, kus saab lisaks niitmisoskuste harjutamisele ja võistlemisele õppida vikati hooldamist, tutvuda vanade tööriistadega ja kuulata pärimusmuusikat.

“Niitmisvõistlusele ootame osalema kõiki, selleks ei pea olema eelnevalt aastaid trenni teinud,” ütles ELF-i projektijuht Indrek Kuuben.

“Vikatiga niitmine on oskus nagu iga teinegi – harjutades ja proovides saame paremaks ja osavamaks. Mõned õpivad natuke kiiremini, teised natuke aeglasemalt, aga just niitmisvõistlusel on kohal parimad õpetajad ja meistrid, kelle käe all head tehnikat harjutada. Täitsa vabalt võib kohapeal meistri juhendamisel natuke proovida ja seejärel juba oma nime eelvoorudesse kirja panna.”

Lapsed saavad oma detektiivioskused proovile panna otsimismängus “Muinasjutuväli”, teatasid korraldajad. Muusikaga kostitab Eesti-Walesi pärimusmuusikaduo Sild. Niitmisvõistlus ja pärimuspäev toimub ERM-i välialal Raadil.

Enne võistlust saab vikatiga niitmise meistri Avo Rosenvaldi käe all vajalikud võtted selgeks õppida. Vikatihoolduse ja pinnimise põhitõdesid tutvustab Priit Kukk. Kõik niitmisvõistlusel osalejad saavad tasuta külastada ERM-i püsinäitust “Kohtumised”, kus teiste Eesti ala vanimate esemeleidude seas on eksponeeritud ka üks vanimaid teadaolevaid vikateid.

“Lisaks võib püsinäituselt leida Lõuna- ja Ida-Eestile tüüpilise vikati, mis veel sada aastat tagasi oli ühe Iisaku kandi talumehe tubli tööriist. Samuti pakub ERM sel päeval eksklusiivset võimalust tutvuda erinevate vikatitega ERM-i hoidlates. Niitmisvõistlus ja pärimuspäev tuleb põnev ning on hea näide rahvakultuuri järjepidevusest,” ütles ERM-i avalike ja välissuhete juht Kalmar Kurs.

Niitmisvõistlusel ja pärimuspäeval osalemine on tasuta. Registreerimine võistlusele avatakse 9. juulil.

ELF korraldab looduskaitsetalguid aastast 2000 ja vikatiga niitmise võistlust alates eelmisest aastast. Vikatiga niitmise talgutel lihvitakse oma ala ekspertide kaasabil vikatiga töötamise oskusi, õpitakse tundma loodust, pärandmaastikke ja pärimust ning veedetakse ühiselt aega toredate inimestega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.